תפריט נגישות
חיפוש

Attention deficit disorder in children - הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים

הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים, או בקיצור, קשב וריכוז אצל ילדים, מתארות תופעה במסגרתה ילדים בגילאים שונים מתמודדים עם השלכות שונות של קשיים בהפעלת פונקציות הקשב והריכוז. במקרים אלו לרוב זקוקים הילדים לליווי מקצועי, אשר יסייע להם להתגבר על אתגרי ההפרעה.

קשב וריכוז אצל ילדים – איתור ראשוני של סימני ההפרעה

לרוב, פניה לטיפול בקשיי קשב וריכוז אצל ילדים, מתבצעת לאחר שמבוגר בסביבתו של הילד, מבחין כי הילד מתמודד עם קשיים שונים. לרוב מדובר בהורה, בן משפחה, או אדם מהמסגרת הלימודית של הילד. הסימנים הנפוצים של קשיי קשב וריכוז אצל ילדים, כוללים למשל נטייה להסחות דעת, התנהלות רוגזנית ואימפולסיבית, יחס מרדני וחסר סבלנות, וקשיי שינה. ילדים אלו לרוב מתנהלים באופן פזרני ושכחן, ומתקשים לעמוד בלוחות זמנים. במקרים בהם קיים חשד להפרעות קשב וריכוז אצל ילדים מומלץ לפנות תחילה לאיש מקצוע אשר יבצעאבחון הפרעות קשב וריכוז.

קשב וריכוז אצל ילדים – אבחון לקראת הפניה לטיפול

לאחר איתור הסימנים הראשוניים של קשב וריכוז אצל ילדים, מתקיים אבחון אשר מסייע לחדד ולקבוע את האבחנה. האבחון מתקיים באמצעות ייעוץ פסיכיאטרי או פגישה עם נוירולוג והנו חשוב ביותר, שכן ישנם מקרים בהם הסימפטומים בפועל מעידים על אבחנה שונה, למשל על סוגים שונים של הפרעות בוויסות החושיאו על בעיה שמקורה רגשי, כגון דיכאון חרדות ומצוקות למניהן. הליך האבחון של קשב וריכוז אצל ילדים כולל מספר מבחנים נוירולוגיים - קוגניטיביים, לצד איסוף מידע על תפקוד הילד בתחומי החיים השונים. איסוף המידע מתייחס גם להיסטוריה האישית, כולל התפתחות הילד מינקות, כאשר כיום ההנחה היא כי קיימים גם קשייקשב וריכוז אצל תינוקות במקרים מסוימים. עם סיום האבחון מנוסחת הפנייה להמשך טיפול.

קשב וריכוז אצל ילדים – טיפולים נפוצים

קשב וריכוז אצל ילדים ניתן לטיפול באמצעות מספר סוגי טיפול שונים. בכל מצב עשוי להתאים סוג טיפול אחר, על פי אישיות הילד, הסימפטומים וחומרתם.

טיפול תרופתי - ישנם מספר סוגי תרופות פסיכיאטריות אשר רלוונטיות לטיפול בקשיי קשב וריכוז אצל ילדים. ריטלין וקונצרטה הנן שתי תרופות שהשימוש בהן מאוד פופולארי. מדובר בתרופות אשר משפיעות למשך טווח זמנים מוגדר.

טיפול פסיכותרפי - טיפול בילדים כגון טיפול קוגניטיבי התנהגותי בהפרעות קשב וריכוז, או טיפול פסיכודינמי מסייע הן עם קשיים רגשיים אשר עשויים להתלוות להפרעה, והן עם ארגון תהליכי החשיבה. במקביל הורים עשויים לפנות לטיפולי הדרכת הורים במסגרתם ילמדו כיצד לסייע לילד בחיק המשפחה.

ריפוי בעיסוק - במסגרת ריפוי בעיסוק לילדים מגבשים תוכנית עבודה המותאמת לילד ולקשייו, במסגרתה הוא לומד כיצד להתגבר על אתגרי ההפרעה. למשל, רכישת כלים לפתרון בעיות ולניהול זמנים.

טיפולים נוספים - ישנם כיום טיפולים נוספים אשר מסייעים בקשיי קשב וריכוז אצל ילדים. למשל, טיפול רגשי בעזרת בעלי חיים  או וריאציות שונות של טיפול באמנויות או טיפול בתנועה.


אנשי מקצוע בתחום

הפרעות קשב וריכוז