תפריט נגישות

Fish in dream - דגים בחלום

חלמת על דגים? מה מסמלים דגים בחלום, כיצד ניתן להבין את המשמעות האישית והסמלית של הופעת דגים בחלום, ואיך להתמודד עם הופעה חוזרת של דגים בחלום.

בעלי חיים תופסים מקום בחיי הרוח והתרבות האנושיים: בעלי חיים מככבים באגדות ובפולקלור, נושאים עמם משמעויות סמליות, אישיות ותרבותיות. בהתאם, הופעת בעלי חיים בחלום וביניהם גם הופעת דגים בחלום, מסקרנת ומעוררות שאלות לגבי המשמעות הנסתרת העומדת מאחורי החלום.

פירוש דגים בחלום

דגים בחלום יכולים לשאת משמעויות שונות אותן ניתן להבין בדרכים שונות. שתיים מהדרכים המרכזיות של פתרון חלומות בכלל ושל פירוש משמעותם של דגים בחלום בפרט, הן פירוש באמצעות גישה סימלית ופירוש באמצעות אסוציאציות חופשיות. הגישה המועדפת על אנשי מקצוע בתחום הטיפולי היא הגישה המתמקדת באסוציאציות האישיות לחלום, בעוד שגישת פענוח חלומות באמצעות סמלים היא גישה הנחשבת לאמינה ומשמעותית פחות על ידי מרבית אנשי המקצוע.

פירוש סמל הדגים בחלום

פתרון חלומות באמצעות הגישה הסמלית מתבסס על ההנחה כי לסמלים מסוימים יש משמעות ספציפית ואוניברסלית הרלוונטית לכל חולם באשר הוא. דגים בחלום, לפי גישה זו, מקושרים לתחושת פריון ושפע. כך למשל, דגים בחלום המופיעים בחלומה של אישה בגיל הפוריות יכולים לסמל את עיסוקה (המודע או הלא מודע) באפשרות של היריון והרחבת התא המשפחתי.

פירוש החלום לפי מונחים פסיכולוגים

הביקורת המרכזית על הגישה של פענוח חלומות באמצעות סמלים היא שגישה זו, מחמיצה את ההקשר הרחב יותר של החלום: התחושה הכללית של החולם, ההקשר הרחב יותר של החלום, האסוציאציות הספונטניות, הזיכרונות והמחשבות המתעוררים בחולם בעקבות החלום. כך למשל, משמעותם של דגים בחלום תהיה שונה מאוד בין חלום מפחיד בו החולם שוחה בין כרישים, לבין חלום קסום בו החולם שוחה במים צלולים ומופתע מכך שהדגים היפים השוחים סביבו אינם נרתעים ממנו. בהתאם, גישה זו מציעה להסתמך על חוויתו האישית והסובייקטיבית של החלום כדי לפרש את משמעותו.

מה המשמעות של חלום חוזר על דגים?

מעבר לגישה ממנה אנו יוצאים בבואנו לפענח חלומות, רובנו חשים כי החלומות אינם "סתם" רשמים ושאריות מהחוויות שחווינו במהלך היום, אלא נושאים עמם תכנים נוספים. כך, אנשי מקצוע מתחום הפסיכולוגיה נוטים להאמין, כי החלום מבטא תכנים נפשיים ורגשיים אשר מעסיקים אותנו באופן שחומק ממודעותינו בערות, מאחר והם מעוררים תחושות אשמה, חרדה או חוסר נוחות. בהתאם, חלום חוזר על דגים מבטא פעמים רבות את הצורך של הנפש שלנו להסב את תשומת ליבנו לקונפליקט פנימי שחשוב שנכיר בו למרות שלא קל לנו לעשות זאת.

איך להתמודד עם חלומות חוזרים על דגים?

מאחר וחלומות חוזרים מהווים פעמים רבות ביטוי לתוכן חשוב אשר מעסיק אותנו באופן לא מודע, הדרך הטובה ביותר להתמודד עם חלומות חוזרים על דגים היא לנסות לפענח אותם. זאת, באמצעות "הפלגה" באסוציאציות הספונטניות המתעוררות בעקבות החלום וניסיון להבין מה משמעותן. גם פנייה אל טיפול נפשי היא אפשרות טובה להתמודדות עם חלומות חוזרים על דגים (ובכלל) מאחר ובמסגרת פסיכותרפיה ניתן להתבונן לעומק ולעבד תכנים נפשיים בלתי מודעים.

האם ניתן לפתור חלום ולגרום לו לא להופיע שוב?

חלומות חוזרים יכולים לעורר את סקרנותנו ולאתגר אותנו, אך לא פעם הם הופכים לנטל או לחוויה מתסכלת ומפחידה. מאחר והחלום מבטא אזורים פחות ידועים ונשלטים במוחנו, לא ניתן "להבטיח" כי ניתן לפתור חלום ולגרום לו לא להופיע שוב. עם זאת, התבוננות בחלום ועיבוד של התכנים הנפשיים והרגשיים העומדים בבסיסו, מביאה פעמים רבות לכך שהנפש "עוברת הלאה" ומשחררת אותנו מהחלום החוזר.


מקורות

Freud, S. (1900). “The interpretation of dreams,” in The Standard Edition of the Complete Works of Sigmund Freud, Vol. 4, 5, ed J. Strachey (London: Hogarth Press)

תחומי מומחיות:
פירוש חלומות

אנשי מקצוע בתחום

פירוש חלומות