תפריט נגישות

Treating depression in children - טיפול בדיכאון אצל ילדים

דיכאון הנה הפרעה אשר שייכת לקבוצה המכונה קבוצת הפרעות מצב רוח. מדובר בהפרעה מאוד שכיחה, אשר פוקדת מבוגרים וצעירים כאחד. טיפול בדיכאון אצל ילדים מבקש לסייע לילדים המתמודדים עם סימפטומים של דיכאון במגוון דרכים.

טיפול בדיכאון אצל ילדים – זיהוי המצב ופניה לטיפול

דיכאון אצל ילדים עשוי להתבטא במגוון דרכים, למשל בעצב והסתגרות, או בתסכול ועצבנות. לעיתים תתבצע בדיקה מקדימה במסגרת אבחון פסיכולוגי, שמטרתו למקד את הסיבות למצוקה. למשל, האם המצוקה נובעת מהסימפטומים הנלווים לעיתים למצבי הפרעות קשב וריכוז או מקושי שמקורו יותר רגשי. לאחר מכן מופנה הילד לטיפול. במידה והילד מתנגד לטיפול, או כאשר ההורים מבקשים לשכלל את יכולתם לסייע לו, מומלץ על הדרכת הורים, במסגרתה ילמדו כיצד לתקשר עם הילד ולארגן את סביבתו באופן שיקל עליו. במקרים בהם הסימפטומים של הדיכאון חריפים במיוחד, מומלץ להתייעץ עם פסיכיאטר לגבי מתן תרופות נגד דיכאון.

טיפול בדיכאון אצל ילדים – פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית (CBT)

פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית הנה גישה טיפולית אשר מתבססת על ההנחה כי דיכאון נובע מדפוסי חשיבה שליליים, לצד התנהגויות לא אדפטיביות שנלמדו. טיפול בדיכאון אצל ילדים באמצעות גישה זו, מבקש לאתר את אותם דפוסי חשיבה של הילד אשר הובילו לתחושת הדיכאון, ולהראות לו כיצד המחשבות הללו מוטות ולא בהכרח משקפות את המציאות. למשל, מחשבות כגון "אף אחד לא אוהב אותי" עשויות להיות הכללות יתר אשר לא מאפשרות לילד לראות כי כן יש לו כמה חברים, גם אם לא הרבה. במקביל המטפל יכול לעודד את הילד ליזום אינטראקציות עם ילדים אחרים, אשר יעזרו לו להאמין כי הוא לא תמיד חווה דחייה.

טיפול בדיכאון אצל ילדים – פסיכותרפיה פסיכודינמית

טיפול בדיכאון אצל ילדים באמצעות פסיכותרפיה דינמית, מבקש להכיר את עולמו הפנימי של הילד באמצעות שפת המשחק. למשל, משחקים עם בובות או משחקי תפקידים, עשויים להבהיר את האופן שבו הילד מרגיש בקשר עם הוריו וחבריו. משחקי קופסא או משחקי כדור, עוזרים להבין את האופן שבו הילד קשוב לחוקים, גמיש או נוקשה, פתוח או מופנם, ועוד. תוך כדי השתתפות במשחק ותוך כדי דיבור, המטפל מסייע לילד להבין ולעבד את המצוקה שלו, באופן שיוכל להקל עליו.

טיפול בדיכאון אצל ילדים – טיפול דיאדי, טיפול משפחתי וטיפול קבוצתי

טיפול בדיכאון אצל ילדים מתאפשר גם באמצעות התמקדות בקשרים של הילד עם הסביבה. למשל, טיפול דיאדי מתרכז בקשר בין ההורים לילדם הצעיר, ומסייע להם להבין בזמן אמת כיצד לתקשר עמו. טיפול משפחתי מתרכז בקשר של הילד עם כל אחד בני משפחתו, ובתפקוד הכולל שלהם כקבוצה. כמו כן, טיפול בדיכאון בילדים באמצעות טיפול קבוצתי, מספק לילד מרחב בטוח להתנסות ולשיתוף הדדי, תוך ליווי והדרכה של המנחה.


תחומי מומחיות:
טיפול רגשי לילדים

אנשי מקצוע בתחום

טיפול רגשי לילדים