תפריט נגישות

Fear of death - פחד מוות

פחד מוות הוא אולי הפחד המובן, הטבעי והאוניברסאלי ביותר: כולנו מפחדים למות ומתקשים לתפוס את העובדה שגם לנו זה יקרה.

המוות הוא חלק ממעגל החיים והמודעות אליו מתחילה להתעורר כבר בילדות המוקדמת, אך רק בסביבות גיל עשר מתבססת הבנה מלאה של סופיות המוות ושל העובדה שאף אחד אינו חסין בפניו (לקריאה על התפתחות תפיסת המוות לחצו כאן). גם פילוסופים וגם אנשי מקצוע בתחום הפסיכולוגיה נוטים להסכים על כך שהמודעות למוות היא אחד הגורמים הדוחפים אותנו להפוך את החיים למשמעותיים ובעלי ערך: אנחנו מקימים משפחות ומגדלים את דור ההמשך, ואנשים רבים מבקשים אחר עיסוק אשר ילווה בתחושת משמעות והשארת חותם. במובן זה, פחד מוות הוא גורם חיובי ומקדם בחיינו. יחד עם זאת, חלק מהאנשים חווים פחד מוות אשר מהווה גורם מעכב ומעורר מצוקה, אשר פוגע בתפקודם.

פחד מוות מאבד את ערכו החיובי כאשר הוא מתקיים בעוצמה גבוהה הגורמת מצוקה רגשית ו/או כאשר הוא מביא להמנעות מסיטואציות שונות באופן שמגביל ומצמצם את החיים. כך, לדוגמא, אדם אשר חווה פחד מוות עוצמתי אשר מלווה בתחושה ש"גם ככה בסוף נמות- אז מה הטעם לחיות" עלול ללקות בדיכאון. בדומה, פחד מוות בעוצמה גבוהה עלול להביא להמנעות מטיסות, נהיגה ובמקרים קיצוניים אף מיציאה מהבית, במטרה לצמצם את הסיכון להפגע. גם פחד מוות אשר אינו מביא להמנעות אך תופס מקום מרכזי במחשבותיו של האדם עלול להביא לחרדה, דיכאון ופגיעה באיכות החיים. באופן פרדוקסלי, במקרים אלו הפחד לאבד את החיים- מביא לאובדנם מאחר והאנרגיות מושקעות כולן במניעת המוות ולא בהעשרת החיים.

מדוע פחד מוות בעוצמות כאלו מתעורר אצל חלק מהאנשים בעוד שמרביתם חיים איתו בשלום? הגורמים לכך יכולים להיות שונים ומגוונים, אך אנשים הפגיעים במיוחד להתפתחותו של פחד מוות הם אנשים אשר חווים את חייהם כחיים של החמצה וחוסר טעם, אנשים אשר מתקשים להתמודד עם חוויות של חוסר שליטה ואנשים אשר חוו אירועים טראומטיים או חיים בלתי יציבים והמלווים בגורמי לחץ רבים.

פחד מוות עשוי לנבוע מגורמים שונים ולהתבטא באופנים שונים ובהתאם- ניתן להתמודד עמו בדרכים שונות.

אחת הדרכים היעילות להתמודדות עם פחד מוות היא טיפול פסיכולוגי אשר מסייע בזיהוי הגורמים העומדים בבסיס פחד המוות. מתוך זיהוי גורמים אלו הופכים סימפטומים של חרדה ודיכאון למובנים יותר, ובמסגרת התהליך הטיפולי ניתן לרכוש כלים להתמודדות עמם.


אנשי מקצוע בתחום

טיפול נפשי