תפריט נגישות
חיפוש

Schizophrenia treatments - טיפולי סכיזופרניה

סכיזופרניה הנה הפרעה השייכת לקבוצה המכונה קבוצת הפרעות פסיכוטיות ומאופיינת בפגיעה רחבה ביכולות ובתפקוד של הפרט. כיום סכיזופרניה נחשבת להפרעה שאין ממנה ריפוי מוחלט, אשר לכן מצריכה התמודדות וטיפולים מתמשכים. טיפולי סכיזופרניה כוללים סוגים שונים של טיפולים שמטרתם לצמצם ככל הניתן את הפגיעה שמסבה ההפרעה, ולקדם תהליך של שיקום במגוון תחומי החיים.

טיפולי סכיזופרניה – התמודדות עם פגיעה נרחבת ביכולות

סכיזופרניה מאופיינת בפגיעה משמעותית בתפיסה, בחשיבה, ברגש ובהתנהגות. סימפטומים נפוצים כוללים פגיעה באופן בו תופסים את המציאות, למשל מצבי דלוזיה – אמונות משונות ולא מציאותיות, ומצבי הלוצינציה – תפיסה חושית של גירויים שונים אשר בפועל לא קיימים. סימפטומים אלו מכונים סימפטומים חיוביים שכן הם מעוותים את היכולות הקיימות. כמו כן ישנם סימפטומים נוספים, המכונים סימפטומים שליליים ומתאפיינים בהתדרדרות נרחבת ביכולות, וכוללים למשל חוויה רגשית דלה ושטוחה, צמצום ביכולת הדיבור, העדר מוטיבציה ונסיגה חברתית. סימפטומים אלו עשויים להסב נזק רב לפרט ולתפקודו. טיפולי סכיזופרניה כוללים מעטפת מגוונת של טיפולים אשר מכוונים להקל על הפרט ולחזק אותו בהתמודדות מול הסימפטומים והשלכותיהם.

טיפולי סכיזופרניה – טיפול תרופתי

טיפולי סכיזופרניה מתבצעים בראש ובראשונה באמצעות תרופות פסיכיאטריות מסוגים שונים. התאמת התרופות למטופל מתבצעת במסגרת ייעוץ פסיכיאטרי עם רופא מומחה או במסגרת אשפוז פסיכיאטרי במקרים יותר חריפים. טיפולי סכיזופרניה באמצעות תרופות כוללים שילוב של תרופות אנטי פסיכוטיות עם תרופות נגד דיכאון או תרופות נגד חרדה אשר מכוונות לשינוי הסימפטומים החיוביים והשליליים כאחד. לרוב טיפולי סכיזופרניה באמצעות תרופות הנם חלק מתהליך מורכב שכן קיים קושי בחיזוי האופן שבו כל תרופה תשפיע על הפרט. תופעות הלוואי של התרופות לעיתים קשות, וכוללות לא פעם החרפה של הסימפטומים השליליים, כשבמקרים רבים השפעתן על הסימפטומים החיוביים חלקית בלבד. בשל מגבלות אלו, אחד מאתגריהם המרכזיים של טיפולי סכיזופרניה באמצעות תרופות הנו הפסקה חוזרת של הטיפול התרופתי על ידי המטופלים.

טיפולי סכיזופרניה - פסיכותרפיה

היות וסכיזופרניה פוגעת באופן מאוד נרחב בתפקוד וביכולות של הפרט, טיפולי סכיזופרניה מתמקדים בהענקת תמיכה נפשית אשר תסייע לאדם לטפל בעצמו, ולהתאושש מול הפגיעה של המחלה והשלכות הטיפול התרופתי. טיפולי סכיזופרניה באמצעות פסיכותרפיה מאפשרים לאדם לפתח מודעות מסוימת למצבו ומסייעים לו להתארגן ולאזור כוחות אל מול הטלטלות השונות שמסבה סכיזופרניה. למשל, סכיזופרניה לעיתים פוגעת ביכולות הקוגניטיביות של הפרט, וכחלק מכך מערערת את הערך העצמי שלו. טיפולי סכיזופרניה באמצעות פסיכותרפיה מסייעים לאדם למצוא מחדש את האמונה ביכולותיו, ולגייס מוטיבציה ויוזמה גם מול שינויים ומשברים. בחלק מהמקרים, פסיכותרפיה מסוג טיפול משפחתי מסייעת למערכת המשפחתית כולה להתמודד עם בן המשפחה אשר מאובחן עם ההפרעה.

טיפולי סכיזופרניה – מסגרות שיקומיות

היבט מרכזי נוסף של טיפולי סכיזופרניה הנו הליך השיקום, שמטרתו לסייע לפרט להשתלב ולתפקד בקהילה. שיקום נפגעי נפש כולל למשל מסגרות דיור מוגן, לדוגמא הוסטלים בהם עובדים מדריכים ועובדים סוציאליים אשר מסייעים לפרט להתארגן סביב פעולות יום יומיות, למשל בישול, כביסה, וארגון הבית. כמו כן טיפולי סכיזופרניה באמצעות מסגרות שיקומיות כוללים תכניות לשיקום תעסוקתי ולימודי, בהן רוכשים מיומנויות שונות, אשר מכינות את הפרט לתעסוקה שתתאים לכוחות ולכישורים שלו.


אנשי מקצוע בתחום

טיפול פסיכיאטרי