תפריט נגישות
חיפוש

Childhood schizophrenia - סכיזופרניה בילדות

סכיזופרניה הנה הפרעה המשתייכת לקבוצת הפרעות פסיכוטיות ומתפרצת לעיתים בבגרות הצעירה. סכיזופרניה בילדות מתארת מצב יחסית נדיר, בו המחלה מתפרצת בגיל מוקדם יותר. מידע על סממני ההפרעה והטיפולים המקובלים.

סכיזופרניה בילדות – במה מתאפיינת ההפרעה?

סכיזופרניה בילדות לרוב מאופיינת בהופעתם של סימפטומים חיוביים לצד סימפטומים שליליים למניהם. סימפטומים חיוביים של סכיזופרניה בילדות מכונים כך, שכן הם מעידים על עיוותים בתהליכים קיימים וכוללים למשל:

הלוצינציה - תפיסת גירוי שלא קיים במציאות. למשל שמיעת קולות, ראיית דמויות.

דלוזיה - מחשבות משונות חסרות אחיזה במציאות. למשל מחשבות פרנואידיות של רדיפה, או מחשבות כי אחרים יכולים לקרוא מחשבות.

הפרעות חשיבה נוספות - קפיצה מנושא לנושא ללא קשר הגיוני, דיבור מעורפל, הפסקה פתאומית בדיבור, ביטויים לא מובנים.

לעומת זאת, סימפטומים שליליים של סכיזופרניה בילדות מעידים על העדר כלשהו, וכוללים למשל:

פגיעה רגשית - תגובה רגשית מועטה (קיפאון, אפאטיות), אנהדוניה (חוסר יכולת לחוש הנאה), או תגובה רגשית לא תואמת. למשל צחקוקים ללא סיבה נראית לעין.

נסיגה חברתית - חוסר עניין באחרים, כישורים חברתיים לקויים, העדר קשר עין ועוד.

ירידה כללית ברמות האנרגיה והמוטיבציה, לצד קשיי קשב, ריכוז וזיכרון.

סכיזופרניה בילדות – חשיבותו של אבחון ואיתור מוקדם

כאשר קיים חשד למצב של סכיזופרניה בילדות מומלץ לפנות למסגרת של ייעוץ פסיכיאטרי או אבחון פסיכודיאגנוסטי בכדי לשלול הפרעות אחרות כגון הפרעה דו-קוטבית/מאניה דפרסיה לסוגיה, הפרעות התפתחות נרחבות וכמו כן מצבי דיסוציאציה למשל כתגובה להתעללות. סכיזופרניה במבוגרים נוטה להופיע בגילאי הבגרות הצעירה (18-25) כאשר התקף פסיכוטי לרוב מסמן את תחילתה. לעומת זאת סכיזופרניה בילדות מופיעה בגילאים מוקדמים יותר, כאשר לרוב הסימפטומים מופיעים בהדרגה. מחקרים מראים כי ככל שהמחלה מופיעה בגיל מאוחר יותר, השלכותיה צפויות להיות פחות חמורות, שכן היא מסכנת פחות תהליכים התפתחותיים חשובים שמתפתחים בילדות. היות וילדים נמצאים בחיק משפחתם ובמסגרות חינוכיות, לרוב סימניה של סכיזופרניה בילדות מושכים תשומת לב ומובילים להפניה לטיפול. להיבט זה חשיבות רבה, שכן במקרים של סכיזופרניה בילדות איתור מוקדם הוא קריטי לטיפול אפקטיבי אשר ימזער ככל הניתן את השלכות ההפרעה.

סכיזופרניה בילדות – כיצד מטפלים?

הטיפול במקרי סכיזופרניה בילדות הנו רב תחומי ועשוי לשלב סוגים שונים של טיפולים, אשר מסייעים בשיקום היכולות השונות. טיפול באמצעות תרופות פסיכיאטריות מסוג תרופות אנטי פסיכוטיות מסייע להרגעת הסימפטומים החיוביים, וכחלק מכך מסייע גם בהיבטים קוגניטיביים ורגשיים. לעיתים משולבות גם תרופות נגד דיכאון או תרופות נגד חרדה למיניהן. לצד זאת לרוב ישנה הפניה לטיפולים נוספים כגון טיפול בילדים לסוגיו,קלינאות תקשורת או ריפוי בעיסוק כלשהו. כמו כן למערכת החינוכית וספציפית לחינוך המיוחד חשיבות רבה בשיקום הכישורים השונים של הילד. חשוב לציין כי סכיזופרניה בילדות הנה התמודדות מורכבות וארוכת טווח לילד, אך גם להוריו ולמשפחה כולה. על כן טיפולים כגון הדרכת הורים או טיפול משפחתי מסייעים בהתמודדות של המעטפת המשפחתית עם ההפרעה והשלכותיה.


ביבליוגרפיה

Childhood Onset Schizophrenia: An Update from the National Institute of Mental Health. US Department of Health & Human Services National Institut of Mental Health. NIH Publication No. 04-5124, November 2003

אנשי מקצוע בתחום

טיפול פסיכיאטרי