תפריט נגישות
חיפוש

Holding - החזקה

החזקה היא מונח מרכזי בתיאוריה של דונלד ויניקוט, אנליטיקאי ותיאורטיקן אשר הדגיש את תפקידם הקריטי של יחסי האם-תינוק להתפתחות הנפשית התקינה.

וויניקוט שמש במונח החזקה כדי לתאר את האופן בו מטפלת האם הטובה דיה בילדה ובפרט בתקופת הינקות המוקדמת ובגיל הרך. במונח החזקה וויניקוט התייחס לכך שהאם, מתוך אהבה ודאגה לילדה, בונה עבור תינוקה סביבה המכוונת על היענות מותאמת לצרכיו (סביבה מחזיקה). החזקה זו מבוססת על ניסיונותיה של האם להתאים את עצמה לצרכי התינוק ולנוע עד כמה שאפשר חדירת הפרעות ודרישות שאינן מותאמות לשלב ההתפתחותי בו הוא נמצא. החזקה זו מאפשרת לתינוק התפתחות תקינה רציפה ואותנטית אשר מאפשרת לו לבטא את הפוטנציאל ההתפתחותי טבעי שלו, ואינה נקטעת על ידי סיטואציות בהן הילד צריך להתאים את עצמו לצרכי האם.

חשוב להדגיש כי החזקה אין משמעה היענות מוחלטת לצרכים אלא היענות מותאמת לצרכיו של הילד בשלבים חיים שונים. לדוגמה, וויניקוט מדגיש כי בינקות המוקדמת תרומתה המרכזית של החזקה תקינה היא שהיא מספקת לילד תחושת אינטגרציה בין חוויות פנימיות, בעוד שבגיל מתקדם יותר תרומתה המרכזית תהיה דווקא במתן ביטחון אשר יאפשר לילד להתרחק מהאם ולפתח את עצמאותו. בהתאם, כאשר תינוק צעיר בוכה מרעב החזקה של האם תתבטא בהאכלה מירה ככל האפשר בעוד שהחזקה בגיל מאוחר יותר תתבטא דווקא ביכולתה של האם לסייע לילד הרעב להתאפק למשך מספר דקות, עד שהמשפחה כולה תגיע לשולחן האוכל. כלומר, החזקה אינה פעולה ספציפית אשר האם עושה או לא עושה אלא עמדה פנימית המתבטאת בניסיון להיענות לצרכיו הרגשיים-התפתחותיים של הילד, מתוך עמה של אהבה, דאגה ואכפתיות.

בהתאם לתרומתה המרכזית של ההחזקה להתפתחות הנפשית התקינה, וויניקוט התייחס לכך שהיעדר החזקה יכולה לפגוע באופן משמעותי ביותר בתהליכי ההתפתחות, ובפרט במקרים של היעדר החזקה בינקות המוקדמת. במקרים כאלו, תהליכים ראשוניים של אינטגרציה והתבססות תחושת עצמיות ראשונית אינם יכולים להתרחש, וההתפתחות כולה נפגעת.

וויניקוט השתמש ברעיון של החזקה גם לתיאור היחסים הטיפוליים. הוא הציע כי בדומה לאם אשר דרך החזקה יוצרת סביבה מותאמת בה ילדה יכול להתפתח, המטפל מייצר יחסים טיפוליים המבוססים על החזקה: הוא מזהה את צרכיו הרגשיים של המטופל ומנסה להיענות להם, וכך יוצר סביבה בה נפשו של המטופל יכולה להתפתח.


אנשי מקצוע בתחום

טיפול פסיכולוגי