תפריט נגישות
חיפוש

Schizophrenia during childhood - סכיזופרניה של הילדות

סכיזופרניה הנה הפרעה אשר מתבטאת בפגיעה נרחבת ביכולות של הפרט ובתפקוד שלו. למרות שבמרבית המקרים סכיזופרניה מתפרצת בגילאי הבגרות הצעירה (גילאי 18-25), ישנם מקרים נדירים בהם סכיזופרניה של הילדות מצריכה התמודדות בשנות החיים הראשונות של הפרט. מידע על ההפרעה והטיפול בה.

סכיזופרניה של הילדות - סימפטומים

סכיזופרניה משתייכת לקבוצה המכונה קבוצת הפרעות פסיכוטיות אשר כוללת הפרעות המאופיינות בעיוות משמעותי בתפיסת המציאות וביכולת להגיב כראוי לסביבה החיצונית. בגילאי הבגרות, סכיזופרניה מופיעה ב-1 ל-100 מקרים. לעומת זאת, סכיזופרניה של הילדות נדירה מאוד ומופיעה ב-1 ל-40,000 מקרים. הסימפטומים של סכיזופרניה של הילדות דומים לאלו של מבוגרים, וכוללים למשל:

דלוזיה – מחשבות או אמונות משונות (למשל מחשבות על כך שאחרים יכולים לקרוא מחשבות)

הלוצינציה – תפיסת גירוי חושי כלשהו בהעדרו (למשל ריחות או מראות כלשהם)

פגיעה ברגש ובאיכות החשיבה – רגש דל ושטוח, חוסר יכולת ליהנות, תגובות רגשיות שלא הולמות את הסיטואציה. חשיבה לא מאורגנת, קשיי זיכרון, קשב וריכוז.

ירידה בתקשורת עם הסביבה – היעדר עניין בזולת, מוטיבציה נמוכה לתקשר עם הסביבה, ליקויים נוספים בכישורים החברתיים.

סכיזופרניה של הילדות – תהליך האבחון

אבחון של סכיזופרניה של הילדות אינו פשוט ומצריך שלילה של הפרעות אחרות, שעשויות לכלול סימפטומים דומים למראית עין. למשל, מקרים של הפרעות התפתחות נרחבות ובייחוד אוטיזם בדרגות שונות, הפרעה דו-קוטבית/מאניה דפרסיה לסוגיה, או מקרים של תגובות פוסט טראומטיות להתעללות. סכיזופרניה של הילדות ניתנת לאבחון מגיל 7 והלאה. חשוב לציין כי הגבול בין מציאות לדמיון אצל ילדים יותר חדיר לעומת מבוגרים. כחלק מכך, בילדות ובגיל ההתבגרות, תופעות שעשויות להראות כפסיכוטיות (למשל דלוזיה או הלוצינציה) עשויות להופיע כתגובה ללחץ ולא להעיד על סכיזופרניה של הילדות או פסיכוזה כלשהי. כמו כן, בעוד שסכיזופרניה אצל מבוגרים מתפרצת לעיתים במסגרת התקף פסיכוטי סכיזופרניה של הילדות נוטה להופיע בהדרגה.

סכיזופרניה של הילדות – אודות הטיפול

בדומה לסכיזופרניה שמופיעה בבגרות, סכיזופרניה של הילדות נחשבת להפרעה כרונית ללא ריפוי מלא. כחלק מכך הטיפול מהווה חלק מההתמודדות המתמשכת עם הסימפטומים של ההפרעה. היות וסכיזופרניה מסבה נזק רב למגוון יכולות של הפרט, סכיזופרניה של הילדות לרוב בעלת השפעות חמורות למדי, שכן ההפרעה פוגעת בתהליכים רבים שעדיין נמצאים בשלבי התפתחות קריטיים. אחד ההיבטים המרכזיים של טיפול במקרי סכיזופרניה של הילדות וסכיזופרניה באופן כללי הנו איתור וטיפול בשלב מוקדם ככל הניתן. אחד הטיפולים העיקריים של סכיזופרניה של הילדות הנו באמצעות תרופות אנטי פסיכוטיות מסוגים שונים הניתנות במסגרת ייעוץ פסיכיאטרי אצל רופא מומחה. לצד זאת טיפולי פסיכותרפיה מסייעים בשיקום הפגיעה שההפרעה מסבה לתחומי החיים השונים. בהיבטים אלו מסייע גם שילוב במסגרת של חינוך מיוחד. במקרים חמורים יותר תיתכן הפניה למסגרת של אשפוז פסיכיאטרי לצורך מתן טיפול יותר אינטנסיבי. טיפולים נוספים כגון הדרכת הורים או טיפול משפחתי מסייעים למעטפת של הילד להתמודד עם ההשלכות השונות של סכיזופרניה של הילדות.


ביבליוגרפיה

Childhood Onset Schizophrenia: An Update from the National Institute of Mental Health. US Department of Health & Human ‏Services‎ National Institute of Mental Health. NIH Publication No. 04-5124, November 2003

אנשי מקצוע בתחום

טיפול פסיכיאטרי