תפריט נגישות
חיפוש

ADHD in infants - קשב וריכוז אצל תינוקות

לרוב, כאשר מדברים על הפרעות קשב וריכוז מתייחסים לסוגי הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים בגילאי הגן ובית הספר. בשנים האחרונות גובר העניין בהופעתם של סימפטומים של קשיי קשב וריכוז כבר בתקופת הינקות. קשיי קשב וריכוז אצל תינוקות, המכונים לעיתים בקצרה קשב וריכוז אצל תינוקות, עשויים לכלול מגוון ביטויים בהתנהלות התינוק, אשר ניתנים לטיפול על ידי ההורים בליווי של איש מקצוע.

קשב וריכוז אצל תינוקות – מזהים רמזים מוקדמים

קשיי קשב וריכוז אצל תינוקות עשויים להתבטא במספר דרכים. חשוב לציין כי מדובר ברמזים בלבד, אשר לא מעידים באופן וודאי על כך שבהמשך יתפתחו הפרעות קשב וריכוז כלשהן. במקרים מסוימים הסימפטומים חולפים מעצמם. במקרים אחרים הם מעידים על מצוקה אחרת, למשל על סוגי הפרעות בוויסות החושי או על קשיי עיכול, או כחלק מהסממנים של מזג סוער. חלק מהסימנים כוללים:

1. קשיי שינה - קשיים בשלב ההרדמות, או יקיצה לעיתים תכופות.

2.ערנות מוגברת -  תינוקות אשר עוקבים בתדירות גבוהה אחר גירוים שונים בחדר.

3. נטייה למוסחות דעת - "קפיצה" מגירוי לגירוי .

4. התנהלות כעוסה המאופיינת באי שקט - למשל, חוסר סבלנות, השלכת חפצים, נטייה להתפרצויות זעם והתקפי בכי.

5. צורך רב בתשומת לב - למשל בהחזקה או נענוע.

קשב וריכוז אצל תינוקות – הפנייה לאבחון

ניתן לספק אבחנה רשמית של הפרעות קשב וריכוז מגיל חמש ואילך. לכן, גם כאשר קיים חשד בגיל מוקדם יותר, יש להמתין ולעקוב אחר הסימנים במשך שנים נוספות. כאשר ההורים או דמויות מטפלות אחרות מבחינים בסימני מצוקה של התינוק, מומלץ על אבחון התפתחותי אשר יסייע לחדד את מקור הקושי של התינוק, ויציע התערבות טיפולית שתקדם אותו. במקרים של קשיי קשב וריכוז אצל תינוקות זיהוי הקושי הנו אחד הצעדים החשובים, בדרך להקלה.

קשב וריכוז אצל תינוקות – טיפולים נפוצים

לאחר שלב האבחון, טיפול בקשיי קשב וריכוז אצל תינוקות מותאם על פי הקשיים הספציפיים של כל תינוק ותינוק. במקרים רבים הטיפול מתבצע על ידי פסיכולוג התפתחותי שהנו איש מקצוע אשר מתמחה בטיפול בגיל הרך. הטיפול עשוי לכלול תרגילים שהמטפל או ההורים מבצעים עם התינוק, ולרוב משלב במקביל הדרכת הורים - פגישות אשר מתמקדות בהענקת כלים להורים, למען יוכלו להבין את התינוק ולהקל עליו. הדרכת הורים במקרה של קשיי קשב וריכוז אצל תינוקות מעניקה להורים כלים בהקשר לטיפול הקונקרטי בתינוק, למשל כיצד להאכיל, לאחוז, ולהרדים אותו, ובמקביל עשויה לשלב גם הכוונה חינוכית - למשל כיצד להציב גבולות ולתגמל. לעיתים מתקיים הטיפול בפורמט של טיפול דיאדי במסגרתו המטפל מדריך את ההורים תוך כדי אינטראקציה עם התינוק. טיפול מקובל נוסף בקשיי קשב וריכוז אצל תינוקות הנו ריפוי בעיסוק לתינוקות.


אנשי מקצוע בתחום

ADHD