תפריט נגישות

Selectiveness - בררנות

הוא אוכל רק את הצהוב של הביצה, היא מסכימה לאכול רק אם מקריאים לה סיפור תוך כדי ושניהם חושבים שאכילת ירקות היא הדבר הגרוע ביותר שיכול לקרות להם. מתמודדים עם בררנות באוכל של הילדים? הסבר על בררנות בגילאי הילדות וטיפים להורים המתוסכלים.

בררנות באוכל והגורמים לה

כדי להבין מה עומד בבסיס בררנות של ילדים, חשוב להבין עד כמה משמעותית האכילה ביחסי הורים-ילדים. האכלת הילד היא אחת האינטראקציות הראשונות שלנו איתו, והחל מינקותו, אכילה תקינה ועלייה במשקל גורמת לנו לחוות סיפוק, הצלחה והנאה מתפקידינו כהורים. דווקא על רקע זה מתפתחת לא פעם בררנות של ילדים: ילדים קולטים בגיל צעיר מאוד עד כמה האכילה היא תחום רגיש עבור ההורה, ומבינים במהרה, במודע או שלא במודע, שדרך בררנות ו"משחקים" עם האוכל הם יכולים להשיג טובות הנאה ("תאכל יפה ותקבל פרס), תשומת לב ודאגה של ההורה.

על רקע זה, ילדים מפתחים לא פעם בררנות סלקטיבית ביותר: הם מפגינים בררנות בבית אבל אצל סבתא אוכלים בתיאבון אפילו ברוקולי; הם "שוכחים" שהם הכי-שונאים-בעולם ירקות מבושלים כשאמא מבטיחה פרס, ונוטים להיזכר מחדש כמה הם בררניים כאשר הם חווים ירידה מסויימת בתשומת הלב בה הם מורגלים.

בררנות בגילאי הילדות נובעת במרבית המקרים מאופי היחסים בין ההורים לילדים, או בין הילד להורה מסוים, אך בחלק מהמקרים הם נובעים מגורמים סביבתיים ונסיבות חיצוניות. גורמים אלו עשויים להיות חשיפה למגוון מאכלים מצומצם,  חיקוי בררנות יתר של ההורה, והתניות שליליות והכללתם למאכלים נוספים (למשל- הילד הקיא אחרי אכילת יוגורט ומסרב לאכול דברים לבנים או נוזליים). כמו כן, במקרים נדירים יותר בררנות נובעת מהפרעות התפתחותיות כאוטיזם ופיגור המלוות בנוקשות יתר, או מליקויים מוטוריים המקשים על בליעה, לעיסה וכן הלאה.

בררנות נורמטיבית מול בררנות המצריכה טיפול מקצועי


ילדים רבים נוטים למידת בררנות מסוימת, ולא כל ילד שמסרב לטעום פלפל ממולא או קולורבי נחשב לילד עם בעיה של בררנות יתר. בררנות צריכה למשוך את תשומת ליבנו ולגרום לנו לפנות לייעוץ מקצועי במצבים הבאים:

בררנות היתר מביאה לבעיה בריאותית: הילד יורד במשקל, אינו מגיע למשקל התואם את גילו או סובל מחסרים תזונתיים.

בררנות היתר מביאה לעיסוק מוגזם במזון, למתיחות משפחתית או לעימותים בין הילד להורה.

בררנות היתר מלווה בהפרעות אכילה נוספות כאכילת חפצים בלתי אכילים, הקאות וחנק באכילה והעלאת גירה.

בררנות היתר מלווה בהרגלי אכילה ייחודיים אשר אינם תואמים את ערכי המשפחה או את סדר היום. לדוגמא, הילד מסכים לאכול רק עם אבא ולכן אבא מקצר את יום העבודה שלו, הילד אוכל רק מול הטלוויזה ולכן נעדר מארוחות משפחתיות וכן הלאה.

בררנות והטיפול בה

במצבים בהם בררנות יתר מביאה לפגיעה בילד או ביחסיו עם בני המשפחה חשוב לפנות להערכה רפואית ופסיכולוגית. במסגרת הערכה זו יש לשלול או לטפל בבעיות מוטוריות או רפואיות הקשורות בהרגלי האכילה ולאחר מכן, במידת הצורך, להיעזר בטיפול פסיכולוגי או בהדרכת הורים. במסגרת הדרכת הורים ניתן להבין את דפוס היחסים אשר הביאו להתפתחות בררנות היתר ולשקם אותם. במידת הצורך הדרכת ההורים משולבת בטיפול דיאדי- טיפול בו משתתפים ההורה והילד (גם בגיל צעיר מאוד!) באופן שמאפשר למטפל לזהות דפוסי יחסים בעיתיים ולסייע להורה לשנות אותם באופן שיסייע לילד להיפטר מהבררנות. לדוגמא, במסגרת טיפול דיאדי על רקע בררנות המטפל עשוי לזהות כי ההורה מפגין התנהגות חודרנית אליה מגיב הילד בהמנעות ועקשנות, או שהילד מרבה להשתמש באיומים ומניפולציות אשר מעמידים את ההורה "עם הגב לקיר". במקרים אלו הטיפול המשולב מאפשר להורה והילד להתאמן ב"זמן אמת", במסגרת הקשר הטיפולי הבטוח, בשיפור דפוסי התקשורת והאינטראקציה.


תחומי מומחיות:
הדרכת הורים ,הפרעות אכילה

אנשי מקצוע בתחום

הפרעות אכילה