תפריט נגישות
חיפוש

Obesity - השמנת יתר

השמנת יתר

הסרטים בהם כיכבו צמד הקומיקאים "השמן והרזה" זכו להצלחה בין לאומית, והינם קלאסיקה קולנועית. הניגוד בין הארדי השמן לבין לורל הרזה הפך לסמל המסחרי של הזוג והיווה חלק קומי בעלילה. מימדיו הגדולים של הארדי בידרו את הצופים והפכו לחלק בלתי נפרד מהצלחתו כקומיקאי, אבל עבור הסובלים מההפרעה, השמנת היתר אינה משעשעת כלל ומקשה על השתלבותם החברתית, ואף יכולה לפגוע בבריאותם.

תסמינים קליניים

השמנת יתר הינה הפרעת אכילה המוגדרת כעודף משקל של יותר מעשרים אחוז מהמשקל הנורמאלי. רוב האנשים הסובלים מההפרעה מדווחים על צריכת כמויות גדולות של אוכל כאשר הם מרגישים מדוכאים, אך ניתן למצוא דפוס דומה אצל אנשים אשר אינם לוקים בהפרעה. רוב האנשים הלוקים בהפרעה סובלים מליקוי בתחושת השובע, הם רגישים לאוכל אשר נמצא בסביבתם ואינם יכולים להימנע מאכילתו. הם אינם רגישים לתחושת הרעב הטבעית, ולעיתים מבלבלים אותה עם הרגשת חרדה.

שכיחות ההפרעה

בארה"ב 35% מהנשים ו-31% מהגברים הם בעלי משקל עודף, וההפרעה שכיחה יותר בקרב מיעוטים. בנוסף לכך, רוב המבוגרים סבלו מהשמנת יתר בילדות, ובין 60%-80% מהילדים השמנים יתפתחו למבוגרים שמנים.

אבחנה ע"פ ה-DSM

השמנת יתר נכללת ב-ICD ( המדריך הבינלאומי לסיווג מחלות), אך אינה נכללת ב-DSM .זאת מפני שהקשר בין ההפרעה לגורמים פסיכולוגים ולהתנהגות עדיין לא הוכח כעקבי.

גורמים להפרעה

ישנם מספר גורמים המנסים להסביר את ההפרעה:

גורמים פסיכולוגים: למרות שגורמים אלו הכרחיים ביצירת ההפרעה, לא ברור מה משקלם ביצירת ההפרעה. ויסות ושליטה בצריכת האוכל והרגלי האכילה מושפעים מגורמים סביבתיים, תרבותיים משפחתיים ופסיכודינאמיים. מרבית האנשים הסובלים מההפרעה אינם יציבים מבחינה רגשית, ועל מנת להתמודד עם בעיותיהם הפסיכולוגיות אוכלים יתר על המידה.

גורמים גנטיים: מחקרי משפחה ותאומים הראו שיש תמיכה להנחה שפגיעה גנטית היא גורם להשמנת יתר.
גורמים התפתחותיים: על פי תיאוריה זו התפתחות תאי השומן היא הגורם להשמנת יתר. תיאוריה זו מתבססת על העובדה שככל שמספרם וגודלם של תאי השומן גדול יותר, כך קשה להפטר מהמשקל העודף. תאים שומניים מתפתחים בשלב מוקדם בחיים, ומספרם אינו משתנה. לכן השמנה אשר מתחילה בילדות מאופיינת בתאי שומן רבים וגדולים, בעוד השמנה אשר מתחילה בבגרות מתאפיינת רק בתאי שומן גדולים.

פעילות ספורטיבית: נראה כי הירידה בעשיית פעילות ספורטיבית במדינות עשירות גורמת לעלייה במספר האנשים הלוקים בהפרעה.

נזק מוחי: ליקויים במערכת העצבים (בעיקר באזור ההיפותלמוס) עלולים לגרום לפגיעה בוויסות צריכת האוכל.
תרופות פסיכיאטריות: ישנן מספר תרופות פסיכיאטריות שעלולות לגרום לעליה במשקל, כך שהמשתמשים בהם סובלים מקושי משמעותי בשמירה על משקל גוף תקין.

טיפול

השמנת יתר עלולה להיות מסוכנות מבחינה בריאותית, ולכן חשוב לטפל בה בהקדם. מספר טיפולים מביאים לשיפור משמעותי ומומלץ לשלב בניהם על-מנת לשמור על אובדן המשקל לאורך זמן.

טיפול התנהגותי: בעזרת הטיפול התנהגותי, המטופלים לומדים איזה גירויים ומצבים מאיצים את התקפי האכילה, למשל אירוע מלחיץ או צפייה מול הטלוויזיה. בעזרת הטיפול הם רוכשים הרגלי אכילה בריאים, למשל לאכול לאט. לעיתים משתמשים בשיטה זו בחיזוקים חיוביים, לדוגמא, בכל פעם שהמטופל מרזה- הוא מקבלים פרס. בנוסף לכך, מומלץ לשלב טיפול קבוצתי המספק תמיכה רגשית, מעלה את המוטיבציה לרזות, ומספק מידע לגבי תזונה בריאה.

דיאטה: ישנן מגוון דיאטות על-מנת לרדת במשקל. מומלץ לבחור בדיאטה הכוללת תזונה בריאה ומאוזנת. מספר הקלוריות המומלץ עבור בן אדם המעוניין לרזות הוא בסביבות ה-1200 ביום.

פעילות ספורטיבית: בזמן הפעילות הספורטיבית נשרפות קלוריות, דבר אשר מזרז את תהליך ההרזיה.

טיפול תרופתי: מספר תרופות גורמות לירידה במשקל, אך לאורך זמן המטופל מפתח אליהן סבילות, והשפעתן מתפוגגת. בנוסף לכך, לחלק מהתרופות יש תופעות לוואי.

ניתוח: הניתוח מתבצע על מנת להצר את הקיבה. הצרת הקיבה גורמת לצריכת כמויות קטנות של אוכל, ולתחושת שובע. למרות שהניתוח מניב תוצאות מוצלחות, הוא כרוך במספר תופעות לוואי בלתי נעימות ובריאות, כגון הקאה.
טיפול התנהגותי: בעזרת הטיפול התנהגותי, המטופלים לומדים איזה גירויים ומצבים מאיצים את התקפי האכילה, למשל אירוע מלחיץ או צפייה מול הטלוויזיה. בעזרת הטיפול הם רוכשים הרגלי אכילה בריאים, למשל לאכול לאט. לעיתים משתמשים בשיטה זו בחיזוקים חיוביים, לדוגמא, בכל פעם שהמטופל מרזה- הוא מקבלים פרס. בנוסף לכך, מומלץ לשלב טיפול קבוצתי המספק תמיכה רגשית, מעלה את המוטיבציה לרזות, ומספק מידע לגבי תזונה בריאה.


ביבליוגרפיה

אליצור, א. טיאנו, ש. מוניץ, ח. נוימן, מ. (1995), פרקים נבחרים בפסיכיאטריה. הוצאת פפירוס.

Kaplan H.I, Sadock B.J, Grebb J.A. (2003). Synopsis of psychiatry, Behavioral sciences, Clinical Psychiatry, ninth edition. Philadelphia: Lippincott Williams& Willkins

תחומי מומחיות:
הפרעות אכילה

אנשי מקצוע בתחום

הפרעות אכילה