תפריט נגישות

Children fears - פחד אצל ילדים

פחד אצל ילדים הוא תופעה שכיחה אך מאתגרת עבור הורים רבים: איך מבחינים בין פחד אצל ילדים לבין חרדה אצל ילדים? מה להגיד לילד שמפחד מזריקה, ואיך להתמודד עם מפלצות ושדים מתחת למיטה? בעמוד הנוכחי תוכלו לקרוא על מצבים שכיחים של פחד אצל ילדים ואת דרכי ההתמודדות איתם.

פחד אצל ילדים לעומת חרדה אצל ילדים

לא פעם מבלבלים בין פחד אצל ילדים לבין חרדה אצל ילדים, אך למעשה מדובר בתופעות שונות באופן מהותי. חרדה אצל ילדים מתייחסת למצבים בהם הילד מגיב בפחד עז ומוגזם לסיטואציה או גירוי אשר אין בהם איום ממשי, כאשר בחלק גדול מהמקרים החרדה תלווה במצוקה רגשית מתמשכת ובנסיונות של הילד להמנע ממפגש עם גורם המצוקה. לדוגמא, חרדה אצל ילדים יכולה להתבטא בסירוב של הילד להשתתף בפעילויות תואמות גיל מתוך פחד מדיבור בפני קהל, או מפני מפגש עם כלבים. פחד אצל ילדים, לעומת זאת, הוא תופעה טבעית ונורמטיבית אשר מופיעה כחלק משלב התפתחותי או בתגובה לגירויים חדשים ו/או מאיימים, ואינה מביאה לפגיעה משמעותית בתפקודו של הילד. 

חשוב להדגיש כי לא תמיד קל להבחין בין פחד אצל ילדים אשר מהווה תגובה תואמת גיל לבין מצבי חרדה המצריכים ייעוץ מקצועי ובניית תוכנית טיפולית או מתן הכוונה להורים. קריטריון יעיל להבחנה בין פחד אצל ילדים לבין חרדה אצל ילדים הוא מידת המצוקה והפגיעה התפקודית הנגרמת לילד ולמשפחה בעקבות הפחד: אם הפחד של הילד משבש את חייו או חייכם לאורך זמן, סביר להניח כי מדובר בבעיית חרדה ומומלץ לפנות לייעוץ לקבלת הערכה מקצועית.

פחד אצל ילדים יכול להופיע כחלק מהמצבים הבאים:

פחד אצל ילדים כשלב התפתחותי

פחד אצל ילדים עשוי להתעורר בהתאם לשלבי ההתפתחות הקוגנטיבית והרגשית. לדוגמא, בסביבות גיל חצי שנה חלק מהתינוקות מפתחים חרדת זרים המתבטאת ברתיעה מאנשים שאינם הוריהם וחרדת נטישה המתבטאת בתגובת פחד בתגובה לעזיבת ההורה. תגובות אלו מבטאות את הבנתו הגדלה של התינוק לחשיבות של הוריו להישרדותו ולקשר הייחודי שלו עמם, ולמודעותו המתרחבת לקיומן של סכנות. פחדים אלו נוטים להיעלם באופן טבעי תוך מספר שבועות, כאשר ההורים כאשר ההורים אינם "מתרגשים" יתר על הידה ומספקים לילד ליווי, הרגעה וחשיפה חוזרת ונשנית לקשרים עם אנשים נוספים.

פחד בתגובה לגירויים/סיטואציות חדשים

פחד אצל ילדים צעירים עשוי להתעורר בתגובה לסיטואציות וגירויים חדשים - גם כאשר מדובר באירועים נעימים ומהנים כמסיבות יום הולדת, תחפושות ושחייה בים. פחד אצל ילדים בסיטואציות אלו הוא טבעי - הילד עדיין אינו יודע להעריך נכון את האירוע ועשוי להבהל מחווית אי הודאות. בהתאם, פחדים מסוג אלו מתעוררים פעמים רבות כאשר הילד קולט אי נוחות או בהלה של ההורה מהסיטואציה, ומניח באופן לא מודע כי אם ההורה מגיב כך - ודאי יש סיבה לפחד. גם פחד אצל ילדים במצבים אלו נוטה לחלוף כאשר הילד מתרגל לגירוי/סיטואציה ורואה כי ההורה אינו נרתע.

פחד אצל ילדים בתגובה לגירוי/סיטואציה בלתי נעימים

באופן טבעי, פחד אצל ילדים יכול להופיע בתגובה לגירוי או סיטואציה המערבים כאב, אי נוחות ואי ודאות כזריקה וביקור אצל רופא שיניים. הדרך הטובה ביותר להתמודד עם פחד מסיטואציות אלו הוא לספק לילד הסבר אמין וענייני אשר יפוגג את תחושת אי הודאות וימנע "הפתעות לרעה". לדוגמא, לפני חיסון או זריקה חשוב שלא להבטיח לילד ש"זה בכלל לא יכאב" אלא להסביר שמדובר באי נעימות קלה שעוברת מהר - כזו שהילד בוודאי יוכל להתגבר עליה. חשוב לא ללעוג לפחד של הילד אלא לתת לו לגיטימציה לצד הפגנת עמדה חד משמעית בנוגע לצורך בביצוע הפעולה המאיימת.

פחד אצל ילדים בתגובה לסרטים והצגות

ילדים צעירים עשויים לפחד מאוד מסרטים והצגות ולכן חשוב לבחור סרטים והצגות המתאימים לגילם בלבד. יחד עם זאת, פחד אצל ילדים עשוי להופיע גם בהצגה או סרט מתאימים לגילם כתגובה לישיבה בחושך (ראו סעיף הבא) או מתוך בלבול של הילד בין דמיון למציאות - הילד הרך לא תמיד מבין ב-100% שהמפלצת מההצגה אינה מסוכנת ולכן מגיב בפחד. ניתן לעזור לילד להרגע על ידי סיוע בהבחנה בין הדמיון והמציאות מראש ובמהלך ההצגה, אך כאשר הילד מגיב בפחד עז חשוב לא ללחוץ עליו אלא לאפשר לו לוותר על ההשתתפות, כדי למנוע התקבעות של חוויה שלילית.

פחד אצל ילדים: חושך, מפלצות וחלומות רעים

פחד אצל ילדים מפני חושך מתעורר פעמים רבות בתגובה לחלומות רעים או חשש מפני מפלצות ושאר חיות רעות המסתתרות בחדר. פחד זה מתעורר פעמים רבות הן כתגובה לאי הודאות וחוסר האונים שהילד חש כאשר הוא לבד, בחושך, במיטתו והן כתוצאה מהבלבול בין הדמיון למציאות אשר מקשה על הילד לדעת באופן ודאי כי המפלצת שזה עתה נהמה עליו בחלום לא יושבת מתחת למיטה שלו בחדר. הדרך להתמודד עם פחד אצל ילדים בתחום זה צריכה לאזן בין מתן הרגעה ותמיכה, פתרונות פרקטיים (מנורת לילה, שינה עם בובה מרגיעה) ופתרונות ספיציפיים לילד כחיפוש משותף של המפלצות והנחת "מגרש מפלצות" או "חרב קסומה" לצד המיטה.


תחומי מומחיות:
חרדה ,טיפול רגשי לילדים

אנשי מקצוע בתחום

טיפול רגשי לילדים