תפריט נגישות

MMPI - מבחן MMPI

MMPI, או בשמו המלא שאלון האישיות רב השלבי של מינסוטה (Minnesota Multiphasic Personality Inventory) הוא מבחן פסיכולוגי למבוגרים אשר מכוון לבחינת היבטים אישיותיים שונים. MMPI נחשב כיום למבחן האישיותי התקף ביותר, אשר זכה לבחינה וסטנדרטיזציה מחקריים ייחודיים.

MMPI משמש למספר מטרות מרכזיות:

* סיוע במתן אבחנה פסיכיאטרית והבחנה בין אבחנות אפשריות שונות

* הכוונה בבניית ובחירת תכניות טיפוליות

* סיוע לתהליכי מיון בתחום התעסוקתי

* מענה על שאלות משפטיות הנוגעות לאישיות הנבדק ואמינותו

MMPI פותח במקור על ידי Hathaway & McKinley ופורסם לראשונה ב-University of Minnesota Press ב-1943, אך לאורך השנים הוצעו מספר פיתוחים שלו.

MMPI הוא שאלון הכולל 536 היגדים עליהם הנבדק צריך להשיב ב'נכון' או 'לא נכון'. המבחן יכול להתבצע בכתב או באופן ממוחשב, באופן פרטני או קבוצתי, כאשר מרבית הנבדקים מסיימים אותו תוך שעה עד שעה וחצי. על אף ש-MMPI נחשב למבחן בעל תוקף רב, כמעט אף פעם לא יעשה בו שימוש ככלי אבחוני יחיד, אלא לצד מבחנים פסיכולוגיים, ראיונות או מבדקים נוספים. כדי שהמבחן יחשב לתקף ובעל ערך, על הנבדק להשיב על כל הפריטים (במידה והנבדק לא עונה על 30 פריטים ומעלה הבחן נפסל). כמו כן, על הנבדק לשלוט היטב בשפה בה מועבר המבחן. למרבה הצער, MMPI הוא מבחן המתאים בעיקר לאנשים מהחברה המערבית, ותוצאות מבחניהם של אנשים מתרבויות וחברות שונים עשויים להניב תוצאות כוזבות אשר משקפות את הפערים בנורמות התרבותיות יותר מאשר את אישיותו של הנבדק.

MMPI מבוסס על עשרה סולמות תוכן אשר כל אחד מם משקף היבט קליני. כלומר, כאשר סולם תוכן מסוים מסתמן כמובהק, משמע שקיים קושי קליני משמעותי בהיבט זה, אך לא בהכרח בסולמות הקליניים האחרים. כמו כן, קיימים סולמות תוקף אשר בוחנים את מידת אמינותו של הנבדק, את המידה בה תשובותיו אכן משקפות את אישיותו ואת המידה בה הוא דובר אמת.

הסולמות הקליניים הנבחנים במסגרת MMPI הם:

  • היפוכונדריה (HS): סולם הבוחן את המידה בה הנבדק עסוק בנושאים גופניים.
  • דיכאון (D): סולם הבוחן את המידה בה האדם מתמודד עם סימפטומים של דיכאון כמצב רוח ירוד, ייאוש, דימוי עצמי נמוך, מחשבות אובדניות.
  • היסטריה (Hv): סולם הבוחן את המידה בה הנבדק מודע לבעיותיו ומגבלותיו, ומסוגל להגיב אליהם באופן תואם.
  • סולם פסיכופתיה (Pd): סולם הבוחן את המידה בה הנבדק מכבד או נאבק, מתמרד ומצוי בקונפליקט מול חוקי החברה וחוקיה.
  • נשיות/גבריות (M/F): סולם הבוחן את המידה בה הנבדק/ת נוטים להתנהגות מגדרית סטריאוטיפית.
  • פרנויה (Pa): סולם הבוחן את המידה בה האדם בוטח בסביבתו או לחלופין- חשדן, דרוך ורגיש לסביבתו.
  • פסיכסטניה (Pt, Psychasthenia): סולם הבוחן את המידה בה הנבדק מתמודד עם דאגות, חרדות, לחצים, ספקות ואובססיביות.
  • סכיזופרניה (Sc): סולם הבוחן את נטייתו של הנבדק לחשיבה מוזרה וניכור חברתי.
  • היפומאניה (Ma): סולם הבוחן האם האדם מצוי ברמת ריגוש ועוררות גבוהות מהסביר.
  • הסתגרות חברתית (Si): סולם הבוחן את המידה בה הנבדק פונה החוצה לעבר קשרים עם אנשים או פנימה, אל עולמו הפנימי.

כאמור, מעבר לסולמות קליניים אלו קיימים גם סולמות הבודקים את המידה בה האדם השיב על השאלון באופן כנה. סולמות אלו בודקים משתנים כנטייה של האדם להשיב באופן שיציג אותו באור חיובי, נטייה של הנבדק להשיב באופן שיציג אותו באור שלילי או נטייה להימנע משאלות בנושאים מסוימים.

בנוסף לסולמות הקליניים כולל המבחן גם סולמות תקפות. מטרתם היא להעריך את האופן שבו ענה הנבדק על השאלון על פי פרמטרים של כנות, הצגת עצמו באופן חיובי/שלילי או הימנעות ממענה על שאלות.


תחומי מומחיות:
אבחון פסיכודיאגנוסטי

אנשי מקצוע בתחום

אבחון פסיכודיאגנוסטי