תפריט נגישות
חיפוש

What is anxiety disorder - מה זה הפרעת חרדה?

הפרעת חרדה היא שם כולל למגוון מצבים בהם האדם מתמודד עם חוויה של פחד אשר אינה תואמת את הסיכון הממשי בו הוא נמצא: אדם המתמודד עם הפרעת חרדה חווה סימפטומים של פחד עז, לחץ ואי שקט ולעיתים גם עם סימפטומים פיסיים (רעד, סחרחורת, דפיקות לב מואצות, כאבי בטן) המתעוררים במפגש עם גירויים או סיטואציות אשר נחווים כניטרליים ובלתי מאיימים עבור מרבית האנשים. כך, למשל, אדם עם פוביה מכלבים או חרדה חברתית יגיב למפגש עם כלב או לדיבור בפני קהל בעוצמות חרדה גבוהות או בניסיונות אינטנסיביים להימנע מהם.
קיימים מספר סוגים של הפרעות חרדה. הפרעת פאניקה מתבטאת בהתקפים פתאומיים של פחד עז ובלתי מוסבר אשר מתפתח בחלק מהמקרים להפרעת חרדה מסוג אגורפוביה- הפרעת חרדה המביאה להימנעות מיציאה מהבית או הגעה למקומות ציבוריים. פוביות הן פחדים עזים מסיטואציות או גורמים ספיציפיים כבעלי חיים, גבהים, סיטואציות חברתיות, טיסות, דיבור מול קהל וכן הלאה. חרדה חברתית היא הפרעת חרדה המתבטאת בפחד עז מהשפלה או דחייה בסיטואציות חברתיות. הפרעת חרדה נוספת היא הפרעת חרדה כללית או הפרעת חרדה מוכללת אשר מתבטאת בדאגנות כללית מוגזמת סביב מגוון נושאים (ריאות, כסף, דאגה לשלום הילדים וכן הלאה).

שיטות טיפול אפשריות בהפרעת חרדה

שיטות הטיפול המרכזיות בהפרעות חרדה הן טיפול תרופתי וטיפול פסיכולוגי, או שילוב בין השניים. טיפול תרופתי במצבים של הפרעת חרדה עשוי להפחית את עוצמת החרדה או להעלים אותה כליל. טיפול פסיכולוגי מתמקד בהבנת מקורה של אותה הפרעת חרדה ובהקניית מיומנויות התמודדות איתה. טיפול פסיכולוגי בגישה דינמית מתמקד בגורמי העומק לפריצת הפרעת החרדה ומסייע בהשגת שינוי נפשי מקיף המטפל הן בהפרעת החרדה והן בהיבטים רגשיים נוספים. טיפול בגישה קוגניטיבית התנהגותית במצבים של הפרעת חרדה מתמקד בזיהוי ונטרול דפוסי חשיבה בלתי רציונליים והתנהגויות בלתי יעילות (ובפרט הימנעות) אשר משמרים את הפרעת החרדה, ובהכוונה להתמודדות אקטיבית עם מושא הפחד.


תחומי מומחיות:
חרדה

אנשי מקצוע בתחום

חרדה