תפריט נגישות
חיפוש

Parent Training - הדרכת הורים לילדים

הדרכת הורים לילדים הנה שיטת טיפול אשר מסייעת להורים בהתמודדות עם ילדיהם. הדרכת הורים לילדים קיימת במגוון וריאציות, אשר מותאמות גם לשלב ההתפתחותי בו נמצא הילד, לדוגמא, ישנה הדרכת הורים לילדים קטנים, כמו גם הדרכת הורים למתבגרים.

הדרכת הורים לילדים – מתי פונים?

הדרכת הורים לילדים מתאימה כאשר ההורים חשים דאגה מסוימת סביב קושי של ילדם, ובמצבים בהם ההורים מבקשים לרכוש כלים נוספים אשר יסייעו להם בתור הורים. לדוגמא:

קושי נפשי: ילדים מתמודדים עם קשיים שונים במהלך התפתחותם. לדוגמא חרדות המופיעות בילדות, כגון פחד מהחושך ופחד מחיות מחמד, או מקרים של דיכאון, באם זאת בגיל צעיר או במסגרת התמודדות עם בעיות גיל ההתבגרות.

קשיים חברתיים ולימודיים: ישנם ילדים אשר מתקשים לתפקד במסגרת בית הספר או בקרב חוג חבריהם, ומפגינים בעיות התנהגות, היפר אקטיביות, קשיי ריכוז ועוד. בחלק מהמקרים מתקיים אבחון פסיכולוגי, המסייע לבדוק האם הילד סובל מהפרעה ספציפית, לדוגמא סוג של הפרעת קשב וריכוז.

שינויים ומשברים: לא פעם ילדים חווים קשיים נפשיים ותפקודיים סביב שינויים גדולים בשגרה שלהם. לדוגמא, מקרים של גירושין, מעבר לעיר אחרת, פטירה של קרוב משפחה או משבר משפחתי אחר.

מצוקה של ההורים: מצבים בהם ההורים מרגישים חסרי אונים מול ילדיהם. לדוגמא, קושי להציב גבולות, חרדות לשלום הילד, או קשיים הקשורים לאיכות התקשורת בין שני ההורים סביב חינוך הילד.

הדרכת הורים לילדים – מסגרת הטיפול

במקרים רבים הדרכת הורים לילדים מבצעת במקביל להשתתפותו של הילד במסגרת של פסיכותרפיה לילדים. יחד עם זאת, כאשר הילד צעיר מדי, או מתנגד לטיפול, עיקר התהליך מתמקד בהורים. אידיאלית הטיפול מתבצע מול שני ההורים, אולם כאשר נבצר מאחד מהם להגיע, הטיפול מתרכז בהורה יחיד. במסגרת הדרכת הורים לילדים, מנוסחות תחילה מטרות, אשר מותאמות לקושי עמו ההורים מבקשים להתמודד. במהלך הטיפול לומדים ההורים טכניקות, אותן הם מתבקשים לנסות מול הילד. לאורך ההדרכה מדווחים ההורים על מהלך האינטראקציה עם ילדם, ומנוסחות מסקנות להמשך הדרך.

הדרכת הורים לילדים – הכרת עולמו של הילד והקניית טכניקות

במסגרתם הדרכת הורים לילדים, לומדים ההורים להבין יותר לעומק את עולמו של ילדם. לדוגמא, כאשר מדובר בילד אשר סובל מבעיות התנהגות, הדרכת הורים לילדים מסייעת להורים להבין את הצורך והקושי שנמצאים מאחוריי האגרסיות של הילד. לצד העמקת ההבנה, הדרכת הורים לילדים מתרכזת בלימוד טכניקות אשר משפרות את איכות התקשורת עם הילד, לדוגמא כיצד לעודד התנהגויות רצויות ולצמצם התנהגויות לא רצויות, וכיצד להציב גבולות באופן אסרטיבי אך גם אמפתי.

הדרכת הורים לילדים – שיפור התקשורת בין ההורים

הדרכת הורים לילדים מתמקדת גם באיכות התקשורת בין ההורים, וכחלק מכך בחלוקת התפקידים שהתפתחה ביניהם, מול הילד. במקרים רבים יש חשיבות לשיפור התיאום בין ההורים או באיזון מחודש של חלוקת התפקידים. לדוגמא, כאשר הורה אחד נוהג להיות רך ורחום, לעומת ההורה השני שמרכז אליו את תפקיד המעניש, הדרכת הורים לילדים עשויה להקנות להורה הרחום כלים אשר יאפשרו גם לו להתנהל מול הילד באסרטיביות. כמו כן, ישנם מקרים בהם ההורים סובלים מחוסר תיאום המתבטא בסתירות ביניהם. הדרכת הורים לילדים מסייעת להם ללמוד כיצד ליישב או לשאת מחלוקות ביניהם, באופן שכמה שפחות יגרום לילד לבלבול.


תחומי מומחיות:
הדרכת הורים ,ייעוץ להורים

אנשי מקצוע בתחום

הדרכת הורים