תפריט נגישות
חיפוש

Moral anxiety - חרדה מוסרית

חרדה מוסרית היא המונח שטבע פרויד בהתייחס לחרדה המלווה ברגשות אשמה ונקיפות מצפון המתעוררת בנו כאשר אנו שוקלים לבצע מעשה אותו אנו תופסים כלא מוסרי. במונחי התיאוריה הפסיכואנליטית, חרדה מוסרית היא חרה המתעוררת כאשר אנו חווים לחץ של האיד לבצע דבר מה אשר אינו מקובל על הסופר אגו: דרכו של הסופר אגו להתמודד עם דחפי האיד היא לעורר חרדה מוסרית אשר מבהירה לנו שאם נסטה מדרישות הסופר אגו- נענש ברגשות אשמה, בושה ונקיפות מצפון.

חרדה מוסרית היא תוצר של הפנמת האיסורים ההוריים בגילאי הילדות המוקדמים.

בתהליך הנורמלי של ההתפתחות, בראשית חייו התינוק מנהל על פי צרכי האיד בלבד: האיד פועל על פי עקרון העונג אשר חותר להשגת סיפוק דחפי והימנעות ממצבי אי-עונג, והתפתחותו הרגשית והקוגניטיבית של התינוק עדיין אינה מאפשרת לו לנהוג על פי עקרון המציאות או על פי כללי נימוס ומוסר. כך, למשל, תינוק צעיר לא יחווה נקיפות מצפון על כך שהוא מעיר את אמו באמצע הלילה או על כך שהרטיב את החיתול שלו שוב רגע אחרי שהחליפו לו חיתול. עם הזמן, התינוק מתחיל להכיר במציאות ובאיסורים ההוריים ובהתאם לכך, מתחיל להכיר בכך שהתנהגות על פי דחפי האיד בלבד אינה משרתת אותו ואף מביאה להתנגשות עם הדמויות החשובות ביותר בחייו, ההורים. בהתאם, הפעוט מפנים את האיסורים והציפיות ההוריים ומתחיל לחוות חרדה מוסרית כאשר הוא עומד לעשות דבר מה שמנוגד לדרישות ההוריות המופנמות. כך, למשל, פעוט צעיר עשוי להתחרט ברגע האחרון ולהימנע מלקיחת ממתק אסור מתוך רצון שלא להמרות את פי ההורים. בשלבי ההתפתחות המוקדמים מדובר בצייתנות המבוססת על רצון הימנע מפגיעה בקשר עם ההורה, אך ככל שהילד גדל הוא מסוגל להפנים את הערכים העומדים מאחורי האיסורים ההוריים. בהתפתחות הנורמלית, חרדה מוסרית זו מלווה את האדם גם בבגרות ומתעוררת כאשר הוא מעלה בדעתו פעולות לא מוסריות כבגידה בבן/בת הזוג, גניבה, שקרים וכן הלאה.

על אף חשיבותה של התפתחות רמה תקינה של חרדה מוסרית, סופר אגו נוקשה מדי אשר מייצר רמות גבוהות של חרדה מוסרית עלול להביא להיווצרות סימפטומים שונים. כך, למשל, אדם עשוי לבדוק באופן כפייתית שלא פגע באדם אחר, לפתח דיכאון כתוצאה מתחושת אשמה ופגימות תמידיות וכן הלאה.

נקודה משמעותית נוספת היא ההבחנה שפרויד הציע בין חרדה מוסרית, חרדה נוירוטית וחרדה מציאותית. חרדה מוסרית, כאמור, נובעת מהתנגשות בין דחפי האיד לבין דרישות הסופר אגו. חרדה נוירוטית, לעומת זאת, קשורה במצבים בהם האדם חושש שהאגו שלו לא יהיה חזק דיו למנוע ממנו לפעול על פי דחפי האיד (למשל, פחד של אם שתרים יד על ילדה), ואילו חרדה מציאותית מהווה תגובה לסכנה ממשית שהאדם ניצב מולה (למשל, חרדה לנוכח מבחן גדול או זר שעוקב אחרינו בסמטה חשוכה). חרדה מוסרית וחרדה נוירוטית הן חרדות הן תוצר של קונפליקט נפשי ועל כן עלולות להביא לסימפטומים נוירוטיים, אך חרדה מציאותית מסייעת לנו להיערך ולהתמודד עם אתגרים ואיומים ממשיים.


תחומי מומחיות:
חרדה

אנשי מקצוע בתחום

חרדה