תפריט נגישות

Interpretation - פרשנות

את יושבת אצל הפסיכולוג שלך ולאחר כמה מפגשים לומדת לגלות כי בחירת בן הזוג שלך והאופן בו צעקת אתמול על הבן שלך קשורים, ללא ספק, ליחסים שלך עם אמא שלך. דוגמא זו נשמעת, אמנם, כמו פרודיה על טיפול פסיכולוגי,  אבל בפועל, מתבססים רבים מהטיפולים על הניסיון להבין באופן מעמיק יותר את הגורמים לרגשותינו והתנהגותנו.  

פרשנות (או: פירוש) הינה טכניקה טיפולית הנפוצה בטיפולים פסיכולוגיים בעלי אוריינטציה פסיכודינאמית. מטרתה של הפרשנות הינה לבחון מימדים של עומק וסיבתיות בחומרים שהמטופל מעלה במהלך הטיפול. דרך פרשנויות, ניתן להגיע להבנה מלאה ועמוקה בנוגע להשפעה של תכנים קונפליקטואליים בלתי מודעים על ההתנהגות היומיומית. בטיפול הפסיכואנליטי הקלאסי של זיגמונד פרויד, השימוש בפרשנות נעשה בארבעה איזורים עיקריים:

  • פירוש חלומותיו של המטופל.
  • פירוש האסוציאציות החופשיות שהוא מעלה במהלך הטיפול.
  • פירוש ההתנגדויות של המטופל לתהליך הפסיכואנליטי.
  • פירוש יחסי ההעברה, כדי להאיר את האופן שבו משליך המטופל על המטפל זכרונות ורגשות כלפי הדמויות ההוריות, אשר הודחקו לאורך החיים.


כיום, עושים מטפלים פסיכודינאמיים שימוש בפרשנות גם בהקשרים אחרים ורחבים יותר של הטיפול, כולל פרשנויות על המקורות האפשריים בעבר להתנהגות של המטופל בהווה. למשל, על סמך החומרים שעולים בטיפול, עשוי מטפל לפרש למטופל שהנטייה שלו להגיב באופן מוגזם לאירועים שליליים בחיים נובעת מנסיון העבר שלו: הוריו לא היו קשובים לו בתור ילד, והוא למד שהדרך היחידה להשיג תשומת לב כאשר הוא נזקק לה, הינה באמצעות "הגברה של הווליום".


ביבליוגרפיה

השילוני, ס. (1991). מבוא לפסיכולוגיה (יחידה 12: פסיכופתולוגיה ופסיכותרפיה). תל-אביב: האוניברסיטה הפתוחה.

Kernberg, O. (1986). Severe Personality Disorders: Psychotherapeutic Strategies. New Haven, CT: Yale University Press.

Wachtel, P. L. (1993). Therapeutic Communication: Principles and Effective Practice. New York: Guilford Press.

אנשי מקצוע בתחום

טיפול נפשי