תפריט נגישות
חיפוש

Cognitive Behavioral Therapy for Schizophrenia - טיפול קוגניטיבי התנהגותי בסכיזופרניה

סכיזופרניה הנה הפרעה אשר משתייכת לקבוצה המכונה קבוצת הפרעות פסיכוטיות וכוללת מספר הפרעות. ההפרעה מאופיינת בפגיעה נרחבת בהיבטים רגשיים, קוגניטיביים ותפקודיים, כאשר נהוג לחלק את הסימפטומים המופיעים לשני סוגים:

סימפטומים חיוביים - סימפטומים המאפיינים פסיכוזה לסוגיה. למשל דלוזיה (מחשבות ללא בסיס מציאותי), או הלוצינציה (תפיסת גירוי חושי בהעדרו, למשל קולות או ריחות).

סימפטומים שליליים - סימפטומים המתארים היחלשות ופגיעה ביכולות קיימות. למשל קהות רגשית, פגיעה ביוזמה, נסיגה חברתית ועוד.

טיפול בסכיזופרניה לרוב מתבצע באמצעות תרופות אנטי פסיכוטיות הניתנות על ידי פסיכיאטר כאשר לעיתים יש צורך בטיפול אינטנסיבי, במסגרת אשפוז פסיכיאטרי במחלקה מתאימה. יחד עם זאת, נמצא שברבע עד חצי מהמקרים הטיפול התרופתי אינו מספק. טיפול קוגניטיבי התנהגותי בסכיזופרניה מבקש לחזק את המטופל ולהשלים את הטיפול התרופתי. מדובר במסגרת של פסיכותרפיה אשר נמשכת כ-9 חודשים, הניתנת על ידי פסיכולוג או אנשי טיפול אחרים אשר עברו הכשרה רלוונטית. להלן עקרונות הטיפול המרכזיים.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בסכיזופרניה - שינוי אופן המשגת הדלוזיות

במסגרת סכיזופרניה מופיעים לרוב סוגים שונים של דלוזיה, מחשבות ללא בסיס מציאותי. למשל, מחשבות רדיפה, מחשבות גדלות ומחשבות שליטה. למרות שנראה שסימפטומים אלו מופיעים כחלק מבעיה נוירולוגית, יש הסבורים כי הדלוזיות מהוות הקצנה של דפוסי חשיבה שהיו אופייניים לאדם, טרם פרצה ההפרעה. לדוגמא, נטייה לקפוץ למסקנות על בסיס מעט מאוד מידע. טיפול קוגניטיבי התנהגותי בסכיזופרניה מבקש לשנות את עוצמת הדלוזיות על ידי איתגור אותן מחשבות, למשל לעזור לאדם להבין כיצד המחשבות אינן רציונליות ולא משקפות את המציאות.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בסכיזופרניה - לימוד אודות ההפרעה וההקשר האישי שלה

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בסכיזופרניה מתבסס על ההנחה כי לכל אדם יש צורך להבין את מצבו, בייחוד בזמני מצוקה. במסגרת טיפול קוגניטיבי התנהגותי בסכיזופרניה מלמדים את המטופל אודות ההפרעה שלו. מדובר לא רק בהסברים דידקטיים על הפרעת הסכיזופרניה, כי אם בהבנת האופן בו ההפרעה התפתחה והשפיעה על האדם הספציפי. טיפול קוגניטיבי התנהגותי בסכיזופרניה מבקש לעזור למטופל לנסח ולהבין את החוויה האישית שלו בתוך ההפרעה, ואת העתיד שישאף לבנות לעצמו, בראי ההתמודדות עמה.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בסכיזופרניה - ניסוח אסטרטגיות התמודדות

במסגרת טיפול קוגניטיבי התנהגותי בסכיזופרניה מתאימים מגוון אסטרטגיות התמודדות אשר יקלו על הסימפטומים השונים. אסטרטגיות אלו כוללות למשל טכניקות הרפיה, אשר יכולות להקל למשל על סוגי דלוזיה והלוצינציה, כמו גם טכניקות ניטור מחשבות, אשר מסייעות להגביר את המודעות להופעתן של דלוזיות. לעיתים יקבל המטופל "שיעורי בית", למשל לנהל יומן בו הוא מתעד את הדלוזיות שלו ואת קצב הופעתן. אסטרטגיות נוספות קשורות להתנסות בשטח, למשל התנסות בסיטואציות חברתיות, הצטרפות למעגלי תעסוקה ועוד.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בסכיזופרניה - טיפול בדיכאון וחרדה הנלווים להפרעה

אנשים המתמודדים עם סכיזופרניה לרוב חווים ירידה נרחבת באיכות התפקוד שלהם. האדם מוצא עצמו מתקשה במשימות שעד כה הצליח בהן, באם זאת בתחום הלימודי, בעבודה, במשפחה ועוד. המצוקות הבולטות שנגרמות כתוצאה מכך הן פגיעה בערך העצמי, במסגרת דיכאון והופעת סימפטומים שלחרדה מסוגים שונים. למשל, אדם אשר מתמודד עם הלוצינציות במסגרתן הוא שומע קול שאומר לו שהוא לא שווה, מתחיל להזדהות עם הקול ולהאמין בכך. טיפול קוגניטיבי התנהגותי בסכיזופרניה מבקש להקל על הדיכאון והחרדה באמצעות איתור ושינוי של דפוסי החשיבה השליליים המלבים אותם.


ביבליוגרפיה

‏Cognitive-behavioral therapy for medication-resistant symptoms Garety,

Philippa A.; Fowler, David; Kuipers, Elizabeth. Schizophrenia Bulletin, Vol 26(1), 2000, 73-86‎

אנשי מקצוע בתחום

טיפול קוגניטיבי התנהגותי - CBT