תפריט נגישות

Family therapy for eating disorders - טיפול משפחתי בהפרעות אכילה

רובנו רגילים לחשוב על טיפול משפחתי כטיפול המיועד להתמודדות עם משברים וקשיים ספציפיים במשפחה, כמו אובדן של בן משפחה, אלימות במשפחה, דפוסי תקשורת בעייתיים וכן הלאה. טיפול משפחתי במקרים בהם רק אחד מבני המשפחה סובל מקושי רגשי מוכר לנו פחות, מאחר ובמקרים אלו הנטייה הטבעית של מרבית המשפחות היא להפנות את בן המשפחה הסובל לטיפול פסיכולוגי פרטני. עם זאת, טיפול משפחתי בהפרעות אכילה נמצא כטיפול יעיל ומשמעותי גם כאשר על פני השטח נראה שרק אחד מחברי המשפחה סובל מהפרעת אכילה.

טיפול משפחתי בהפרעות אכילה- מתי ולמה?


טיפול משפחתי בהפרעות אכילה מבוסס על מספר הנחות יסוד:

דינמיקות משפחתיות תורמות להתפתחות הפרעת האכילה: טיפול משפחתי בהפרעות אכילה מבוסס על ההנחה כי הפרעות אכילה, ובפרט הפרעות אכילה של ילדים ומתבגרים, מתפתחות על רקע דינמיקות משפחתיות ספציפיות המביאות את הפרט לפתח הפרעת אכילה כאמצעי התמודדות, דרך ביטוי או מאבק בדינמיקות אלו. לדוגמא, נערה החיה בבית חודרני ושמרני עשויה לפתח אנורקסיה מתוך צורך לפתח את תחושת העצמאות והשליטה בחייה, ואילו נערה אשר משפחתה מאופיינת בתקשורת רווית מתחים וקונפליקטים עשויה להתקשות לפתח מימנויות ויסות עצמי ולפנות לאוכל כאמצעי לקוי להתמודדות עם המצוקה. כמו כן, הפרעת אכילה עשויה להוות איתות מצוקה על קשיים והתעללות במשפחה, או לחלופין לגרום למשפחה להתמקד בטיפול בהפרעת האכילה במקום בבעיות רחבות יותר כגון בגידה, היעדר תקשורת וכן הלאה. טיפול משפחתי בהפרעות אכילה, אם כן, מדגיש את הקשר בין הפרעת האכילה לדינמיקות המשפחתיות ויוצא מהנחה שהצורך הלא מודע בהפרעת האכילה יפחת עם שינוי הדינמיקות המשפחתיות.

הפרעת האכילה משפיעה על המשפחה כולה: הפרעת אכילה משפיעה על המערכת המשפחתית כולה באופנים שונים. אלו עשויים לכלול גרימת דאגה רבה לבני המשפחה, גזילת תשומת הלב מבני המשפחה האחרים, יצירת טריגרים לעימותים ומאבקי כוחות ועוד. בהתאם, טיפול משפחתי בהפרעות אכילה יוצא מהנחה שבני המשפחה של הסובל מהפרעת אכילה זקוקים לתמיכה, הכוונה, לגיטימציה לביטוי רגשי וסיוע בהתמודדות עם בן המשפחה הסובל ועם פרטים אחרים במשפחה המושפעים מהמצב.

המשפחה היא גורם תמיכה משמעותי במיוחד: טיפול משפחתי בהפרעות אכילה, בדומה לטיפולים משפחתיים בנושאים אחרים, מתבסס על ההנחה שהמשפחה היא אחד הגורמים המשמעותיים ביותר בחיינו, ובפרט כאשר מדובר בילדים ובני נוער. לפיכך, טיפול משפחתי בהפרעות אכילה יתמקד בהפיכת המשפחה למשאב תמיכה וסיוע מתוך הנחה כי כוחה של המשפחה לסייע למטופל/ת גדול במיוחד.

בהתאם להנחות היסוד עליהן הוא מבוסס, טיפול משפחתי בהפרעות אכילה מתמקד במתן מקום ולגיטימציה לביטוי קונפליקטים וקשיים במערכת היחסים המשפחתית, ובהקניית מיומנויות תקשורת והתמודדות יעילות יותר במשפחה. במקביל, טיפול משפחתי בהפרעות אכילה מתמקד במתן תמיכה לסובל מהפרעת האכילה ולמשפחתו, ובמתן אפשרות לביטוי של רגשות ותחושות קשים המתעוררים סביב הפרעת האכילה ומעבר לה.

טיפול משפחתי בהפרעות אכילה בדרך כלל אינו ניתן כטיפול בלעדי. הפרעות אכילה אמנם מתפתחות במסגרת המשפחתית (עם או ללא קשר ישיר למתרחש בה), אך הגוון ההתמכרותי של הפרעת האכילה והסבל שנלווה לה מצריכים בדרך כלל גם טיפול פרטני המאפשר עיבוד רגשי והגדלת המוטיבציה והיכולת לביסוס דפוסי אכילה ומשקל נורמטיביים. בהתאם, טיפול משפחתי בהפרעות אכילה ניתן בדרך כלל במקביל או לאחר תחילתו של טיפול פסיכולוגי.


אנשי מקצוע בתחום

הפרעות אכילה