תפריט נגישות

Stage of concern - שלב האכפתיות

שלב האכפתיות הוא מונח שטבע האנליטיקאי והתיאורטיקן דונלד וויניקוט כתחליף למונח העמדה הדיכאונית אשר הציעה מלאני קליין.

וויניקוט טען כי "המונח 'עמדה דיכאונית' הוא שם גרוע לתהליך נורמלי, אך איש לא הצליח למצוא מונח טוב יותר" (התפתחות היכולת לאכפתיות,1963). וויניקוט הציע תפיסה שונה מאוד של התינוק מהתפיסה אשר הציעה קליין. קליין התייחסה למעבר של התינוק בין העמדה הסכיזואידית פרנואידית לעמדה הדיכאונית כשלב בו התינוק מתחיל לתפוס את האובייקט כסובייקט שלם ולא כשני אובייקטים נפרדים המכילים חוויות חיוביות או שליליות המפוצלות זו מזו לחלוטין. ההכרה בשלמותו של האובייקט משמעה שהתינוק כיר בכך שהאם ה"רעה" ששנא והתקיף בפנטזיה ברגעי תסכול היא למעשה אותה האם ה"טובה" אליה הוא חש אהבה ברגעי סיפוק ונינוחות. הכרה זו, לטענתה של קליין מביאה לאשמה דיכאונית ולניסיונות לתקן את מה שנהרס בפנטזיה.

וויניקוט התנגד לרעיון האשמה והתיקון וטען כי מה שמתפתח כאשר התינוק מתחיל לתפוס את האובייקט כאובייקט שלם בעל סובייקטיביות היא היכולת לאכפתיות. לטענתו של וויניקוט, בראשית חייו יחסו של התינוק אל האם הוא "יחס ללא רחם": התינוק אינו תופס לא את עצמו ולא את האובייקטים שלו כסובייקטים בעלי עולם פנימי ועל כן אינו יכול להתייחס אל אמו מתוך עמדה של דאגה, אכפתיות ועניין עמוק בשלומה- בדיוק כפי שאיננו יכולים לחוש כך כלפי אובייקט ש'פשוט נמצא שם' כמו האוויר אותו אנו נושמים. שלב האכפתיות, לעומת זאת, הוא שלב בו האם מתחילה להיתפס כסובייקט בפני עצמה וכבעלת פנים. תפיסה זו מביאה עמה גם אכפתיות מאחר ובמובן מסוים זוהי הפעם הראשונה בה התינוק ניצב בפני אדם.

בהתאם לפיסה זו, ווויניקוט ראה את שלב האכפתיות כשלב המהווה הישג התפתחותי של התינוק, המתאפשר כאשר הוא זוכה לגדול עם אם טובה דיה המספקת לו סביבה מחזיקה המאפשרת את תהליכי ההתפתחות התקינים.


ביבליוגרפיה

התפתחות היכולת לאכפתיות. (1963) וויניקוט, ד. בתוך: עצמי אמיתי, עצמי כוזב, הוצאת עם עובד בע"מ ת"א, 2009.

אנשי מקצוע בתחום

טיפול פסיכולוגי