תפריט נגישות

REM Sleep - REM שנת

עד לגילוי שלב השינה המאופיין בתנועות עיניים מהירות ובחלימה נחשבה השינה כמצב פאסיבי. הגילוי של שנת REM - Rapid Eye Movement נעשה בשנת 1953 במעבדתם של קלייטמן ואסרינסקי בשיקאגו, כאשר גילו להפתעתם תנועות עיניים מהירות בשנתם של תינוקות. עד גיל שנה מופיעה שנת החלום בתדירות תכופה יותר מאשר אצל אדם בוגר, ומלווה בתנועות גופניות, ללא שיתוק השרירים המאפיין את שנת החלום אצל הבוגר. כשהמשיכו החוקרים בבדיקת התגלית, ובדקו מצב שינה זה גם אצל אנשים בוגרים, גילו שכאשר מעירים את הנבדק במהלך שנת REM הוא זוכר את חלומותיו בצורה ברורה ומפורטת יותר מאשר ביקיצה משלבי שינה אחרים.

בעוד ששאר שלבי השינה מאופייניים בהפחתת הפעילות הפיזיולוגית של הגוף, בשנת ה-REM רמת הפעילות במוח ורמת המתח הפיזיולוגי בגוף עולות, והן דומות יותר לפעילות במצב של ערות. שרירי השלד לעומת זאת מעמיקים עוד יותר את רפיונם ומגיעים למצב של שיתוק מוחלט. רישום גלי המוח בשלב שינה זה יהיה דומה לגלי התיטא, המאפיינים את שלב השינה הראשוני והשטחי, אלא שהפעם לא מדובר בשינה שטחית אלא בשנת חלום עמוקה. מסיבה זו מכונה שנת ה-REM גם "שינה פרדוקסאלית"- פעילותם החשמלית של גלי המוח מראה על שינה שטחית, אך החוויה הסובייקטיבית היא של שינה עמוקה. ע"פ רוב תגיע שנת החלום כ 90 דקות לאחר תחילת ההרדמות, ותהווה כ-25% מזמן השינה כולו.


ביבליוגרפיה

פ. לביא (1993), עולמה הקסום של השינה , הוצאת ידיעות אחרונות ספרי חמד

Kaplan H.I, Sadock B.J, Grebb J.A (1997) Synopsis of psychiatry, Behavioral sciences, Clinical Psychiatry, eighth edition

תחומי מומחיות:
טיפול פסיכיאטרי

אנשי מקצוע בתחום

טיפול פסיכיאטרי