תפריט נגישות

Nocebo Effect - אפקט נוצבו

כמעט כולנו שמענו על אפקט פלצבו: תופעה פסיכולוגית המתייחסת למצבים בהם טיפול או תרופת דמה מביאים לשיפור משמעותי במצבו של החולה שלוקח אותם, כל עוד אינו מודע לכך שמדובר בתרופת דמה. עם זאת, רק מעטים מאתנו מכירים את "קרוב המשפחה" של אפקט פלצבו: אפקט נוצבו.

כאשר חושבים עליו לעומק, אפקט פלצבו מהווה תופעה מדהימה למדי, אשר מדגישה את כוחה העוצמתי של החשיבה: מחקרים הצביעו על כך שאפקט פלצבו אינו מביא לשיפור רק ברמת החוויה הסובייקטיבית וסביב מצבים רפואיים מינוריים, אלא מביא לשינוי במדדים אובייקטיביים גם במצבים רפואיים משמעותיים. כך למשל, נמצא כי טיפולי דמה הביאו לשיפור תפקודים לבביים ולשיפור במצבם של חולים עם גידולים סרטניים.

השפעתו המרשימה של אפקט פלצבו הביאה לכך שנחקר רבות ומזוויות שונות. אחד ההיבטים המעניינים שהתגלו במסגרת המחקר היה אפקט נוצבו שמשמעותו שלקיחת טיפול דמה יכולה להביא להחמרה סימפטומטית ולתגובות שליליות, במידה והחולה מאמין כי התרופה עשויה לגרום לתופעות אלו. כך, למשל, נמצא כי חולים פיתחו "תופעות לוואי" לטיפולי דמה, והפגינו "תסמיני גמילה" לאחר שימוש של מספר שנים בכדורים אשר לא היה בהם כל חומר פעיל. כלומר, גם אפקט נוצבו מדגיש את כוחה המופלא של החשיבה ואת יכולתה להשפיע על מדדים אשר אנו נוטים לחשוב עליהם כ"אובייקטיביים" לגמרי.


תחומי מומחיות:
טיפול נפשי ,פסיכותרפיה

אנשי מקצוע בתחום

טיפול נפשי