תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Parent Training for Children - הדרכת הורים לילדים

הדרכת הורים לילדים הנה שיטת טיפול אשר מסייעת להורים בהתמודדות עם ילדיהם. הדרכת הורים לילדים קיימת במגוון וריאציות, אשר מותאמות גם לשלב ההתפתחותי בו נמצא הילד. לדוגמא, ישנה הדרכת הורים לילדים צעירים, כמו גם הדרכת הורים למתבגרים.

הדרכת הורים לילדים – מתי פונים?

הדרכת הורים לילדים מתאימה כאשר ההורים חשים דאגה מסוימת סביב קושי של ילדם, ובמצבים בהם ההורים מבקשים לרכוש כלים נוספים אשר יסייעו להם בתור הורים. לדוגמא:

קושי נפשי: ילדים מתמודדים עם קשיים נפשיים שונים במהלך התפתחותם. לדוגמא, אצל ילדים צעירים עשויות להופיע חרדות כמו פחד מהחושך ופחד מחיות מחמד. דוגמא נוספת היא דיכאון, אשר עשוי להופיע בגיל צעיר או במהלך גיל ההתבגרות. 

קשיים חברתיים ולימודיים: ישנם ילדים אשר מתקשים לתפקד במסגרת הבית ספרית או בקרב חוג חבריהם, ומפגינים בעיות התנהגות, היפראקטיביות, קשיי ריכוז ועוד. בחלק מהמקרים מתקיים אבחון פסיכולוגי, המסייע לבדוק האם הילד סובל מהפרעה ספציפית, לדוגמא סוג של הפרעת קשב וריכוז.

שינויים ומשברים: לא פעם ילדים חווים קשיים נפשיים ותפקודיים סביב שינויים משמעותיים בשגרה שלהם. שינויים כאלה יכולים להיות מקרים של גירושין, מעבר לעיר אחרת, פטירה של קרוב משפחה או משבר משפחתי אחר.

מצוקה של ההורים: הורים רבים מוצאים עצמם חסרי אונים מול ילדיהם בסיטואציות שונות בחיי היום-יום. לדוגמא, ישנם הורים שעשויים לחוש קושי בהצבת גבולות מול ילד מתנגד, הורים אחרים עשויים לחוש חרדים לשלום הילד, או שעשויים לעלות קשיים הקשורים לאיכות התקשורת בין שני ההורים סביב חינוך הילד.

הדרכת הורים לילדים – מסגרת הטיפול

במקרים רבים הדרכת הורים לילדים מבצעת במקביל להשתתפותו של הילד במסגרת של פסיכותרפיה לילדים. יחד עם זאת, כאשר הילד צעיר מדי או מתנגד לטיפול, עיקר התהליך מתמקד בהורים. באופן אידאלי, הדרכת ההורים תתקיים בהשתתפות שני ההורים, אך כאשר אין אפשרות לכך, הטיפול יתרכז בהורה יחיד. במסגרת הדרכת הורים לילדים, מנוסחות תחילה מטרות, אשר מותאמות לקושי עמו ההורים מבקשים להתמודד. במהלך הטיפול לומדים ההורים טכניקות התמודדות, אותן הם מתבקשים לנסות מול הילד. לאורך ההדרכה מדווחים ההורים על מהלך האינטראקציה עם ילדם, ומנוסחות מסקנות להמשך הדרך.

הדרכת הורים לילדים – הכרת עולמו של הילד והקניית טכניקות

במסגרת הדרכת הורים לילדים, לומדים ההורים להבין יותר לעומק את עולמו של ילדם. לדוגמא, כאשר מדובר בילד אשר סובל מבעיות התנהגות, הדרכת הורים לילדים מסייעת להורים להבין את הצורך והקושי שנמצאים בבסיס ההתנהגות הבעייתית של הילד. לצד העמקת ההבנה, הדרכת הורים לילדים מתמקדת בלימוד טכניקות אשר משפרות את איכות התקשורת עם הילד. לדוגמא, עידוד התנהגויות רצויות וצמצום התנהגויות שאינן רצויות, או הצבת גבולות באופן אסרטיבי אך גם אמפתי.

הדרכת הורים לילדים – שיפור התקשורת בין ההורים

הדרכת הורים לילדים מתמקדת גם באיכות התקשורת בין ההורים ואף בחלוקת התפקידים שהתפתחה ביניהם בתוך ההורות. במקרים רבים ישנה חשיבות רבה לשיפור התיאום בין ההורים או באיזון מחודש של חלוקת התפקידים. לדוגמא, כאשר הורה אחד נוהג להיות רך ורחום בעוד ההורה השני נוטה לקחת את תפקיד המעניש, הדרכת הורים לילדים עשויה להקנות להורה הרחום כלים אשר יאפשרו גם לו להתנהל מול הילד באסרטיביות. ישנם מקרים בהם ההורים סובלים מחוסר תיאום המתבטא בסתירות בדבריהם או במעשיהם. במצבים מסוג זה, הדרכת הורים לילדים עשויה לסייע להם ללמוד כיצד ליישב או לשאת מחלוקות ביניהם, באופן שיפחית את תחושת הבלבול המועברת לילד. 


מקורות

Tierney, W., & Hagedorn, L. (2002). Increasing Access to College: Extending Possibilities for All Students (SUNY series, frontiers in education). State University of New York Press

אנשי מקצוע בתחום

הדרכת הורים