תפריט נגישות
חיפוש

Adolescence Problems - בעיות גיל ההתבגרות

גיל ההתבגרות הנה תקופה המאופיינת בשורה ארוכה של שינויים, פיזיים ונפשיים כאחד. כחלק משינויים אלו עלולות לצוץ בעיות המתבטאות במגוון היבטים.

בעיות גיל ההתבגרות – תקופה של שינויים

גיל ההתבגרות, בתור תקופת המעבר בין הילדות לבגרות, מאופיינת במגוון גדול של שינויים. מבחינה פיזית, נעלמים סממני הילדות לטובת סממנים בוגרים יותר, לדוגמא בכל הקשור להתפתחות המינית. מבחינת קוגניטיבית, חלה קפיצת מדרגה באיכות של יכולות החשיבה, המאפשרת למתבגר לאתגר ולבקר מוסכמות ורעיונות שעד כה קיבל באופן אוטומטי. שינויים אלו, בשילוב עם שינויים הורמונליים, גורמים גם לרגישות גבוהה יותר אשר כוללת מגוון תגובות רגשיות, כגון שמחה גדולה, מפחי נפש וכעסים. שינויים אלו חוברים יחד להליך המרכזי ביותר של שנים אלו, הליך גיבוש הזהות, ועלולים לייצר מגוון של בעיות גיל ההתבגרות. במקרים רבים בעיות גיל ההתבגרות חולפות מעצמן, בסיוע של תמיכה מצד ההורים. לעיתים נלוות להן תחושות דיכאון או חרדה, במקרים נדירים ביותר גם אובדנות, אשר מצריכים טיפול באמצעות פסיכותרפיה או הדרכת הורים למתבגרים. להלן מספר דוגמאות לבעיות נפוצות.

בעיות גיל ההתבגרות – מריבות עם ההורים

אחת מהדוגמאות היותר נפוצות של בעיות גיל ההתבגרות הנה מריבות עם ההורים. בשנים אלו, המתבגר לומד לפתח חשיבה עצמאית, וכחלק מכך מבקש לקרוא תיגר על המוסכמות של הבית בו גדל, שעד כה קיבל כמובנות מאליהן. לצד זאת, הוא גם מבקש לפלס לעצמו יותר חופש, מבחינת הגבולות שההורים מציבים לו. לדוגמא, רוצה לצאת לבלות עד שעות מאוחרות, מתנגד לדווח היכן הוא נמצא ועוד. מאפיינים אלו, בשילוב עם הרגישות הגבוהה, מובילים במקרים רבים למאבקים ולוויכוחים של המתבגר עם ההורים. חשוב כי ההורים יבינו את הבלבול והבדיקה של המתבגר, ויתנו לו יותר מרחב וחופש. לצד זאת, המתבגר עדיין מאוד זקוק לנוכחות חמה ויציבה של הוריו, אשר תתמוך בו אך גם תציב לו גבולות.

בעיות גיל ההתבגרות - לחץ חברתי

בגיל ההתבגרות ישנה רגישות סביב סוגיות של ערך עצמי ושל ביטחון עצמי, בעיקר בשל השינויים שהמתבגר עובר והבלבול שהם זורעים בו. אחד מהגורמים שמעניקים לנער ביטחון ולגיטימציה, הנו השתייכות לקבוצה חברתית. הקבוצה מספקת תחושת קבלה, בקרב מתבגרים נוספים עמם אפשר לשתף ולהזדהות. לקבוצה זו השפעה גדולה על המתבגר, אשר יכולה במקרים מסוימים גם להיות מנוצלת לרעה. לדוגמא, בני נוער אשר צורכים סמים ואלכוהול, או משתתפים בהתנהגויות מסוכנות, כגון פשיעה או התנהגות מינית לא מבוקרת. גם אם המתבגר לא מסכים עם התנהגויות שכאלה, הלחץ החברתי עלול לגרום לו לנהוג בהתאם לשאר החברים, במטרה לזכות באישור ותחושת שייכות. במקרים שכאלו חשובה מאוד יכולת ההורים לשמור על ילדיהם ולהציב גבולות, גם במחיר של להתעמת עמם.

בעיות גיל ההתבגרות - מיניות וקשרים רומנטיים

בעיות גיל ההתבגרות כוללות לרוב גם אתגרים בתחום המיני והרומנטי. העוררות המינית, לצד ההבשלה המנטלית, מלוות בעניין גובר והולך בבני זוג ובמערכות יחסים רומנטיות. כחלק מכך בני נוער רבים חווים התרגשות גדולה אך גם בלבול וסערה נפשית, במערכות היחסים שלהם. לדוגמא, התאהבויות עזות המתחלפות במפח נפש בשל תחושת דחייה. לכך נלווית גם סוגיית הזהות המינית, אשר מתחילה להתעצב בשנים אלו. כאשר ישנה משיכה לבן זוג מאותו המין, המתבגר עלול לחוש מצוקה גדולה, בעיקר בשל החשש שידחה אותו המעגל החברתי, או התא המשפחתי. במסגרת תהליכים אלו חשוב כי ההורים יספקו למתבגר תמיכה רבה ותחושת קבלה, אשר יסייעו למתבגר להתמודד עם תהליך הבדיקה והרגשות הנלווים.


תחומי מומחיות:
טיפול במתבגרים

אנשי מקצוע בתחום

טיפול במתבגרים