תפריט נגישות

Double depression - דיכאון כפול

רובנו מודעים היום לקיומו של דיכאון ויכולים לדמיין, פחות או יותר, את הסימפטומים הנלווים לו: העצב והיעדר ההנאה, השינויים בדפוסי האכילה והשינה, היאוש, האשמה והתחושה שמצב כזה- אולי עדיף היה למות. כאשר רובנו מתייחסים לדיכאון אנו מתכוונים בעצם למצב של דיכאון מז'ורי/קליני בו סימפטומים אלו חזקים וגורמים למצוקה או פגיעה פקודית קשה. אלא שתחת הכותרת 'דיכאון' קיימים מספר מצבים דכאוניים בעלי מאפיינים ייחודיים, אשר אחד מהם הוא דיסתימיה - מצב בו מופיעים סימפטומים דכאוניים בעוצמה מתונה למשך שנתיים ומעלה.דיכאון כפול הוא מצב בו מתקיימים דיסתימיה ודיכאון קליני במקביל. בדרך כלל, מדובר באנשים אשר חשים רב הזמן מדוכדכים, פסימיים, עייפים וחסרי ערך, ושוקעים אחת לזמן מה או באופן חד פעמי לתקופה/ות של דיכאון קליני בהן סימפטומים אלו מחמירים וגורמים למצוקה קשה ו/או ירידה משמעותית בתפקוד השוטף. במצבי דיכאון כפול בדרך כלל לאחר ההתאוששות מהאפיזודה הדכאונית החריפה ישנה חזרה למצב הדיסתימי הקודם.

דיכאון כפול נתפס על ידי אנשי מקצוע רבים כמצב אשר הבסיס לו הוא דיסתימיה ממושכת, והאפיזודות הדכאוניות הקשות מתפרצות בתגובה למשברים, שינויים ואתגרי חיים. דיסתימיה מושפעת, בדומה למצבי דיכאון קליני, מגורמים גנטיים ופגיעות ביולוגית, אך תפקידם של גורמים פסיכו-סוציאליים בהתפתחותה משמעות במיוחד. בעוד שרבים מהסובלים מדיכאון קליני חווים אותו כמחלה שהתפרצה ותקפה אותם, דיסתימיה נחווית פעמים רבות כחלק מהאישיות. בפועל, דיסתימיה אכן מתפתחת בחלק גדול מהמקרים על רקע נסיבות חיים קשות ו/או קשיים בקשר עם הדמויות המרכזיות בילדות, אשר בעקבותיהם מתפתחים ערך עצמי נמוך, חווית חוסר אונים, תלותיות, נוקשות ו/או תוקפנות אשר אינה מוצאת ביטוי אדפטיבי.  

על רקע סגנון אישיותי זה, קל לשער כיצד מתפתח דיכאון כפול בו פסימיות ודכדוך תמידיים מתפתחים למשברי דיכאון קליני כאשר מגיע "הקש ששובר את גבו של הגמל". כמו כן, על אף שדיסתימיה אינה מלווה בהכרח בפגיעה תפקודית אקוטית, הסימפטומים שלה משפיעים כמעט תמיד על תפקודים רגשיים ובין אישיים. לדוגמא, אדם דיסתימי עשוי להיות פחות אהוד חברתית עקב העוקצנות התמידית והפסימיות שהוא משרה, או "להתקע" במקום עבודה שנוא מאחר ואינו מאמין שיתקבל למקום טוב יותר. השפעות אלו הופכות את חייו של הדיסתימי לטובים ומהנים פחות, ומכישירם את הקרקע להתפתחות משבר דכאוני חריף. כך, נוצרת קרקע נוחה להתפתחות דיכאון כפול.

דיכאון כפול מציב בפני הסובלים ממנו התמודדות לא פשוטה. עם זאת, דיכאון כפול ניתן לטיפול באמצעות איזון בין שיטות המתאימות לטיפול בדיכאון קליני ובדיסתימיה. תרופות פסיכיאטריות מסוג נוגדי דיכאון ניתנות במסגרת ייעוץ פסיכיאטרי עם רופא מומחה. כמו כן פסיכותרפיה כגון טיפול פסיכודינמי או טיפול קוגניטיבי התנהגותי עשויה להתאים לתקופות של דיכאון קליני, המצריכות התערבות לעיתים אינטנסיבית, אך גם לתקופות של דיסתימיה. טיפול פסיכותרפי יאפשר חיזוק של הערך העצמי ותחושת היכולת, חיזוק הקשרים הבין אישיים ומערכת התמיכה וזיהוי דפוסי חשיבה והתנהגות אשר משמרים את האמונות הדיסטימיות אשר עומדות בבסיס הדיכאון הכפול.


אנשי מקצוע בתחום

דיכאון