תפריט נגישות

שיטות הטיפול המרכזיות בהפרעות אכילה

שיטות הטיפול המרכזיות בהפרעות אכילה

צוות בטיפולנט

מזה מספר עשורים, העיסוק של נשים וגברים בצורת ומשקל הגוף מהווה מקור לדאגה רבה. ואכן, אחוז הסובלים והסובלות מהפרעות אכילה עלה בצורה דרמטית בשנים האחרונות, וכ-4% מהסובלים מהפרעות אכילה ימותו עקב סיבוכים רפואיים או התאבדות. גם כאשר הפרעת האכילה אינה מביאה למוות או בעיות רפואיות קשות, היא משפיעה באופן דרמטי על הרווחה הנפשית והיכולת לקיים שגרת חיים מספקת מבחינה תעסוקתית, חברתית ורגשית. בהתאם, טיפול בהפרעות אכילה עוסק בהתמודדות עם בעיות אכילה ועם הקשיים הרגשיים, הסביבתיים והבין אישיים הנלווים להן.

מהן הפרעות אכילה?

הפרעות אכילה הן שם כולל לקבוצת הפרעות המתבטאות בדפוסי אכילה לקויים בצורה משמעותית ובעיסוק אינטנסיבי באוכל ובמשקל. קיימים מספר סוגים מרכזיים של הפרעות אכילה:

אנורקסיה: הפרעת אכילה המאופיינת בירידה קיצונית במשקל באמצעות הרעבה עצמית, פעילות ספורטיבית, הקאות או שימוש בחומרים (משלשלים וכד'), ובפחד משמעותי מעלייה במשקל.
בולימיה: הפרעת אכילה המאופיינת בצריכת כמויות מזון גדולות במיוחד המלוות ב'התנהגויות מפצות' כפעילות ספורטיבית אינטנסיבית, הקאות או שימוש בחומרים.
אכילה כפייתית: אכילה כפייתית או הפרעת התקפי זלילה היא הפרעת אכילה המאופיינת בבולמוסי אכילה בהן נצרכת כמות מזון גדולה. הבולמוסים מלווים ברגשות אשמה ותחושת חוסר שליטה ואינם מלווים בהתנהגויות מפצות כבבולימיה.

נושאים נוספים שאולי יעניינו אותך:

  • גורמים להפרעות אכילה
    הפרעת אכילה – מה גורם לזה?
  • הפרעות אכילה בגיל ההתבגרות
    הפרעות אכילה בגיל ההתבגרות – זיהוי, מניעה וטיפול
  • הפרעות אכילה וזוגיות
    הפרעות אכילה, זוגיות ומה שביניהן

מלבד ארבעת הפרעות האכילה המרכזיות קיימות גם הפרעות אכילה המערבות דפוסי אכילה לקויים, אשר אינן עונות באופן מלא על הקריטריונים לאבחון הפרעת אכילה מאחד הסוגים המרכזיים. כמו כן קיימות הפרעות אכילה בילדות, אשר כוללות סירוב לאכול, העלאת גירה, אכילת חומרים שאינם ראויים לאכילה ועוד.

טיפול בהפרעות אכילה

התפרצותה של הפרעת אכילה מקושרת פעמים רבות ללחץ החברתי-תרבותי להופעה חיצונית מושלמת ולרזון, אך במרבית המקרים עומדים מאחורי הפרעת האכילה גורמים מורכבים הרבה יותר. גורמים אלו נוגעים פעמים רבות להיבטים פסיכולוגיים-אישיותיים כפרפקציוניזם וקושי להתמודד עם המיניות המתפתחת, ולהיבטים משפחתיים כסביבה ביתית חודרנית, ריבוי קונפליקטים במשפחה ועוד. בהתאם לרקע המורכב עליו מתפתחות הפרעות האכילה, נוטה גם הטיפול בהן להיות מורכב ולגעת במכלול האספקטים אשר הביאו להתפרצות הפרעת האכילה. קיימים מספר סוגי טיפול מרכזיים אשר נמצאו יעילים:

טיפול פסיכודינאמי: במסגרת טיפול דינאמי, ניתן לזהות את הקונפליקטים הנפשיים העומדים בבסיס הפרעת האכילה, לזהות מה מבטאים דפוסי האכילה הלקויים ולהמיר אותם בביטוי מילולי של הכאב הנפשי. כמו, כן, הטיפול מאפשר עיבוד של אירועים טראומטיים וקשיים רגשיים אשר הביאו להתפרצות ההפרעה ותורמים לקיומה.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי: דפוסים של התקפי זלילה ומחשבות רומינטיביות על משקל, וכן סימפטומים נוספים של הפרעות אכילה, עשויים להיתרם באופן משמעותי מטיפול קוגניטיבי התנהגותי. הטיפול מבוסס על זיהוי דפוסי התנהגות וחשיבה בלתי יעילים המשמרים את הפרעות האכילה, ומקנה מיומנויות לשליטה וניהול נכון יותר של דפוסי האכילה. טיפול זה מהווה בדרך כלל תוספת לפסיכותרפיה מעמיקה יותר.

טיפול משפחתי: מחקרים רבים הצביעו על קיומו של קשר בין בעיות אכילה לדפוסים משפחתיים בעיתיים כחודרנות, תלותיות, קונפליקטים והזנחה. בהתאם, טיפולים משפחתיים המכוונים לשיפור היחסים ודפוסי התקשורת מסייעים גם להחלמה מהפרעת האכילה. גם כאשר לא מדובר במשפחה עם קשיים מסוג זה, ההתמודדות עם הפרעת אכילה מעוררת תחושות קשות של אשמה, כעס וחוסר אונים וטיפול משפחתי מסייע בהתמודדות מורכבת זו.

טיפול תרופתי: תרופות אנטי דיכאוניות נמצאו יעילות לטיפול בבולימיה ואכילה כפייתית. אין עדויות להשפעת הטיפול התרופתי על סימפטומים של הפרעות אכילה אחרות, אך כאשר אלו מתעוררות על רקע קשיים רגשיים כדיכאון וחרדה – עשוי הטיפול התרופתי לתרום ולהביא לשיפור בדפוסי האכילה באופן עקיף או בטווח הרחוק.

אשפוז: במקרים בהם מסכנת הפרעת האכילה את חייה או התפתחותה של הלוקה בה עשוי אשפוז להיות האופציה הטיפולית היעילה ביותר ואף ההכרחית. הטיפול הנפשי במסגרת האשפוז מאפשר לייצב את המצב הבריאותי, וכן מאפשר לאדם קבל מסגרת טיפול תומכת ואינטנסיבית המספקת השגחה מלאה על התפריט התזונתי, ובו זמנית מציעה שירותים טיפוליים מקיפים.

אנשי מקצוע בתחום

הפרעות אכילה

עוד מאמרים שיעניינו אותך