תפריט נגישות
חיפוש

False Self - עצמי כוזב

עצמי כוזב הוא אחד המונחים המרכזיים ביותר בתיאוריה של האנליטיקאי והתיאורטיקן דונלד וויניקוט, אשר מתייחס למצב פתולוגי העומד בבסיס רבים מהקשיים הרגשיים איתם מתמודדים אנשים רבים.

רעיון ההתפתחות האותנטית, או התפתחותו של עצמי אמיתי, היווה לתפיסתו של וויניקוט את לב ההתפתחות הנפשית הבריאה. התפתחותו של עצמי אמיתי היא התוצאה הטבעית של יכולתה של האם הטובה דיה לספק לתינוק, ולאחר מכן לילד, סביבה מחזיקה המאופיינת בהיענות מותאמת ואמפתית לצרכיו הפיסיים והרגשיים. וויניקוט הניח כי ילד הגדל בסביבה זו נהנה מהאפשרות להתפתח ללא הפרעה וכך להביא לידי ביטוי את הפוטנציאל האישי שלו.

לעומת זאת, כאשר האם אינה מספקת לילד סביבה מחזיקה הנענית לצרכיו באופן אמפתי, קורה תהליך הפוך ונפשו של הילד מתאימה את עצמה לצרכי הסביבה (במקום שהסביבה תתאים את עצמה לצרכי הילד). במצבים אלו הילד אינו לומד להכיר את מצביו הרגשיים האותנטיים ועל כן גם את עצמו. נפשו מוסטת ממסלול ההתפתחות הטבעי וסוטה למסלול התפתחות של עצמי כוזב. וויניקוט הדגיש כי על אף מחירו, תפקידו של העצמי הכוזב הוא חשוב ואף הישרדותי: עצמי כוזב מאפשר להותיר את העצמי האמיתי חבוי ונסתר וכך גם מוגן מפגיעה. כמו כן, וויניקוט הדגיש כי לא קיימת דיכוטומיה בין עצמי כוזב לבין עצמי אמיתי, והציע כי קיימות חמש דרגות של עצמיות כוזבת, בהתאם לעוצמת הפגיעה בתהליך ההתפתחות האותנטי אשר הילד חווה:

 

מצב בריא: האדם מחובר לעצמי האמיתי שלו, כאשר העצמי הכוזב מתמצה בעיקר במחוות נימוסיות מקובלות חברתית. במצב זה העצמי האמיתי זוכה למקום וביטוי רב, אך האדם מתפקד באופן מותאם לחברה ואינו מתנהג או אומר כל שעולה על דעתו.

מצב קרוב מאוד לבריאות: העצמי הכוזב מבוסס על הזדהויות, כלומר האדם מחובר יחסית לעצמי האמיתי שלו והחלקים המייצגים עצמי כוזב הם שטחיים יחסית ומזוהים עם אחרים

התקרבות לבריאות: העצמי האמיתי מחפש תנאים שיאפשרו את מימוש הפוטנציאל שלו. הסכנה הטמונה במצב זה היא שייאוש מהאפשרות לבטא את העצמי האמיתי עלולה להביא לארגון מחדש של עצמי כוזב או להתאבדות

עצמי כוזב מגונן על העצמי האמיתי: לאדם ישנה הכרה מסוימת בעצמי האמיתי שלו והוא מבטא אותו בסתר, אך בדרך כלל חי עצמי כוזב המסתיר את העצמי האמיתי.

העצמי האמיתי חבוי מהאדם: האדם עצמו חי את העצמי הכוזב שלו באופן מלא, אך הכישלונות במערכות יחסים ממושכות (בזוגיות ובעבודה למשל) חושפים רסיסים של העצמי האמיתי.

וויניקוט הציע כי אחד מתפקידיו המרכזיים של הטיפול הפסיכואנליטי הוא לחשוף את העצמי האמיתי ולפנות לו מקום. דבר זה מתאפשר מאחר והמטפל מספק למטופל סביבה מחזיקה בה מתאפשר לו לגלות את עצמו ואת רגשותיו ולשוב למסלול של התפתחות אותנטית כפי שלא התאפשר לו בילדות. ככל שהפגיעה בתהליך ההתפתחות האותנטית התרחשה בגיל צעיר יותר כך העצמי האמיתי נוטה להיות מוסווה יותר תחת עצמי כוזב ובמקרים אלו, התפתחות העצמי האמיתי דורשת לא פעם רגרסיה משמעותית במסגרת הטיפולית.


ביבליוגרפיה

עיוות האני במונחים על עצמי אמיתי ועצמי כוזב. (1960) וויניקוט, ד. בתוך: עצמי אמיתי, עצמי כוזב, הוצאת עם עובד בע"מ ת"א, 2009.

אנשי מקצוע בתחום

טיפול פסיכולוגי