תפריט נגישות
חיפוש

Occupational therapy for ADHD - ריפוי בעיסוק להפרעות קשב וריכוז

ריפוי בעיסוק להפרעות קשב וריכוז מסייע לאלו המתמודדים עם ההפרעה להתגבר על הקשיים השונים שעשויים להופיע, במגוון משימות ואינטראקציות בחיי היום יום. הטיפול מתבצע על ידי מרפא בעיסוק אומרפאה בעיסוק , אנשי מקצוע אשר קיבלו הכשרה ספציפית בתחום.

ריפוי בעיסוק להפרעות קשב וריכוז – הערכה ראשונית

ריפוי בעיסוק קיים כיום במספר וריאציות. כחלק מכך קיים למשל ריפוי בעיסוק לגיל הרך , ריפוי בעיסוק למבוגרים ואף ריפוי בעיסוק לגיל השלישי. במסגרת ריפוי בעיסוק להפרעות קשב וריכוז, מתבצעת תחילה הערכה כללית של האדם אשר אובחן עם הפרעות קשב וריכוז ושל סביבתו. במסגרת זאת, מוערכים הכוחות והפוטנציאל של הפרט, לצד היכולות של הסביבה שתומכת בו. במקרה של ילדים, ריפוי בעיסוק להפרעות קשב וריכוז רואה בהורים בתור שחקנים מרכזיים בתהליך הקידום של הילד, ולכן מקנה להם כלים אשר יאפשרו להם להבין את ילדם ולסייע לו, כחלק מהטיפול, או במסגרת הדרכת הורים במקביל. כמו כן לעיתים מגויסת המערכת החינוכית, אשר יכולה להגמיש את הסביבה הלימודית בהתאם לקשיי הילד.

ריפוי בעיסוק להפרעות קשב וריכוז – בניית תכנית עבודה

לאחר שלב ההערכה, ריפוי בעיסוק להפרעות קשב וריכוז מתאים תכנית פעולה, המאפשרת להתמודד באופן מדורג עם אתגרים שונים של ההפרעה. תחילה יתנסה הפרט בטכניקות בסיסיות, ולפי קצב השיפור שלו יעבור למשימות מורכבות יותר. במסגרת ריפוי בעיסוק להפרעות קשב וריכוז, ילדים ומבוגרים כאחד יכולים ללמוד מגוון אסטרטגיות. למשל, לרכוש כלים לפתרון בעיות וטכניקות לניהול זמנים אפקטיבי. כמו כן ריפוי בעיסוק להפרעות קשב וריכוז יכול לסייע בשיפורן של מיומנויות חברתיות, בייחוד במקרים בהם קיים קושי בוויסות הרגשי. באפשרותו של ריפוי בעיסוק להפרעות קשב וריכוז לרתום גם אנשי מקצוע נוספים אשר יוכלו להקל על הילד וסביבתו. למשל, כאשר בנוסף להפרעת הקשב והריכוז ישנה מצוקה רגשית, תיתכן הפניה לטיפול במסגרת פסיכותרפיה.


אנשי מקצוע בתחום

ADHD