תפריט נגישות
חיפוש

Feeding and eating disorders of infancy or early childhood - הפרעות אכילה של הילדות

"רק עוד ביס, בשביל אמא...." "אם לא תאכל לא תגדל!" "את לא קמה את שהצלחת ריקה!"

נשמע מוכר? סביר להניח שכן. תזונת התינוק והילד חיונית להתפתחותם ומגיל צעיר אנו מנסים לדאוג לתזונה מספקת לילדנו ולהקניית הרגלי אכילה בריאים.

יחד עם זאת, חלק מן הילדים מתקשים לרכוש הרגלי אכילה סבירים וסובלים מהפרעות אכילה שונות המתאפיינות באכילה בלתי מספקת, העלאת גירה, לעיסה חוזרת של אוכל ואכילה של דברים בלתי אכילים. חשוב להבחין בין הפרעות האכילה לבין בררנות או חוסר גבולות של הילד סביב נושא האכילה: הפרעת האכילה מתייחסות למצבים בהם הרגלי האכילה הלקויים מסכנים את בריאותו של הילד, ולא כל ילד ש"לא אוהב לאכול" הוא בעל הפרעת אכילה.

במקרים רבים מתרחשת החלמה ספונטאנית מן ההפרעות, אך במקרים מסוימים הן עלולות להיות מסוכנות ולכן חשוב לטפל בהן בהקדם.

סוגי הפרעות האכילה של הילדות

פיקה- פיקה הינה הפרעת אכילה של הילדות המתבטאת באכילת דברים בלתי אכילים לאחר גיל שנה וחצי.

העלאת גירה-  העלאת גירה הינה הפרעת אכילה של הילדות המתבטאת בלעיסה ובליעה חוזרת של אותה כמות אוכל, כאשר התופעה נמשכת במשך חודש אחד לפחות, לאחר תקופה של תפקוד נורמאלי.

סירוב לאכול- סירוב לאכול הינו הפרעת אכילה של הילדות המתבטאת באכילה בלתי מספקת הגורמת לאובדן משקל ולאי עליה במשקל במשך חודש.

גורמים להפרעות

הגורמים להפרעה שנויים במחלוקת, ולכל הפרעה יש את הגורמים הייחודים לה. יחד עם זאת, כל ההפרעות מושפעות מהקשר בין ההורה לתינוק.

טיפול

ההפרעות עלולות לפגוע בהתפתחות התינוק או הילד, ולכן חשוב לטפל בהן בהקדם. ההפרעות נבדלות זו מזו בסוגי הטיפולים היעילים ביותר עבורן, אך שילוב של טיפול התנהגותי ופסיכו תרפויטי נמצא יעיל בכולן. במהלך הטיפול הפסיכותרפי ניתנת הדרכה ותמיכה רגשית להורים על מנת ליצור סביבה מוגנת ובטוחה לתינוק; במהלך הטיפול התנהגותי מופעלות טכניקות למידה על-מנת למנוע מהתינוק את ההתנהגות הבלתי רצויה, ולהקנות לו הרגלי אכילה בריאים. ישנן גישות טיפול נוספות אשר ניתן לטפל בעזרתן בהתאם לאופי ההפרעה כטיפול ביולוגי , טיפול רפואי וטיפול משפחתי.


ביבליוגרפיה

אליצור, א. טיאנו, ש. מוניץ, ח. נוימן, מ. (1995). פרקים נבחרים בפסיכיאטריה.תל אביב: הוצאת פפירוס.

Kaplan H.I, Sadock B.J, Grebb J.A. (2003). Synopsis of psychiatry, Behavioral sciences, Clinical Psychiatry, ninth edition. Philadelphia: Lippincott Williams& Willkins

Douglas.J, Heights L.L & Herts, R. Psychological Treatment of Food Refusal in Young Children

תחומי מומחיות:
הדרכת הורים ,טיפול בילדים

אנשי מקצוע בתחום

הדרכת הורים