תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Dynamic Psychotherapy - פסיכותרפיה דינמית

פסיכותרפיה דינמית הנה שיטת טיפול שפיתח במקור הפסיכיאטר זיגמונד פרויד, בווינה של סוף המאה התשע עשרה. פסיכותרפיה דינמית מתבססת על ההנחה כי מצוקה נפשית נובעת מקונפליקטים בין חלקי אישיות שונים (איד, אגו, סופר אגו) אשר מקורם ביחסים המוקדמים עם ההורים. לאורך השנים הפכה פסיכותרפיה דינמית לגישה מרכזית בקרב פסיכולוגים בעולם המערבי, והתפתחו ממנה מגוון גישות נוספות.

פסיכותרפיה דינמית – תיאוריה ומושגי מפתח

טיפול דינמי מתבסס על ההנחה כי נפש האדם מעוצבת בשנות ילדותו, בראש ובראשונה במסגרת יחסיו עם הוריו. לדוגמא, האופן בו מתאפשר לו לבטא את עצמו מבחינה רגשית, והאופן בו הוא תופס את עצמו ואת האחר, במערכות יחסים. לפי הגישה הדינמית, מצוקה בהווה מהווה שחזור של פגיעה או קושי מהעבר, אשר נותרו בלתי פתורים, מה שמכונה קונפליקט נפשי. הקונפליקט נוטה להתבטא גם ביחסים של המטופל עם המטפל, תופעה המכונה העברה. במסגרת פסיכותרפיה דינאמית, המטפל מסייע למטופל באמצעות מתן פרשנות - קישור בין המצוקה הנוכחית, לבין המקור שלה, בילדות, מתוך הסברה כי התובנה בנושא תגדיל את החופש שלו לפעול ולהרגיש אחרת.

הנחה מרכזית נוספת של פסיכותרפיה דינמית היא כי הנפש מחולקת לרמות של מודעות, המבטאות רמות שונות של נגישות של האדם לתכנים נפשיים שבו, לדוגמא זיכרונות עבר ורגשות. חלקי הנפש שהכי רחוקים מהמודעות נמצאים באזור המכונה הלא מודע. למרות שאינם נגישים, בכוחם להשפיע על האופן שבו האדם חווה את עצמו ואת סביבתו, והם אף מתבטאים באמצעות סמלים בתוך חלומות. כאשר מדובר בתכנים קשים, המכילים קונפליקטים, האדם משתמש במגוון מנגנוני הגנה שמטרתם להרחיק את התוכן הקשה מהמודעות. במסגרת פסיכותרפיה דינמית, המטפל שואף להפוך תכנים לא מודעים הקשורים לקונפליקטים, למודעים. כחלק מכך, עליו להתגבר על ההגנות של המטופל, ולהראות לו כיצד הוא משתמש בהן מתוך פחד ממגע עם הפגיעה שחווה.

פסיכותרפיה דינמית – אז והיום

שיטת הטיפול המקורית שפיתח פרויד, מכונה פסיכואנליזה, וכוללת בין 3-5 מפגשים בשבוע. המטופל מתבקש לשכב על ספה, כשהוא עם הגב כלפיי המטפל, בכדי שיוכל להתבטא באופן שכמה שפחות תלוי בתגובותיו. המטופל מתבקש לשתף בכל אשר על לבו, ולהשתדל לא לרסן את מחשבותיו, מתוך מטרה להציף תכנים לא מודעים, תהליך המכונה אסוציאציות חופשיות. לצד זאת, המטפל מקפיד שלא לחשוף מידע לגבי עצמו, ומגיב בעיקר במסגרת מתן פרשנות.

לעומת פסיכואנליזה, פסיכותרפיה דינמית הנה וריאציה גמישה יותר, אשר יותר מותאמת לרוח התקופה של ימינו. היא מתקיימת בין פעם לפעמיים בשבוע, כאשר המטפל והמטופל מנהלים דיאלוג, פנים מול פנים. מטפלים שונים דוגלים בדרגות שונות של נוכחות בטיפול, לדוגמא במידה בה הם חושפים את רגשותיהם ופרטים אודות חייהם. פסיכותרפיה דינאמית הנה במקור טיפול ארוך טווח, ועשויה להמשך מספר שנים. יחד עם זאת, כיום ישנן וריאציות של טיפול דינמי קצר מועד, הנמשכות מספר חודשים. כמו כן, במקרים יותר חריפים של מצוקה נפשית, נהוג לשלב פסיכותרפיה דינמית עם טיפול באמצעות תרופות פסיכיאטריות, הניתנות על ידי פסיכיאטרים.


ביבליוגרפיה

אליצור, א., טיאנו, ש., מוניץ, ח. ונוימן, מ. (2003). פרקים נבחרים בפסיכיאטריה, תל אביב: הוצאת דיונון, מהדורה רביעית.

תחומי מומחיות:
טיפול פסיכודינמי

אנשי מקצוע בתחום

טיפול פסיכודינמי