תפריט נגישות
חיפוש

Psychotherapy for Eating Disorders - פסיכותרפיה להפרעות אכילה

הפרעות אכילה הנן הפרעות המתבטאות בפגיעה חמורה בדפוסי האכילה של הפרט. הסוגים המרכזיים של הפרעות אכילה הם: אנורקסיה נרבוזה, בולימיה והפרעת התקפי זלילה. עבור הפרעות אלו קיימים טיפולים מגוונים, כאשר סוגי הטיפול המרכזיים בטיפול בהפרעות אכילה הנם טיפול תרופתי, באמצעות תרופות נגד דיכאון, וכן פסיכותרפיה. פסיכותרפיה להפרעות אכילה הנה חיונית לתהליך ההחלמה, וסוגים שונים של פסיכותרפיה מתמקדים בהיבטים שונים של ההפרעה. מהם סוגי הטיפולים המרכזיים בהפרעות אכילה השונות?

טיפול קוגניטיבי התנהגותי

פסיכותרפיה להפרעות אכילה באמצעות טיפול קוגניטיבי התנהגותי, מבקשת להתמקד בשינוי הרגלי האכילה של הפרט, על ידי התמקדות הן בהתנהגות והן בדפוסי החשיבה שמאחוריי הרגלי האכילה. השינוי ההתנהגותי מכוון לשינוי הרגלי האכילה המזיקים ולהחלפתם בהרגלי אכילה חדשים. השינוי בדפוסי החשיבה, מתמקד בניסוח ואיתגור דפוסי חשיבה מעוותים. במקרים רבים של הפרעות אכילה, דפוסים אלו כוללים עיוותים הקשורים לדימוי הגוף, לדוגמא "יאהבו אותי רק אם אהיה רזה". המטפל מבקש לאתגר את אותם דפוסים, וכחלק מכך להראות מדוע הם לא הגיוניים או מזיקים, תוך הצעה של דפוסי חשיבה אחרים, חיוביים יותר.

טיפול דינאמי

פסיכותרפיה להפרעות אכילה באמצעות טיפול דינאמי, רואה את דפוסי האכילה הבעייתיים בתור סימן למצוקה רגשית עמוקה יותר. מטרת הטיפול היא לאתר ולנסח את המצוקה הרגשית ולהבין את האופן בו נוצרה, מתוך רצון לאפשר לאדם לבטא את המצוקה שלו במילים, במקום במעשים. המטפלים באמצעות פסיכותרפיה דינאמית מאמינים כי ככל שמקלים על המצוקה הרגשית שבבסיס ההפרעה, כך יהיה קל יותר "לוותר" על הדפוסים של הפרעת האכילה. אחד מתנאי הבסיס של טיפול דינאמי, הוא יצירת קשר המתבסס על אמון וקרבה בין המטפל למטופל. היבט זה הנו אחד מהאתגרים המרכזיים של פסיכותרפיה להפרעות אכילה בגישה דינאמית, שכן במקרים רבים של הפרעות אכילה, קיימת היסטוריה של פגיעה או אכזבה ביחסים קרובים.

טיפול משפחתי

נמצא כי הפרעות אכילה קשורות לדפוסים בעיתיים בתקשורת בין בני המשפחה. לדוגמא, יחסים של תלות, חודרנות או הזנחה. טיפול משפחתי הנו צורת פסיכותרפיה אשר מבקשת להתמקד בתקשורת בין בני המשפחה, כאשר ההנחה כי שכאשר האדם הלוקה בהפרעה ובני משפחתו יתקשרו באופן חיובי יותר, לדוגמא יגלו אחד כלפיי השני יחס תומך וחם, ולצד זאת יאפשרו לכל בן משפחה מרחב להיות עצמו, יפחתו גורמי הלחץ והמצוקה שבבסיס ההפרעה. מחקרים מראים כי פסיכותרפיה להפרעות אכילה בפורמט של טיפול משפחתי, אפקטיבית בעיקר כאשר האדם עדיין מתגורר בבית ההורים, ונמצא מתחת לגיל 18. 


ביבליוגרפיה

American Psychiatric Association. (2013). Diagnostic and statistical manual of mental disorders (DSM-5®). American Psychiatric Pub.

אנשי מקצוע בתחום

אנורקסיה