תפריט נגישות
חיפוש

Therapy for Depression - טיפול בדיכאון

דיכאון הנו מצב נפשי המתבטא בשינויים רגשיים, פיזיים ותפקודיים ועשוי להופיע בדרגות חומרה משתנות. כיום טיפול בדיכאון מתבצע במגוון דרכים, במטרה להביא להקלה אפקטיבית וארוכת טווח.

מתי פונים לטיפול?

כיום, דיכאון הנה אחת ההפרעות השכיחות ביותר בעולם המערבי, אשר מתמודדים עמה כ 15% מתוך כלל האוכלוסייה. ישנם סוגים שונים של דיכאון, כגון דיכאון קליני / מז'ורי , דיכאון אחרי לידה , דיספוריה ועוד. המשותף לסוגי דיכאון אלו הנו הופעתם של סימפטומים כגון: ירידה במצב הרוח, תחושת חוסר עניין והנאה, עייפות, תחושת חוסר ערך, אכילה או שינה לא מאוזנות, מחשבות חוזרות על מוות ועוד. ככל שמצב הסימפטומים יותר חמור, כך גוברת המצוקה שהאדם חש ונפגעת יכולת התפקוד שלו. במצבים שכאלה מומלץ לפנות לטיפול בדיכאון, על ידי אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש , כגון פסיכולוגים או פסיכיאטרים מומחים.

ישנם סוגים שונים של טיפולים לדיכאון ביניהם טיפול תרופתי וטיפול בפסיכותרפיה. במקרים קשים ניתן לשקול גם אשפוז פסיכיאטרי וטיפול בנזעי חשמל. 

להלן הגישות הטיפוליות המרכזיות:

פסיכותרפיה לדיכאון

טיפול פסיכודינמי

טיפול בדיכאון קל, דיכאון קליני וגם בדיכאון לאחר לידה באמצעות פסיכותרפיה דינמית מסתמך על ההנחה כי חלק ניכר ממצוקות ההווה נובעות מקשיים אשר התרחשו בעבר, בתקופת הילדות, לרוב מול הדמויות ההוריות. לדוגמא, דיכאון עשוי לבטא קושי בהתמודדות עם נטישה רגשית או פיזית של הורה בגיל מוקדם. טיפול בדיכאון בגישה דינמית שואף להפוך את תכני העבר לזמינים, ולסייע למטופל להבין ולעבד אותם, מתוך הנחה כי התובנה בנושא, והקשר המשמעותי עם המטפל, יקנו למטופל חופש לנהוג ולהרגיש אחרת. פסיכותרפיה דינאמית הנה במקור טיפול ארוך טווח, כאשר כיום קיים גם טיפול דינאמי קצר מועד

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT)

טיפול בדיכאון פסיכוטי, דיכאון קל או כל סוג דיכאון אחר באמצעות פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית, רואה בדיכאון בתור תוצר של דפוסי חשיבה מעוותים. פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית מכוונת לאתר את דפוסי החשיבה הללו ולאתגר אותם. למשל, ישנם אנשים אשר נוטים לבצע הכללת יתר כגון "תמיד קורים לי דברים גרועים". במסגרת הטיפול ישנו ניסיון להראות למטופל כיצד הדפוסים מזיקים לו ולא נאמנים למציאות, תוך הצעת חלופות חיוביות וגמישות יותר, גם מתוך התנסויות חדשות בשטח.

טיפול בין אישי

טיפול בדיכאון באמצעות טיפול בין אישי, מבקש להביא לשינוי בסימפטומים באמצעות התמקדות באופן שבו האדם מתפקד במסגרת מערכות היחסים שלו. זהו טיפול ייחודי מקבוצת הטיפולים הקוגניטיביים- התנהגותיים (CBT). לעומת פסיכותרפיה דינאמית ופסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית קלאסית, אשר מתמקדות בתהליכים פנים-נפשיים, טיפול בדיכאון באמצעות טיפול בין אישי מנסה לקדם שינויים בזירה הבין אישית, מתוך הנחה כי חוויות של הצלחה בקשרים, למשל שיפור מידת האמון, הקירבה והדדיות, יקלו באופן דרמטי על הדיכאון.

טיפול תרופתי

במקרים בהם הסימפטומים הדיכאוניים מסבים לפרט מצוקה נפשית רבה ופוגעים בתפקוד שלו, תיתכן הפניה להערכה של פסיכיאטר, לגבי מתן תרופות פסיכיאטריות , וספציפית תרופות נגד דיכאון מסוגים שונים. טיפול בדיכאון באמצעות תרופות, מבקש להקל על הסימפטומים הדיכאוניים על ידי שינוי האיזון של חומרים נוירו כימיים במוח, אשר נמצאו קשורים לדיכאון.

אשפוז פסיכיאטרי

מספק מסגרת מוגנת ומכילה, יעיל במקרים של דיכאון אקוטי הכולל נטייה אובדנית ברורה או אלמנטים פסיכוטיים.

טיפול בנזעי חשמל

טיפול בשוק חשמלי הניתן, בדרך כלל, כאשר טיפול תרופתי נמצא כלא יעיל.

כיצד בוחרים את הטיפול המתאים?

כאשר בוחרים בטיפול בדיכאון, מומלץ להתחשב בדרגות החומרה שלו. כאשר מדובר בדיכאון ברמה יותר חמורה, אשר מסבה לפרט מצוקה רבה ופוגעת מאוד בתפקודו, מומלץ לפנות לטיפול תרופתי, שכן טיפול זה לרוב מביא להקלה מהירה, תוך מספר שבועות או חודשים בודדים. במקרים פחות חריפים מומלץ טיפול בדיכאון באמצעות פסיכותרפיה, הניתנת על ידי פסיכולוגים. פסיכותרפיה מקנה לאדם כלים להמשך הדרך, לעומת טיפול תרופתי אשר השפעתו עלולה להפסק עם סיום מתן הטיפול. במקרים קיצוניים במיוחד, ניתן טיפול בדיכאון המכונה טיפול בנזעי חשמל (ECT). טיפול שכזה מחייב מעקב צמוד ולכן מתבצע לרוב במסגרת אשפוז פסיכיאטרי.


אנשי מקצוע בתחום

טיפול נפשי