תפריט נגישות
חיפוש

Psychotherapy for children - פסיכותרפיה עם ילדים

פסיכותרפיה עם ילדים הנה גישה טיפולית אשר עושה שימוש בכלים טיפוליים המותאמים במיוחד לילדים, במטרה להקל על מצוקתם. פסיכותרפיה עם ילדים מתבססת על ההנחה כי ילדים לרוב מביעים את הקשיים שלהם באופן שונה ממבוגרים, ולכן יש צורך לעבוד עמם באופן אחר, המתאים לשפה שלהם. קיימות כיום מגוון שיטות טיפול של פסיכותרפיה עם ילדים, הנבדלות במודל התיאורטי העומד בבסיסן ובכלים שבשימושן.

פסיכותרפיה עם ילדים – תהליך הפנייה

לרוב פונים לטיפול מסוג פסיכותרפיה עם ילדים לאחר שהסביבה מבחינה במצוקה של הילד. לעיתים אלו ההורים, בני משפחה, או מורים בבית הספר, אשר מזהים כי הילד מתמודד עם קושי כלשהו. לדוגמא, מקרים של קשיים חברתיים, בעיות גיל ההתבגרות, הפרעות התנהגות, חרדה, דיכאון, קשיי תקשורת ועוד. בחלק מהמקרים הילד מופנה תחילה להליך של אבחון פסיכולוגי, מתוך רצון לנסח באופן יותר ברור מה עומד בבסיס המצוקה שלו. למשל, ישנם מקרים בהם מאבחנים הפרעות קשב וריכוז, לעומת מקרים אחרים בהם המצוקה מגיעה ממקור יותר רגשי. לאחר מכן מופנה הילד לטיפול המתאים. לרוב מומלץ על הדרכת הורים, במקביל לטיפול בילד, במטרה להקנות גם להורים כלים אשר יאפשרו להם לעזור לילד בהתמודדות עם מצוקתו. להלן מספר גישות טיפוליות מרכזיות של פסיכותרפיה עם ילדים:

פסיכותרפיה עם ילדים – פסיכותרפיה דינמית

פסיכותרפיה עם ילדים המתבססת על פסיכותרפיה דינמית, מבקשת ליצור קשר עם עולמו הפנימי של הילד באמצעות משחק. פסיכותרפיה עם ילדים בגישה זו רואה במשחק בתור שפה אשר הילד משתמש בה בכדי להמחיז ולבטא מחשבות ורגשות אשר מטרידים אותו. משחקים כגון משחקי קופסא, משחקי תפקידים, משחקים בחומרי יצירה, בארגז חול ועוד, מספקים למטפל הצצה לאופן שבו הילד מגיב לדמויות סמכות, תופס מושגים כגון תחרות ושיתוף פעולה, מתנהל בגמישות או נוקשות, מתמודד עם אגרסיות ועוד. במסגרת פסיכותרפיה עם ילדים בגישה דינמית, המטפל מגיב לילד ועוזר לו תוך כדי השתתפות עמו במשחק, ותוך כדי דיבור, אשר מסייע לילד לעבד את החוויה שלו ומקל על מצוקתו. כאשר מדובר בילדים מבוגרים יותר, למשל בתקופת גיל ההתבגרות, נוטה הטיפול להתבסס יותר על שיחה ופחות על משחק.

פסיכותרפיה עם ילדים – טיפול קוגניטיבי התנהגותי

פסיכותרפיה עם ילדים המתבססת על טיפול קוגניטיבי התנהגותי הנה גישה טיפולית אשר דומה ביסודה לטיפול קוגניטיבי התנהגותי במבוגרים. במסגרת הטיפול מאתר המטפל דפוסי חשיבה של הילד, אשר גורמים לו למצוקה, לצד התנהגויות לא אדפטיביות אשר רכש בתהליך של למידה. המטפל מסייע לילד לבחון את המחשבות ולאתגר אותן, ולצד זאת יוזם עמו התנסויות בשטח, אשר יסייעו להפריך את המחשבות ויאפשרו לו ללמוד התנהגויות חדשות. פסיכותרפיה עם ילדים מסוג זה אפקטיבית במיוחד במקרים של חרדות. לדוגמא, במקרה של ילד אשר פוחד מליצנים, המטפל יכול לסייע לילד לנסח את הפחדים שלו ברשימה, ולהראות לו מדוע הפחדים אינם מעוגנים במציאות. במקביל לכך הוא יוכל להכין את הילד בהדרגה לקראת מפגש עם ליצן, מה שמכונה חשיפה, במטרה ליצור עמו חוויה חדשה ונעימה יותר.

פסיכותרפיה עם ילדים – טיפול קבוצתי

מעבר לטיפול במסגרת פסיכותרפיה פרטנית, ניתן לסייע לילדים באמצעות טיפול בפורמט של פסיכותרפיה קבוצתית. טיפול שכזה רלוונטי במיוחד במקרים של ילדים המתמודדים עם קושי חברתי, בדרגות חומרה משתנות. לדוגמא, מקרים של בעיות התנהגות או הפרעות תקשורת למיניהן. פסיכותרפיה עם ילדים בפורמט קבוצתי מספקת לילד מרחב בטוח להתנסות בקשרים עם ילדים אחרים. הילדים בקבוצה רוכשים כישורים חברתיים חדשים באמצעות למידה הדדית, כאשר מנחה הקבוצה מסייע להם להתמודד עם פחדים וקשיים אשר מתעוררים בדרך.


תחומי מומחיות:
טיפול רגשי לילדים

אנשי מקצוע בתחום

טיפול רגשי לילדים