תפריט נגישות
חיפוש

Schizophrenia in children - סכיזופרניה אצל ילדים

סכיזופרניה הנה הפרעה נפשית הנמנית על קבוצה המכונה קבוצת הפרעות פסיכוטיות ומאופיינת בפגיעה נרחבת בהיבטים רגשיים, קוגניטיביים, תפיסתיים והתנהגותיים של הפרט. סכיזופרניה אצל ילדים מתארת מצב בו ההפרעה מתפרצת כבר בשנות הילדות. על סכיזופרניה אצל ילדים ודרכי ההתמודדות.

סכיזופרניה אצל ילדים – סימפטומים

סימפטומים של סכיזופרניה אצל ילדים דומים ברובם לסימפטומים של סכיזופרניה אצל מבוגרים, וגורמים לפגיעה רחבה בכל תחומי החיים של הילד. להלן מספר סימפטומים מרכזיים:

הלוצינציה – תפיסת גירוי שלא קיים, כגון שמיעת קולות מאיימים או פחד מדמויות שונות שלא ניתן להבחין בהן.

דלוזיה – אמונות או רעיונות מוזרים, למשל אמונה שאחרים קוראים מחשבות, או זוממים להזיק.

בעיות תקשורת - חוסר עניין ביחסים עם הזולת. כישורים חברתיים לקויים מאוד, קושי ביצירת קשר עין. לצד זאת ייתכנו הבעות פנים קפואות ושפת גוף מינימלית.

פגיעה רגשית - רגש שטוח (אפאטיות), או הפגנת רגש שאינו תואם לסיטואציה. למשל מצב בו סיפור עצוב מעורר תגובה של צחוק.

קשיים קוגניטיביים - פגיעה ביכולת הדיבור ובקשיים בקשב, בריכוז ובזיכרון.

סכיזופרניה אצל ילדים – אבחון וגורמים

סכיזופרניה לרוב מתפרצת בגילאי הבגרות הצעירה (18-25). לכן, סכיזופרניה אצל ילדים נחשבת למצב נדיר למדי. בעוד שסכיזופרניה אצל מבוגרים מופיעה ב-1 ל-100 מקרים, סכיזופרניה אצל ילדים מופיעה ב-1 ל-40,000 מקרים.

אבחנה של סכיזופרניה אצל ילדים לעיתים מורכבת ומצריכה שלילה של הפרעות שונות, ביניהן הפרעה דו-קוטבית/מאניה דפרסיה לסוגיה, הפרעות התפתחות נרחבות ובייחוד אוטיזם ותגובות פוסט טראומטיות להתעללות. סכיזופרניה אצל ילדים מאובחנת מגיל 7 ואילך, כאשר אחד הקריטריונים המרכזיים לאבחנה הנה שילוב של מספר סימפטומים שתוארו, לצד פגיעה משמעותית בתפקוד, הנמשכת לפחות שישה חודשים. חשוב לדעת כי דלוזיה והלוצינציה עשויות להופיע אצל ילדים ומתבגרים כתגובה למצבי לחץ, לזמן קצר, ולכן לא בהכרח מעידות על סכיזופרניה או מצב פסיכוטי אחר. סכיזופרניה אצל מבוגרים לרוב מופיעה בפתאומיות, כאשר התקף פסיכוטי מסמן במרבית המקרים את תחילתה. לעומת זאת, סכיזופרניה אצל ילדים נוטה להופיע באופן הדרגתי. הגורמים העומדים מאחוריי סכיזופרניה אצל ילדים עודם מעורפלים. יחד עם זאת ניכר כי מדובר בשילוב של סיבות, בראשן תורשה גנטית, לצד סיבוכי הריון (זיהומים, חוסר חמצן בלידה ועוד), ומצבי חיים קשים.

סכיזופרניה אצל ילדים – טיפול

נהוג לראות סכיזופרניה כמחלה אשר לא נרפאים ממנה באופן מלא. סכיזופרניה אצל ילדים הנה מהמקרים היותר קשים לטיפול, שכן הפגיעה הנרחבת שהמחלה מסבה, מתחילה בשלב מאוד מוקדם בחייו של האדם, ומפריעה למגוון תהליכים התפתחותיים חשובים. יחד עם זאת, עם השנים התפתחו טיפולים שונים אשר מקלים על הסימפטומים ועוזרים בתהליך השיקום. תרופות אנטי פסיכוטיות הניתנות במסגרת ייעוץ פסיכיאטרי לרוב מקלות באופן משמעותי על מצבי דלוזיה והלוצינציה, ובמקרים מסוימים גם על הקשיים התקשורתיים והרגשיים. לצד זאת למרבית התרופות תופעות לוואי, כגון עלייה במשקל והשפעות בריאותיות אחרות. כמו כן סוגיפסיכותרפיה מסייעים בהתמודדות עם ההפרעה ובשיקום הפגיעה שהיא מסבה לכישורי החיים השונים של הילד. סכיזופרניה אצל ילדים לרוב מחייבת שילוב של הילד במסגרת של חינוך מיוחד, שם יוכל לקבל תמיכה יותר מקיפה ועזרה עם קשייו. לצד הטיפולים בילד, טיפולים נוספים כגון הדרכת הורים או טיפול משפחתימסייעים למערכת המשפחתית לתמוך בילד ולהתמודד עם ההשלכות של ההפרעה על שאר בני המשפחה.


אנשי מקצוע בתחום

טיפול פסיכיאטרי