תפריט נגישות

Ruminations - רומינציה

רומינציה היא מונח פסיכולוגי בעל שתי משמעויות מרכזיות:

* מצב בו האדם עסוק בחשיבה על נושא מסוים באופן מעגלי וחזרתי וללא יכולת להרפות ממנו

* הפרעת אכילה של הינקות המוקדמת המתבטאת בלעיסה ובליעה חוזרות של מזון

רומינציה של מחשבות טורדניות

רומינציה המתבטאת במחשבות טורדניות מתייחסת למצבים בהם האדם עוסק בנושא מסוים באופן חזרתי, מבלי יכולת למצות את הנושא (למשל, להגיע להחלטה או להרגיש שהגיע להבנה שלו) אך גם מבלי יכולת להרפות ממנו.

במקרים מסוימים, רומינציה מהווה חלק מאבחנה של הפרעה טורדנית כפייתית: הפרעה המתבטאת בחדירה אינטנסיבית של מחשבה בלתי רציונלית, המלווה בדרך כלל גם בהתנהגות כפייתית המכוונת להרגעת המחשבה הרומינטיבית. לדוגמה, רומינציה של אדם עם הפרעה טורדנית כפייתית עשויה להתבטא במחשבות חוזרות כ"ומה אם לא נעלתי את האוטו?" או "המקום הזה מלא חיידקים", אשר מלוות בהתנהגות חזרתיות וכפייתיות של בדיקת נעילת האוטו או שטיפת ידיים.

לצד זאת, רומינציה עשויה להתקיים לא רק כחלק מהפרעה טורדנית כפייתית, אלא כמאפיין אישיותי/רגשי המביא לעיסוק היתר במחשבה מסוימת. כך, למשל, רמת חרדה גבוהה עשויה להביא לעיסוק יתר בנושא מסוים כניסיון "להתכונן לכל צרה שלא תבוא", דימוי עצמי נמוך עשוי להביא להיווצרות רומינציה סביב התפקוד וערך העצמי ("אולי עשיתי משהו לא בסדר? למה היא הסתכלה עלי ככה?") וצורך מוגבר בשליטה או פרפקציוניזם עשוי ליצור אשליה לא מודעת לפיה ניתן לשלוט בכל היבט של החיים דרך חשיבה עליו. במקרים רבים רומינציה אכן מייצרת אשליה של שליטה ושל תקווה להתקדמות- "אם אני רק אבין/אנתח עד הסוף הכל רגע"; "אם אצליח להכין את עצמי לכל האפשרויות אני אתפקד הרבה יותר טוב". אלא שבפועל, המחשבות החזרתיות אינן מביאות לתובנה, החלטה או רגיעה ולהיפך- האדם חש כי הוא עמוס, מותש ובעיקר- תקוע.

חשוב לציין כי חוויות נורמטיביות וזמניות של רומינציה הן חוויות שרבים מאיתנו מכירים: אנחנו עשויים להרגיש שהפכנו "אובססיביים" לבחירת השמלה המושלמת לחתונה או להרגיש שאנחנו לא יכולים להשתחרר מהעיסוק בשאלה "מה עשיתי לא בסדר שהוא עזב אותי אחרי שנתיים". במקרים אלו, הרומינציה מבטאת בדרך כלל את המושקעות הרבה שלנו בנושא מסוים, ובמרבית המקרים היא תבוא לסיומה באופן טבעי. לצד זאת, נטייה מקיפה וקבועה יותר לרומינציה יכולה להפוך למטרידה ומעיקה ביותר מאחר והיא מייצרת עומס רגשי עצום אשר בפועל אינו מוביל לשום מקום. במקרים אלו מומלץ לפנות אל טיפול פסיכולוגי אשר יסייע הן בהתמודדות עם נושא הרומינציה הספציפי בו האדם עסוק, והן עם הנטייה הכללית לשקוע ברומינציה: טיפול פסיכולוגי יכול לסייע בהשגת הבנה רגשית מעמיקה של הנושאים המעסיקים את האדם באופן רומינטיבי, והן לסייע בבניית היכולת להתבוננות פנימית רגשית ויעילה, אשר תחליף את השקיעה במעגלי הרומינציה.

רומינציה כהפרעת אכילה של הינקות

רומינציה או העלאת גירה היא הפרעת אכילה המופיעה בדרך כלל בינקות, לאחר שהתינוק כבר למד לבלוע כראוי, ושלא כתוצאה מבעיה רפואית (למשל, בחילות או קשיים מוטוריים המקשים על הבליעה). רומינציה מסוג זה עלולה להביא לאובדן משקל או לקושי בהשגת משקל תקין מאחר והתינוק אינו בולע ומעכל את המזון לו הוא זקוק. במצבים אלו, התינוק עשוי להיות עצבני וחסר מנוחה עקב הרעב התמידי שהוא חווה.

רומינציה מסוג זה נובעת בדרך כלל מקשיים באינטראקציה בין הילד להורה. תיאוריות התנהגותיות מציעות כי התינוק מפתח רומינציה כאשר הוא מזהה שההתנהגות הרומינטיבית מושכת תשומת לב רבה, ומתחיל להשתמש בה לשם כך. תיאוריות רגשיות-בין אישיות מציעות כי רומינציה מתפתחת עקב בעיה בקשר ההורה-ילד המאופיינת בנתק או ניכור הגורמים לילד לגרום לעצמו גירוי חושי חלופי באמצעות רומינציה, או עקב האכלה בלתי מותאמת הפוגעת בתחושת השליטה של הילד על מה שנכנס לגופו ו/או בפגיעה במנגנון הטבעי של רעב ושובע. יש לציין כי רומינציה מתפתחת במקרים רבים בקרב ילדים עם בעיות התפתחותיות כפיגור שכלי או אוטיזם, בלי קשר לאיכות הקשר עם ההורה.

לאור מקומו המרכזי של קשר ההורה-ילד ביצירת רומינציה, הטיפול המומלץ במצבים אלו הוא טיפול דיאדי המכוון לחיזוק הקשר בין הילד להורה ולשיפור יכולתו של ההורה להגיב אל ילדו באופן מותאם, ו/או הדרכת הורים.


תחומי מומחיות:
OCD ,הפרעות אכילה

אנשי מקצוע בתחום

הפרעות אכילה