תפריט נגישות

Rorschach test - מבחן רורשאך

מבחן הרורשאך הוא מבדק השלכתי אשר פותח על ידי הפסיכיאטר השוויצרי הרמן רורשך בשנת 1921. במהלך מחקריו על תפיסה, רורשאך הציג לנבדקיו גירויים ויזואליים של כתמי דיו שונים (אשר נוצרו במקור על ידי שפיכת דיו על נייר וקיפולו לשניים), ושם לב להבדלים בתגובותיהם של אנשים לכתמים. הוא שיכלל את השיטה והחל להשתמש בה לחקר האישיות ולאבחון של הפרעות שונות. אף על פי שהמבדק משך גם ביקורות רבות לאורך השנים, כיום הוא עדיין משמש כלי נפוץ בתחום הפסיכודיאגנוסטיקה הקלינית ומועבר לעיתים קרובות במסגרת תהליכי אבחון והערכה פסיכולוגיים.

המבדק מורכב מסדרה של עשרה כרטיסים עליהם כתמי דיו מעורפלים בצורתם, המוצגים תמיד באותו הסדר. בשלב הראשון, שלב האסוציאציות, הכרטיסים מוצגים והנבדק מתבקש לתאר מה הוא רואה, או מה הכתם שבכרטיס מזכיר לו. בשלב השני עוברים שוב על כל הכרטיסים והבודק מבקש הסבר למה שהנבדק תיאר שראה.

בגלל שהגירוי המוצג במבחן רורשאך הוא לא מוגדר וניתן לפרשו בדרכים שונות, המבחן נחשב לרגיש מאוד לעולמו הפנימי של הנבדק. כך, דרכי חשיבה, תפיסה והבנה מושלכים החוצה על כתם הדיו, ועל הבודק לזהותם ולפרשם. מלאכת ניתוח ופירוש התוצאות של מבחן רורשך היא מורכבת, ונדרש ניסיון קליני רב כדי לעשות זאת כראוי. בידיים מיומנות ומנוסות,  המבחן נמצא מהימן מאוד גם במחקרים עדכניים, וניתן לאתר ולזהות בעזרתו תכנים משמעותיים ומצוקות רגשיות מעולמו של הנבדק.


ביבליוגרפיה

א.ביטמן (דר'), ר.בייט-מרום (דר'),א.בן-עטר,צ.להב (1993) עקרונות ושיטות בהערכת האישיות ובמדידתה (יחידה 5 מתוך: "אישיות: תיאוריה ומחקר") האוניברסיטה הפתוחה.

Kaplan H.I, Sadock B.J, Grebb J.A (1997) Synopsis of psychiatry, Behavioral sciences, Clinical Psychiatry, eighth edition.

תחומי מומחיות:
אבחון פסיכודיאגנוסטי

אנשי מקצוע בתחום

אבחון פסיכודיאגנוסטי