תפריט נגישות
חיפוש

Parent Training - הדרכה הורית

הדרכה הורית הנה שיטה המכוונת לסייע להורים להתמודד עם קשיים של ילדיהם, לדוגמא הפרעות התנהגות, הפרעות תקשורת, דיכאון, חרדה, בעיות גיל ההתבגרות, הפרעות קשב וריכוז ועוד. לרוב הדרכה הורית מתבצעת במקביל לטיפול בילד, כאשר ישנם מצבים בהם הדרכה הורית מהווה אמצעי הטיפול המרכזי.

הדרכה הורית – מהלך הטיפול

לאורך התפתחות הילד, טבעי כי הן הילד והן ההורים יתקלו בקשיים, באם זאת סביב קושי מסוים של הילד, או רצון של ההורה לקבל כלים נוספים בהתמודדות מולו. הדרכה הורית שואפת להקנות להורים כלים אשר יסייעו להם לשפר את התקשורת עם הילד שלהם. לרוב, הדרכה הורית משלבת שני היבטים. היבט ראשון קשור למיומנויות שההורים לומדים, לגבי האופן בו יוכלו להתמודד עם ילדם. לדוגמא, כאשר מדובר בילד הסובל מבעיות התנהגות, ההורים לומדים כיצד לעודד התנהגויות חיוביות ולהפחית התנהגויות שליליות, וכיצד להציב גבולות באופן אסרטיבי ועם זאת אמפתי. היבט שני קשור ללימוד ההורים אודות הקושי של ילדם, והאופן שבו הוא חווה את העולם. לדוגמא, כאשר מדובר בילד הלוקה ב-ADHD, המטפל מספק להורים מידע אודות ההפרעה, ועוזר להם להבין יותר לעומק את פשר התגובות של הילד. לדוגמא, כיצד השכחנות שלעיתים מאפיינת את הילדים הללו, אינה תוצר של התרסה או חוסר אחריות, אלא של קשיי ארגון.

הדרכה הורית – מסגרת הטיפול

הדרכה הורית ניתנת ע"י פסיכולוגים ואנשי מקצוע נוספים בתחום הטיפולי, אשר עברו הכשרה רלוונטית. הדרכה הורית קיימת בווריאציות המתאימות למגוון גילאי ילדים, לדוגמא, הדרכה הורית להתמודדות עם לילדים קטנים, כמו גם הדרכת הורים למתבגרים. ההרכב האידיאלי של הדרכה הורית כולל את שני ההורים והמטפל. במידה והדבר לא מתאפשר, מתבצע הטיפול מול הורה אחד. במקרים רבים הילד נמצא גם הוא בטיפול, במסגרת פסיכותרפיה לילדים. יחד עם זאת, כאשר הדבר לא מתאפשר, לדוגמא בשל גילו הצעיר של הילד או חוסר רצונו בטיפול, מתבסס התהליך אך ורק על הדרכה הורית. הדרכה הורית מתמקדת תחילה בניסוחן של מטרות, המתייחסות לקושי של הילד, או לקושי של ההורים בהתמודדות מולו. לאחר מכן מנוסח התהליך שנועד לקדם את המטרות. לאורך הטיפול ההורים רוכשים כלים ומיומנויות, אותן הם בודקים בשטח, מול הילד. לאורך ההתנסויות, מדווחים ההורים בהדרכה על האינטראקציה, ומנתחים אותה יחד עם המטפל, במטרה להסיק מסקנות להמשך.


תחומי מומחיות:
הדרכת הורים ,ייעוץ להורים

אנשי מקצוע בתחום

הדרכת הורים