תפריט נגישות
חיפוש

Therapy for Depression - טיפול בדיכאון

דיכאון הנו מצב נפשי המתבטא בשינויים רגשיים, פיזיים ותפקודיים. דיכאון משתייך לקבוצה המכונה קבוצת הפרעות מצב רוח ועשוי להופיע בדרגות חומרה משתנות. כיום טיפול בדיכאון מתבצע במגוון דרכים, במטרה להביא להקלה אפקטיבית וארוכת טווח.

טיפול בדיכאון – מתי פונים?

כיום, דיכאון הנה אחת ההפרעות השכיחות ביותר בעולם המערבי, אשר מתמודדים עמה כ 15% מתוך כלל האוכלוסייה. ישנם סוגים שונים של דיכאון, כגון דיכאון קליני / מז'ורי , דיכאון אחרי לידה , דיספוריה ועוד. המשותף לסוגי דיכאון אלו הנו הופעתם של סימפטומים כגון: ירידה במצב הרוח, תחושת חוסר עניין והנאה, עייפות, תחושת חוסר ערך, אכילה או שינה לא מאוזנות, מחשבות חוזרות על מוות ועוד. ככל שמצב הסימפטומים יותר חמור, כך גוברת המצוקה שהאדם חש ונפגעת יכולת התפקוד שלו. במצבים שכאלה מומלץ לפנות לטיפול בדיכאון, על ידי אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש , כגון פסיכולוגים או פסיכיאטרים מומחים. להלן הגישות הטיפוליות המרכזיות:

טיפול בדיכאון - פסיכותרפיה דינמית

טיפול בדיכאון קל, דיכאון קליני וגם בדיכאון לאחר לידה באמצעות פסיכותרפיה דינמית מסתמך על ההנחה כי חלק ניכר ממצוקות ההווה נובעות מקשיים אשר התרחשו בעבר, בתקופת הילדות, לרוב מול הדמויות ההוריות. לדוגמא, דיכאון עשוי לבטא קושי בהתמודדות עם נטישה רגשית או פיזית של הורה בגיל מוקדם. טיפול בדיכאון בגישה דינמית שואף להפוך את תכני העבר לזמינים, ולסייע למטופל להבין ולעבד אותם, מתוך הנחה כי התובנה בנושא, והקשר המשמעותי עם המטפל, יקנו למטופל חופש לנהוג ולהרגיש אחרת. פסיכותרפיה דינאמית הנה במקור טיפול ארוך טווח, כאשר כיום קיים גם טיפול דינאמי קצר מועד

טיפול בדיכאון - פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית (CBT)

טיפול בדיכאון פסיכוטי, דיכאון קל או כל סוג דיכאון אחר באמצעות פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית , רואה בדיכאון בתור תוצר של דפוסי חשיבה מעוותים. פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית מכוונת לאתר את דפוסי החשיבה הללו ולאתגר אותם. למשל, ישנם אנשים אשר נוטים לבצע הכללת יתר כגון "תמיד קורים לי דברים גרועים". במסגרת הטיפול ישנו ניסיון להראות למטופל כיצד הדפוסים מזיקים לו ולא נאמנים למציאות, תוך הצעת חלופות חיוביות וגמישות יותר, גם מתוך התנסויות חדשות בשטח.

טיפול בדיכאון – טיפול בין אישי

טיפול בדיכאון באמצעות טיפול בין אישי, מבקש להביא לשינוי בסימפטומים באמצעות התמקדות באופן שבו האדם מתפקד במסגרת מערכות היחסים שלו. לעומת פסיכותרפיה דינאמית ופסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית, אשר מתמקדות בתהליכים פנים-נפשיים, טיפול בדיכאון באמצעות טיפול בין אישי מנסה לקדם שינויים בזירה הבין אישית, מתוך הנחה כי חוויות של הצלחה בקשרים, למשל שיפור מידת האמון, הקירבה והדדיות, יקלו באופן דרמטי על הדיכאון.

טיפול בדיכאון וחרדה – תרופות פסיכיאטריות

במקרים בהם הסימפטומים הדיכאוניים מסבים לפרט מצוקה נפשית רבה ופוגעים בתפקוד שלו, תיתכן הפניה להערכה של פסיכיאטר, לגבי מתן תרופות פסיכיאטריות , וספציפית תרופות נגד דיכאון מסוגים שונים. טיפול בדיכאון באמצעות תרופות, מבקש להקל על הסימפטומים הדיכאוניים על ידי שינוי האיזון של חומרים נוירו כימיים במוח, אשר נמצאו קשורים לדיכאון.

טיפול בדיכאון – כיצד בוחרים את הטיפול המתאים?

כאשר בוחרים בטיפול בדיכאון, מומלץ להתחשב בדרגות החומרה שלו. כאשר מדובר בדיכאון ברמה יותר חמורה, אשר מסבה לפרט מצוקה רבה ופוגעת מאוד בתפקודו, מומלץ לפנות לטיפול תרופתי, שכן טיפול זה לרוב מביא להקלה מהירה, תוך מספר שבועות או חודשים בודדים. במקרים פחות חריפים מומלץ טיפול בדיכאון באמצעות פסיכותרפיה, הניתנת על ידי פסיכולוגים. פסיכותרפיה מקנה לאדם כלים להמשך הדרך, לעומת טיפול תרופתי אשר השפעתו עלולה להפסק עם סיום מתן הטיפול. במקרים קיצוניים במיוחד, ניתן טיפול בדיכאון המכונה טיפול בנזעי חשמל (ECT). טיפול שכזה מחייב מעקב צמוד ולכן מתבצע לרוב במסגרת אשפוז פסיכיאטרי

עשוי לעניין אותך: חרדהטיפול בחרדותטיפול פסיכולוגי, פסיכולוג בתל אביבפסיכולוג בבאר שבע


אנשי מקצוע בתחום

טיפול נפשי