תפריט נגישות
חיפוש

Hebephrenic schizophrenia - סכיזופרניה הבפרנית

סכיזופרניה הבפרנית, המכונה גם סכיזופרניה לא מאורגנת, הנה אחד מתתי הסוגים של מחלת הסכיזופרניה, מחלה המשתייכת לקבוצת המכונה קבוצת הפרעות פסיכוטיות, הכוללת ארבעה תתי סוגים נוספים: סכיזופרניה פרנואידית, סכיזופרניה רזידואלית, סכיזופרניה קאטטונית וסכיזופרניה בלתי מובחנת.

סכיזופרניה הבפרנית מאופיינת במגוון רחב של סימפטומים המיוחסים למחלת הסכיזופרניה, הן סימפטומים חיוביים והן סימפטומים שליליים. במסגרת ההפרעה, ניתן להבחין בפגיעה חמורה בהיבטים רגשיים וקוגניטיביים כאחד. מבחינה רגשית, קיימת תנודתיות בין מתח ותזזיתיות, לבין השטחה רגשית. הרגש לא תואם את תכני החשיבה, כך שיכולים להופיע לדוגמא צחקוקים, או פרצי צחוק סוערים, ללא סיבה ניכרת לעין. מבחינה קוגניטיבית, ניתן להבחין במצבים של הלוצינציה, מחשבות ביזאריות, התנהגות לא מאורגנת, מחשבות מקוטעות ותלונות היפוכונדריות. מאפיין מרכזי נוסף של סכיזופרניה הבפרנית הנו נסיגה חברתית חמורה, במסגרתה כמעט ואין תקשורת עם העולם החיצון. הלוקים בסכיזופרניה מסוג סכיזופרניה הבפרנית לא פעם נראים מלאי שביעות רצון, והתנהגותם נתפסת כאווילית. 
 

מהלך המחלה מאופיין לרוב בהתקף פסיכוטי ראשון, במסגרתו מופיעים סימפטומים חיוביים, כגון אקטיביות רבה אך חסרת מטרה, המלווה בהתפתחות מהירה של סימפטומים שליליים הכוללים שקיעה בפאסיביות וחוסר מוטיבציה. דפוס המחלה הנו כרוני, כך שלרוב יופיעו התקפים פסיכוטיים נוספים, המלווים בנסיגה, וחוזר חלילה. סוג זה של סכיזופרניה מתפרץ לרוב בשנות העשרה או בתחילת שנות העשרים, בקרב אנשים הסובלים מהפרעות אישיות, אשר נוטים לביישנות והסתגרות. הטיפול העיקרי בסכיזופרניה הבפרנית מתבצע ע"י פסיכיאטרים, באמצעות מתן תרופות אנטי פסיכוטיות.


אנשי מקצוע בתחום

סכיזופרניה