תפריט נגישות
חיפוש

Eating disorders in toddlers - הפרעות אכילה בגיל הרך

נכון, בגיל הרך הם עדיין לא מודעים לטרנדים אופנתיים ועדיין לא עסוקים במשמעות החברתית של משקל הגוף, אבל הפרעות אכילה בגיל הרך (גילאי 0-6) מתקיימות בקרב אחוזים גבוהים מהתינוקות והפעוטות. מידע על הפרעות אכילה בגיל הרך, הגורמים להן ואמצעי הטיפול.

הפרעות אכילה בגיל הרך

הפרעות אכילה בגיל הרך מתייחסות למגוון מצבים בהם צריכת המזון של הילד מוגבלת ובלתי מספקת או שדפוסי האכילה שלו בעייתיים, מצומצמים ומלווים במאבקים וקשיים התנהגותיים. הפרעות אכילה בגיל הרך נפוצות במיוחד בקרב ילדים עם לקויות התפתחותיות שונות (פיגור, אוטיזם, בעיות מוטוריות המקשות על האכילה), אך בכתבה זו נתמקד בילדים אשר אינם סובלים מבעיות התפתחותיות מולדות, אך מאופיינים באחד או יותר מהדפוסים הבאים:

סירוב של הילד לאכול אשר מביא לירידה במשקל, או אי עלייה במשקל לאורך זמן.
קושי במעברים, כגון מיניקה לבקבוק, מבקבוק למוצק וכדומה.
בררנות יתר.
אכילת יתר אשר עשויה להיות מלווה בהשמנת יתר.
הרגלי אכילה ייחודיים, כגון אכילה רק מצלחת מסוימת, עם אדם מסוים ובשעות או מקומות מסוימים.
דפוסי אכילה המביאים לעיסוק מוגזם של ההורה באכילה ובמשקל של הילד.
אכילת חומרים בלתי אכילים מעל גיל שנה וחצי.
תופעות ייחודיות כהעלאת גירה, הקאות, חנק, לעיסה ממושכת, יריקת מזון.

הפרעות אכילה בגיל הרך: גורמים מרכזיים

הפרעות אכילה בגיל הרך אשר אינן נובעות מגורמים רפואיים נובעות בדרך כלל מגורמים רגשיים. בחלק מהמקרים עשויות להתעורר הפרעות אכילה בגיל הרך בעקבות אירוע טראומטי הקשור לאכילה (חנק, אכילת דבר מה רעיל) אך במרבית המקרים מדובר בנסיבות קיצוניות פחות. מאחר ועולמם של תינוקות ופעוטות סובב בעיקר סביב הוריהם, הפרעות אכילה בגיל הרך נתפסות בדרך כלל כהפרעות הנובעות מהאינטראקציה בין הילד להוריו.

האכלה היא אחת האינטראקציות הראשוניות של הילד עם הוריו: האכילה חיונית להישרדותו ובחודשי חייו הראשונים, כאשר יכולות התקשורת שלו עדיין מוגבלות ביותר, חווית ההאכלה מהווה פעמים רבות את האמצעי ליצירת קשר. הילד מפתח קשר חיובי ואמון בהורה אשר מאכיל אותו ומספק את הצורך שלו בחום ואהבה, וההורה חוווה סיפוק ותחושת הצלחה כאשר התינוק שבע ומסופק. גם בגילאים מאוחרים יותר האכילה מהווה דרך ליצירת קשר, הבעת אהבה, בילוי זמן משותף וממלאת תפקיד רגשי ותקשורתי בקשר של הילד עם הוריו.

כאשר מתעוררים קשיים ביחסי ההורה-ילד, פעמים רבות האכילה מהווה אמצעי דרכו הילד מבטא את תחושותיו וקשייו, וכך נסללת הדרך להתפתחות הפרעות אכילה בגיל הרך. ילדים צעירים, ואפילו תינוקות, מזהים בחושיהם כי אכילתם ועלייתם במשקל משמעותית להוריהם ולומדים להשתמש בה, באופן מודע או בלתי מודע, כדי להשפיע על הקשר עם ההורה. דוגמאות שכיחות הן מקרים בהם התינוק או הפעוט מזהה כי סירוב לאכול מביא לקבלת תשומת לב רבה, ומקרים בהם הילד מצליח ליצור קשר עם ההורה דרך הרגל אכילה ייחודי ("ירקות? רק כשאמא מקריאה סיפור").


תחומי מומחיות:
טיפול דיאדי

אנשי מקצוע בתחום

טיפול דיאדי