תפריט נגישות

Anxiety Disorders - הפרעות חרדה

בשבטים פרימיטיביים נערכים טקסי חניכה המאלצים את המתבגר ההופך למבוגר להתמודד עם כאב, בידוד או משימה מורכבת, מבלי שיפגין את פחדו; בהקשר אחר צפייה בסרטי אימה היא אחד הבילויים המקובלים בחברה המערבית. התמודדות עם פחד, אם כן, עשויה למלא תפקיד חברתי משמעותי ואף מהנה בתרבויות שונות ומגוונות. יחד עם זאת, עבור אנשים רבים הפחד הופך לגורם הפוגם באופן משמעותי באיכות החיים: כ-30 מיליון איש בארה"ב לבדה סובלים מהפרעות חרדה שונות המתבטאות בפחדים מוגזמים ובלתי רציונליים אשר מביאים לפגיעה תפקודית ולמצוקה ניכרת.

חרדה נורמטיבית והפרעות חרדה

כאשר אדם ניצב בפני איום חיצוני כלשהו, הוא עשוי לחוות תחושת פחד. לעומת זאת, כאשר תחושת הפחד מופיעה ללא כל איום ברור, ייתכן מאוד כי מדובר בתחושת חרדה : תגובה לאיום פנימי, לא ידוע או קונפליקטואלי.

כאשר תגובת החרדה מופיעה בעוצמה נמוכה, היא עשויה להיות אדפטיבית. למשל, חרדה לקראת בחינה עשויה לדרבן אותנו לשקוד על החומר. אולם, במינון גבוה חרדה עשויה לפגוע באיכות החיים שלנו. למשל לפגוע בריכוז, לגרום לנוקשות או קפאון בעיבוד המידע, ללבות המנעות מסיטואציות שההשתתפות בהן חשובה לנו, ועוד.

הפרעות חרדה מתארות מקרים בהם הסימפטומים השונים של החרדה גורמים לפגיעה בשגרת החיים של הפרט. היות ומדובר בהפרעות יחסית נפוצות (אדם אחד מכל ארבעה יסבול במהלך חייו מאחת מהפרעות החרדה לפחות) עם השנים פותחו שיטות טיפוליות שונות ומגוונות להתמודדות עמן.

גורמים

הפרעות החרדה העסיקו מומחי פסיכותרפיה כבר מימי פרויד ועמיתיו, כאשר לרוב נוטים להסבירן באמצעות גישות ביולוגיות ופסיכולוגיות:

גישה קוגניטיבית התנהגותית: גישות קוגניטיביות התנהגותיות רואות בחרדה תגובה לא יעילה לגירוי לא מאיים. גישה זו למשל רואה בחרדה תוצר של עיוותי חשיבה אשר מובילים להערכה מופרזת של סכנות. הגישה הטיפולית משלבת עבודה על דפוסי החשיבה לצד שינוי באמצעות התנסות בפועל.

גישה פסיכואנליטית: לפי הגישה הפסיכואנליטית משאלות או דחפים אסורים מייצרים קונפליקטים נפשיים, בייחוד משום שהם מאיימים על הערכים וההתנהגות המוסרית של האדם. קונפליקט זה מצוי באזור נפש לא מודע ומתבטא כלפיי חוץ בתור חרדה. טיפול בחרדה לפי גישה זו מתבצע על ידי התחקות אחר הדחף האסור, כאשר הסברה היא כי הקונפליקט נוצר בתקופת הילדות.

גורמים גנטיים: מחקרים מראים כי למחצית מהאנשים אשר מתמודדים עם הפרעות חרדה קרובי משפחה אשר מתמודדים גם הם עם חרדה.

גורמים ביולוגיים: למשל רגישות יתר של מערכת העצבים או חוסר איזון בסוג כלשהו של נוירוטרנסמיטור בייחוד סרוטונין נוראפינפרין וגאבא.

סוגים של הפרעות חרדה

להלן רשימת ההפרעות על פי ספר ה-  DSM

הפרעה טורדנית-כפייתית: מאופיינת בהופעתן של מחשבות טורדניות מעוררות חרדה (למשל פחד מחיידקים) לצד טקסים שנועדו להרגיע את רמת החרדה (למשל שטיפת ידיים).

הפרעת פאניקה: התקפי חרדה אשר כוללים תגובת פחד גופנית חריפה, בייחוד דפיקות לב, הזעה מוגברת, דופק מהיר ורעד.

חרדה חברתית: פחד ממצבים חברתיים שונים. לדוגמא, פחד במה. לעיתים מאופיין בביישנות עד כדי הימנעות מסיטואציות חברתיות.

פוסט טראומה: סימפטומי חרדה אשר מופיעים כתגובה לאירוע טראומטי כלשהו. במסגרת זאת עשויים להופיע סימפטומים כגון סיוטים, פלשבקים, עוררות ועצבנות, לצד חשש מגירויים אשר מזכירים את האירוע הטראומטי.
הפרעת חרדה מוכללת : דאגנות מתמשכת המתבטאת בחשש מפני מגוון אירועים שליליים שעלולים להתרחש.

פוביה: פחד עז מאובייקט או מצב כלשהו. למשל פחד גבהים או פחד מבעלי חיים.

בעיות חרדה ספציפיות לילדים: למשל פחד מהליכה לבית הספר, או חרדה נטישה.

טיפול בחרדה

כיום ישנן שיטות טיפוליות רבות להתמודדות עם חרדה שונות. להלן מספר גישות מרכזיות:

טיפול קוגניטיבי התנהגותי: טיפול קוגניטיבי התנהגותי מתרכז בשינוי דפוסי חשיבה אשר נמצאים בבסיס החרדה (למשל, הפרכה של אמונות שגויות או הנחות מופרזות). לצד זאת הטיפול משלב התנסות בשטח שמטרתה לסייע לפרט להפנים כי תחושת האיום לא תואמת את האיום שבמציאות. טיפול קוגניטיבי התנהגותי מתקיים במתכונת של טיפול קצר מועד.

ייעוץ פסיכיאטרי: מתן תרופות פסיכיאטריות מסוג תרופות נגד חרדה. התאמת התרופות הנה פרטנית ומתבצעת על סמך מגוון פרמטרים כגון סוג ההפרעה ועוצמתה, ומצבו הנפשי הכללי של הפרט. בין התרופות הנפוצות ישנן תרופות ממשפחת ה-SSRI, בנזודיאזפינים ועוד.

טיפול פסיכודינמי: טיפול פסיכודינמי מבקש לבחון את הגורמים להפרעה באופן יותר מעמיק, למשל באמצעות התמקדות בהיסטוריה של הפרט ובהקשרים רחבים נוספים (משברים, הפרעות אישיות וכד'). לרוב מדובר במסגרת של טיפול ארוך טווח.


ביבליוגרפיה

DSM-IV (1994) American Psychiatric Association: Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, Fourth Edition. Washington DC: American Psychiatric Press.

Kaplan H.I, Sadock B.J, Grebb J.A (2007) Synopsis of psychiatry, Behavioral sciences, Clinical Psychiatry, tenth edition.

תחומי מומחיות:
חרדה

אנשי מקצוע בתחום

חרדה