תפריט נגישות
חיפוש

Conversion therapy - טיפולי המרה

עד לשנת 1973, הומוסקסואליות נחשבה למחלה נפשית בה יש לטפל ואותה יש למנוע. בהתאם, לאורך עשורים רבים הוצעו שיטות טיפול שונות אשר כוונו להכחדת ההתנהגות ההומוסקסואלית. בין שיטות אלו נכללו שיטות התנהגותיות לדיכוי החשק המיני, יחסי מין יזומים עם נשים וטיפולים "רפואיים" כהקזת דם, טיפולים הורמונליים ואפילו סירוס וניתוחי מוח. כיום, כאשר ידוע כי נטייה מינית היא ברובה נטייה מולדת, מתברר כי טיפולי המרה לא רק שלא מסייעים בשינוי הנטייה המינית, אלא שהם עלולים לגרום נזק חמור למטופל, ולכן הם אסורים במדינות רבות בעולם. כיום מרבית הטיפולים הפסיכולוגיים הניתנים למטופלים המתקשים לקבל את נטייתם ההומוסקסואליות הם טיפולים המכוונים לסייע למטופל לקבל את נטייתו המינית ולהתמודד עם הקשיים והלחצים החברתיים הנלווים לקבלתה. עם זאת, גם היום קיימים עדיין, בדרך כלל בסתר ובעיקר בקהילות דתיות, טיפולי המרה המכוונים לסייע למטופל לשנות את נטייתו המינית ולפתח נטייה מינית הטרוסקסואלית.

טיפולי המרה

כאמור, טיפול המרה הוא טיפול המכוון לשינוי נטייתו מינית של המטופל מנטייה הומוסקסואלית לנטייה הטרוסקסואלית. הרציונל העומד מאחורי גישה זו הוא שאנשים אשר חווים מצוקה וחוסר שביעות רצון מנטייתם המינית ההומוסקסואלית זכאים לקבל סיוע מקצועי אשר יאפשר להם לנסות ולשנות את ההתנהגות המינית המלווה במצוקה.

קיימים שני סוגים מרכזיים של טיפולי המרה:
טיפולי המרה התנהגותיים: טיפול המרה התנהגותיים הם טיפולים המתייחסים אל הומוסקסואליות כאל דפוס התנהגות ניתן לשינוי. מתוך תפיסה זו, טיפולי המרה התנהגותיים מתמקדים בטכניקת אקטיביות שביניהן יצירת התניות שליליות לגירויים הומוסקסואלים, עידוד והרחבת החשיפה להתנסויות מיניות הטרוסקסואליות, זיהוי "טריגרים" להתנהגויות הומוסקסואליות וכן הלאה.

טיפול המרה מבוססי דת: טיפול המרה מבוססי הם טיפולי המרה הנפוצים בעיקר בארה"ב (אך קיימים גם בארץ). טיפולי המרה אלו מיועדים למטופלים בעלי אמונה דתית חזקה אשר חווים את ההתנהגות ההומוסקסואלית כמנוגדת לדתם ומבקשים לשנות אותה על רקע זה. טיפולי המרה דתיים עושים שימוש במגוון שיטות שהמרכזיות בהן הן שיטות התנהגותיות וחיזוק החיבור לדת.

טיפול המרה - האם זה באמת עוזר?

התשובה הישירה והקצרה היא - לא. 

מחקרים שערכו גופים התומכים ביעילותם של טיפולי המרה (בעיקר ארגונים דתיים) הצביעו על אחוזי הצלחה גבוהים ודיווחו על "הצלחות טיפוליות" אשר הביאו לשינוי הנטייה המינית באופן שאפשר את הקמתה של משפחה הטרוסקסואלית. עם זאת, קבוצת עבודה אשר הוקמה מטעם איגוד הפסיכולוגים האמריקאי הצביעה על ממצאים שונים לגמרי. חברי הקבוצה ניתחו מחקרים שנערכו על ידי גופים שונים ומצאו פער משמעותי ביותר בין ממצאיהם של גופים התומכים ומציעים בטיפולי המרה לבין גופים מדעיים אובייקטיביים. על פי מסקנותיה של קבוצת העבודה, המחקרים שערכו הגופים התומכים בטיפולי ההמרה סבלו מבעיות משמעותיות ביותר אשר מערערות על אמינותם של הממצאים.

ניתוח הממצאים שנאספו במחקרים אמינים הצביע על כך שטיפולי המרה לא רק שלא מועילים, אלא אף מזיקים ביותר בחלק גדול מהמקרים

על רקע זה, ועל רקע העובדה שמרבית המציעים טיפולי המרה אינם מטפלים מוסמכים, הן איגוד הפסיכולוגים האמריקאי והן הסתדרות הפסיכולוגים הישראלית אינם תומכים בטיפולי ההמרה.

אלטרנטיבה לטיפולי ההמרה

אילו אלטרנטיבות קיימות, אם כן, לטיפולי ההמרה? שאלה זו מעסיקה רבים מהאנשים המתקשים לקבל את נטייתם ההומוסקסואלית אך חוששים לפנות אל טיפול פסיכולוגי "קלאסי" מתוך חשש שטיפול זה "ידחוף" אותם לקבלת הנטייה המינית ממנה הם סולדים ונרתעים.

על אף תפיסה זו, חשוב להדגיש כי טיפול פסיכולוגי הגון ומקצועי לא יצא מעמדה המכוונת את המטופל לבחירה בנטייה מינית זו או אחרת. טיפול פסיכולוגי מקצועי יתמקד ביצירת מרחב לעיבוד, חשיבה והתבוננות אשר יאפשרו למטופל להרחיב את החופש שלו ולבחור באורח החיים המתאים לו ביותר. כך, למשל, חלק מהמטופלים אשר פונים לטיפול על רקע קונפליקט בין רצון לשמר את התא המשפחתי ההטרוסקסואלי שיצרו לבין רצון לממש את נטיותיהם המיניות, עוברים בטיפול מסע של התבוננות ועיבוד אשר בסופו הם מגיעים דווקא למסקנה כי שימור התא המשפחתי חשוב להם יותר ממימוש הנטייה המינית. במקרים אחרים, כמובן, "מסע" טיפולי זה יסתיים בבחירה הפוכה, כאשר המטפל יסייע למטופל לממש את נטיותיו המיניות ובו זמנית לשמור על קשר יציב עם ילדיו גם במקרים בהם יבחר לפרק את התא המשפחתי.

כלומר, מטרת הטיפול אינה להמיר את הנטייה המינית אך גם לא להיפך - "לדחוף" את המטופל מהארון ממנו אין לו (עדיין או בכלל) רצון לצאת: מטרת הטיפול היא צמצום המצוקה הנפשית וסיוע בבחירת ובניית אורח חיים מספק אשר תואם את הרצונות, הערכים והצרכים אשר המטופל עצמו יבחר ויסמן כמשמעותיים ביותר עבורו.


תחומי מומחיות:
טיפול לקהילה הגאה

אנשי מקצוע בתחום

טיפול לקהילה הגאה