תפריט נגישות
חיפוש

איך מדברים על סקס עם מתבגרים: 7 טיפים

איך מדברים על סקס עם מתבגרים: 7 טיפים

פורסם על ידי צוות בטיפולנט


כמעט כל הורה חש מבוכה ותחושת חוסר ביטחון כאשר הוא מגיע לקיים את "השיחה". לטענתם של מטפלים וחוקרים, האתגר הגדול ביותר של הורים בשיחה עם ילדיהם אודות מיניות טמון בפחד שילדיהם יראו בהם יצורים מיניים. למרות הרתיעה הראשונית של רוב ההורים מהנושא, ישנה חשיבות גדולה לשיחה נינוחה ופתוחה עם מתבגרים, במיוחד בשל העובדה כי מתבגרים שהוריהם מדברים איתם על מין נוטים לקיים מין בטוח יותר הן מבחינה נפשית והן מבחינה פיזית.

7 טיפים לשיחה על מין ומיניות עם מתבגרים:

1. נסו לשמור על גישה חיובית ונינוחה. גם אם הנושאים שהמתבגר או המתבגרת מעלה בשיחה מפחידים אתכם, אל תטיפו ואל תבהלו, זיכרו כי התנהגות מינית הינה בריאה וטבעית.

2. הקשיבו. המתבגרים, כמוכם, עלולים להיות מובכים מהנושא. הקשיבו לדבריהם ונסו להראות להם כי אתם מבינים את חששותיהם ומקבלים את דבריהם ללא כעס ותוכחה.

3. תראו להם שזה בסדר לשאול שאלות. התייחסו לשאלותיהם, חזקו את הרצון שלהם במידע, ושבחו אותם על שאילת שאלות והתעניינות. אל תיבהלו אם אינכם יודעים את התשובות, זה בסדר, מותר להגיד למתבגר שאינכם יודעים את התשובה. אפשר להציע לחפש ביחד או לבדוק את הנושא לבד ולחזור אליהם עם תשובה מהימנה.

4. ידע זה כוח. ספקו לילד תשובות ומידע כן, יעיל ומדוייק ממקורות מידע מהימנים. חשוב לספק למתבגר מקורות מידע נגישים ואמינים, המותאמים לגילו (סרטים, ספרים, אתרים מתאימים): www.minamin.org

5. שאלו שאלות אקטיביות. שאלות יכולות לייצר שיחה פעילה ולמנוע מהמתבגר להיסגר או לענות בקצרה. חשוב לשאול שאלות שלא יגרמו למתבגר לחשוב כי אלו נושאים שאסור לעסוק בהם, וכן חשוב שהשאלות ישאלו בצורה שאינה חודרנית או תוקפנית, על מנת שהילד לא יחוש כאילו הוא בחקירה. שאלות שיכולות לקדם את השיחה הן: חשבת על זה כבר? יש מישהו בסביבה שלך שהתנסה בזה? האם את מרגישה שזה נכון לך?

6. הבהירו להם כי מיניות היא נורמלית. מתבגרים נוטים לחשוב שהם יוצאי דופן וש"אולי משהו לא בסדר איתם". במיוחד סביב נושאים כמו אוננות והומוסקסואליות לעיתים קרובות יש תחושה של אשמה ובושה. עיסוק בנושא בפתיחות וללא ביקורת יכול לאפשר למתבגרים לקבל את עצמם ואת תחושותיהם.

7. נושאים שחשוב לעסוק בהם (למרות שרובינו מנסים להימנע מהם):

א. פורנו - הצפייה של ילדים ומתבגרים בתכנים פורנוגרפיים עלולה לעוות את תפיסתם בתחום המיני ואפילו לפגוע בהתפתחותם. בגיל ההתבגרות הסקרנות המינית מתגברת, והעיסוק הטבעי בנושא דוחף את המתבגרים לחפש מידע באינטרנט, מה שלרוב מוביל לחשיפה רבה לתכנים מיניים מעוותים. חשיפה לתכנים אלה עלולה להוביל להתנסות מינית בטרם עת, חיפוש פורקן מיני, אוננות כפייתית, עיסוק מיני בזולת, תפישה מעוותת של דימוי הגוף, פגיעות מיניות ועוד. ההשפעות של הפורנוגרפיה מתחילות כיום בגיל צעיר והן ארוכות טווח. לכן ישנה חשיבות לדבר על פורנוגרפיה עם ילדים כבר מגיל צעיר.

ב. מחלות מין - יש לא מעט מחלות שמועברות במגע מיני. שימוש בקונדום לא מונע את ההידבקות בכולן, אבל כן מפחית משמעותית את הסיכונים להידבקות. חשוב כי מתבגרים ידעו שריבוי פרטנרים הוא גורם שמעלה את הסיכון להידבקות. בנוסף חשוב שידעו לפנות אליכם או לגורם מקצועי בכל מקרה של כאב, הפרשה חריגה, פצע ויבלת חשודים.

ג. פגיעה מינית - מהספרות המחקרית עולה כי לרוב הפגיעה נשמרת בסוד. יחד עם זאת, כאשר מתבגרים שנפגעו מינית מחליטים לספר על הפגיעה, רובם מעדיפים לעשות זאת לחבר בן גילם, רק חלק קטן מהנפגעים מדווחים על הפגיעה לרשויות הרווחה או למשטרה. מקרים רבים של פגיעה אינם מזוהים על ידי בני הנוער ככאלה. במיוחד כאשר מדובר במערכת יחסים נצלנית, בה נתפס הנפגע או הנפגעת כמשתף פעולה, מתבגרים כמו גם מבוגרים, נוטים שלא לראות בכך אירוע של פגיעה מינית. חשוב ללמד את המתבגרים לזהות פגיעה מינית ולעודד אותם לספר לכם או למבוגר אחראי אחר שיכול לעזור להם להתמודד עם הפגיעה.

ד. הדברים הטובים - למרות שחשיבותם של שלושת הנושאים הנ"ל אינה מוטלת בספק, חשוב גם לדבר על נושאים נוספים הקשורים במיניות ובמיוחד נושאים חיוביים, כדי שהמתבגרים לא יחשבו כי יש רק מקום לאספקטים השליליים של המיניות עם ההורים או אפילו יבהלו ממיניות בריאה.

אנשי מקצוע בתחום

ייעוץ להורים

עוד מאמרים שיעניינו אותך