תפריט נגישות
חיפוש

Feeding and eating disorders of infancy or early childhood - הפרעות אכילה של הילדות

כמה פעמים ניסיתם לשכנע את הילד לאכול בעזרת משפטים כמו "רק עוד ביס, בשביל אמא....", או אפילו ניסיתם איומים כמו "אם לא תאכל לא תגדל", או "את לא קמה את שהצלחת ריקה"? אם אתם כעת או הייתם הורים לילדים קטנים - סביר להניח שכן. לכולנו ידוע עד כמה תזונת התינוק והילד חיונית להתפתחותם, ואכן, מגיל צעיר אנו מנסים לדאוג לתזונה מספקת לילדנו ולהקניית הרגלי אכילה בריאים.

יחד עם זאת, חלק מן הילדים מתקשים לרכוש הרגלי אכילה סבירים וסובלים מהפרעות אכילה שונות המתאפיינות באכילה בלתי מספקת, העלאת גירה, לעיסה חוזרת של אוכל ואכילה של דברים בלתי אכילים. חשוב להבחין בין קיומה של הפרעת אכילה לבין בררנות או חוסר גבולות של הילד סביב נושא האכילה: הפרעת האכילה מתייחסות למצבים בהם הרגלי האכילה הלקויים מסכנים את בריאותו של הילד, ולא כל ילד ש"לא אוהב לאכול" הוא בעל הפרעת אכילה. בנוסף לכך, גם במקרים בהם ילדים סובלים מהפרעת אכילה, פעמים רבות מתרחשת החלמה ספונטאנית מן הפרעות אכילה בילדות. עם זאת, במקרים מסוימים הן עלולות להיות מסוכנות ולכן חשוב לטפל בהן בהקדם.

סוגי הפרעות האכילה בילדות

הפרעות האכילה בילדות מתחלקות לכמה סוגים לפי הסימפטומים אשר באים לידי ביטוי:

פיקה: הפרעת אכילה של הילדות המתבטאת באכילת דברים בלתי אכילים לאחר גיל שנה וחצי.
העלאת גירה: הפרעת אכילה של הילדות המתבטאת בלעיסה ובליעה חוזרת של אותה כמות אוכל, כאשר התופעה נמשכת במשך חודש אחד לפחות, לאחר תקופה של תפקוד נורמאלי.
סירוב לאכול: הפרעת אכילה של הילדות המתבטאת באכילה בלתי מספקת הגורמת לאובדן משקל ולאי עליה במשקל במשך חודש.

טיפול

ההפרעות עלולות לפגוע בהתפתחות התינוק או הילד, ולכן חשוב לטפל בהן בהקדם. על אף שהן נבדלות זו מזו בסוגי הטיפולים היעילים ביותר עבורן, אך שילוב של טיפול התנהגותי ופסיכותרפיה נמצא יעיל בכולן. במהלך הטיפול הפסיכותרפי ניתנת הדרכה ותמיכה רגשית להורים על מנת ליצור סביבה מוגנת ובטוחה לתינוק. במהלך הטיפול התנהגותי יש הקנייה של טכניקות למידה שנועדו למנוע מהתינוק את ההתנהגות הבלתי רצויה, ולהקנות לו הרגלי אכילה בריאים. בנוסף לכך, ישנן גישות טיפול נוספות אשר ניתן לטפל בעזרתן בהתאם לאופי ההפרעה, כגון טיפול רפואי וטיפול משפחתי.


ביבליוגרפיה

אליצור, א. טיאנו, ש. מוניץ, ח. נוימן, מ. (1995). פרקים נבחרים בפסיכיאטריה.תל אביב: הוצאת פפירוס.

Sadock, B., & Ruiz, P. (2015). Kaplan & Sadock's synopsis of psychiatry: behavioral sciences. Walters Kluwer.

אנשי מקצוע בתחום

הדרכת הורים