תפריט נגישות

סיוטים, ואיך הופכים את הלילה לטוב

סיוטים, ואיך הופכים את הלילה לטוב

צוות בטיפולנט

אתה הולך לישון עייף, אחרי יום עבודה מתיש וטיול אופניים עם הילדים, אבל הלילה שעובר עליך גורם לך להצטער על כך שבכלל עצמת עיניים: שלוש פעמים במהלך הלילה אתה מתעורר, שטוף בזיעה קרה ומבוהל, אחרי שחלמת כיצד אתה מנסה ללמד את ילדיך לרכב על אופניים אך הם צוחקים, טוענים שהם יודעים כבר ונוסעים במורד במהירות, לעבר תהום עמוקה, ללא תחתית... נשמע נורא? עכשיו, תאר לך את חייך אילו היית סובל מ'הפרעת סיוטי לילה' אשר היתה מביאה להופעת חלומות מסוג זה מדי לילה.

חלום רע: מה הן הפרעות סיוטי לילה

חלימה היא אחת התופעות המעניינות ותפקידיה הפסיכולוגיים מעוררים את סקרנותם של אנשי מקצוע מזה שנים רבות. חלימה מאפשרת עיבוד רגשי וקוגניטיבי של מידע תוך כדי שינה ומציעה פעמים רבות הצצה לחלק לא מודע של הנפש. עם זאת, במקרים של חלימה חוזרת בעלת אופי שלילי ומאיים - מדובר בסיוט במלוא מובן המילה.

חלומות שליליים וסיוטי לילה הם תופעה טבעית אשר עשויה לסייע בעיבוד של חוויות טראומטיות ותכנים שליליים המעסיקים אותנו: כ-50% מהאוכלוסיה הבוגרת מדווחת על סיוטים מדי פעם, ולאחר אירוע טראומטי מדווחים חלק מהשורדים כי הם חולמים על האירוע, אך בחלום הם יכולים למנוע אותו או להציל אנשים אחרים. כמו כן, חלומות מפחידים וסיוטים, על אף שאינם מאיימים, עשויים להעלות למודעותנו קשיים או רגשות שאין לנו יכולת להיות במגע איתם בערות. כך, למשל, אישה אשר חשה מאויימת על ידי בעלה השתלטן עשויה לחלום כי הוא מכה אותה וכך ליצור קשר עם חוויתה הרגשית האמיתית מולו.

בניגוד לסיוטים אשר ממלאים תפקיד פסיכולוגי בעל ערך, הפרעות סיוטי לילה מאופיינות בתקופות ממושכות של סיוטי לילה הגורמים למצוקה או פוגעים בתפקוד בתחומי חיים משמעותיים כתחום החברתי או התעסוקתי. במרבית המקרים יעסקו החלומות במצבי סכנה לקיומו, בטחונו או ערכו העצמי של האדם. קיימים שני סוגים מרכזיים של הפרעות הקשורות בסיוטים. הפרעת סיוטי לילה היא הפרעה המאופיינת בסיוטים חוזרים מהם מתעורר החלום כאשר הוא זוכר היטב את פרטי החלום המאיים ומצליח להתמצא בסביבתו תוך זמן קצר. ההתעוררות מתרחשת בדרך כלל במחצית הראשונה של מהלך השינה; הפרעת חלומות בעתה מאופיינת בהתעוררות חוזרת באמצע השינה בצעקה (בדרך כלל בשליש הראשון של השינה) כאשר החולם אינו זוכר כל חלום אך חווה תסמינים גופניים של בהלה כנשימה מהירה והזעה. החולם יהיה מבולבל ובלתי מתקשר עם היקיצה, ולעיתים תתפתח ההפרעה אף להליכה מתוך שינה. בבוקר, החולם לא יזכור דבר מהאפיזודה הלילית.

"מה עשיתי שזה מגיע לי?!" גורמים והתמודדות עם סיוטי לילה

יוסף התנ"כי היה אולי בין הראשונים שניסו לתת פירוש לחלומות, אך בוודאי לא האחרון שעסק בכך: כמעט כולנו מנסים להבין את פשר חלומותינו ועל אחת כמה וכמה כאשר מדובר בסיוטים: מדוע אנחנו חולמים על מותם של אנשים יקרים לנו? מדוע מופיעים אסונות בחלומותינו גם אם לא חווינו אירוע טראומטי?

חוקרים ואנשי טיפול ניסו להסביר את תופעת הפרעות סיוטי הלילה אך לא הגיעו לתשובה חד משמעית. הפרעת סיוטי לילה מופיעה אצל חלק מן האנשים בתגובה לתקופות ומצבי לחץ ובעת מחלות פיסיות, ואילו אצל אחרים עשויים הסיוטים להופיע ללא סיבה ברורה לאורך חודשים ושנים. הפרעת חלומות בעתה, לעומת זאת, מערבת חריגה נוירולוגית קלה, כנראה באונת המוח הצידית.

מלבד לגורמים אלו, סיוטי לילה תכופים עשויים להיגרם ממגוון מצבים פיסיולוגיים ופסיכולוגיים. בהיבט הפיסיולוגי, נמצא כי סיוטי לילה עשויים להיגרם משימוש בחומרים פסיכו-אקטיביים כסמים, אלכוהול ותרופות מסוימות. בהתאם, גם שינויים בהרגלי הצריכה של חומרים אלו (למשל, הפסקת לקיחת תרופות הרגעה) עשויים להביא להתעוררות הסיוטים לתקופה מסוימת.

בהיבט הפסיכולוגי, נמצא קשר בין סיוטי לילה לבין חרדות שונות, כמו גם דיכאון והפרעות דיסוציאטיביות. סיוטי הלילה שכיחים במיוחד בקרב המתמודדים עם פוסט טראומה: ההפרעה מלווה בסימפטומים חודרניים בהם מופיעים פלשבקים וזכרונות מהאירוע הטראומטי הן בעירות והן בחלימה.

הפרעות סיוטי הלילה פוגעות באיכות השינה וגורמות למצוקה משמעותית. בחלק מן המקרים הסיוטים נעלמים באופן ספונטני עם הירידה בלחץ והמצוקה הנפשית. במקרים אחרים, ניתן להיעזר בסוגי תרופות פסיכיאטריות הניתנות במסגרת ייעוץ פסיכיאטרי או באמצעות פסיכותרפיה לסוגיה. הטיפול התרופתי נעשה באמצעות תרופות הרגעה מסוימות ואילו הטיפול הפסיכולוגי מכוון להפחתת חווית המתח והלחץ באופן כללי, ולהגברת המודעות לתכני החלום באופן שעשוי להקטין את הצורך הלא מודע בעיסוק בתכני החלום. לדוגמא, אדם אשר נמצא בתקופת משבר ומצליח לעבד את החוויה בטיפול עשוי שלא "להזדקק" עוד לעיבוד התכנים המאיימים בחלומותיו.

מקורות

Synopsis of Psychiatry, Beavioral Science/ Clinical Psychiatry, Sadock & Sadock,Tenth Edition

Trait-state interactions in the etiology of nightmares, Blagrove, Mark; Fisher, Sam. Dreaming. Vol 19(2), Jun 2009, 65-74

תחומי מומחיות:
טיפול נפשי ,פסיכותרפיה

אנשי מקצוע בתחום

טיפול נפשי

עוד מאמרים שיעניינו אותך