תפריט נגישות

Cathartic method - השיטה הקתרטית

השיטה הקתרטית היא המתודה הטיפולית אשר אפיינה את הפסיכואנליזה בשנים 1880-1895. השיטה הקתרטית זוהתה על ידי פרויד ועמיתו ברוייר והיוותה תחליף לשיטת ההיפנוזה אשר שימשה מטפלים בתקופה זו.

המונח השיטה הקתרטית מבוסס על המילה היוונית קתרזיס שמשמעה טיהור. בהתאם לשמה, השיטה הקתרטית מבוססת על הרעיון לפיו פריקה של הרגשות העומדים בבסיס הסימפטומים הרגשיים יכולה להביא לשחרור מהסימפטומים: במסגרת השיטה הקתרטית המטופל מוזמן להעלות טיפול זיכרונות טראומטיים הקשורים בסימפטומים באופן חי ומפורט אשר מחייה אותם מחדש. החייאתם המחודשת של הסימפטומים מאפשרת אבריאקציה- פורקן של הרגשות הקשורים בטראומה וכך משחררת את המטופל מהסימפטומים.

השיטה הקתרטית מבוססת על ההנחה שאירועים טראומטיים הם אירועים אותם אנשים, ובפרט ילדים, מתקשים מאוד לעבד מבחינה רגשית וקוגניטיבית. עקב הקושי בעיבוד, הרגשות הנלווים לאירוע הטראומטי "נתקעים" בגוף ומתבטאים בסופו של דבר בסימפטומים. כך, למשל, ילד הסובל מאלימות פיסית עשוי להתקשות לעבד בזמן אמת את רגשות הפחד, הכעס וחוסר האונים, ואף עשוי להדחיק אותם לאחר האירוע האלים כדי שלא להמשיך ולחוות את עצמו כחסר אונים ופגיע. אלא שההכחשה או ההדחקה של רגשות אלו אינה מביאה להיעלמותם המוחלטת והם עלולים לבוא לידי ביטוי בכאבי בטן, חוסר שקט גופני או חרדה אשר מבטאים באופן סמוי את תחושות המתח, הפחד והכעס אשר נצברו בגוף במהלך ההתרחשויות הטראומטיות. רק כאשר רגשות אלו יעלו על פני השטח, במסגרת השיטה הקתרטית, רגשות אלו יהפכו נגישים יותר, ישתחררו ולא יצטרכו לבטא את עצמם דרך סימפטומים.

בראשית דרכו פרויד הניח כי ניתן להגיע אל אבריאקציה בעיקר באמצעות היפנוזה, אשר מייצרת גישה אל זיכרונות טראומטיים שהודחקו. עם זאת, ניסיונו הקליני גרם לו להבין כי השיטה הקתרטית אינה נזקקת בהכרח להיפנוזה, מאחר והמטופלים יכלו להגיע אל הזיכרונות הטראומטיים באופן עצמאי, במסגרת הקשר הטיפולי הנוצר עם המטפל. בהתאם, בראשיתה של השיטה הקתרטית פרויד החליף את השימוש בהיפנוזה בשימוש בטכניקה סוגסטיבית של הנחת ידו על מצחו של המטופל. בהמשך הוא ויתר גם על טכניקה זו והשתמש רק בטכניקה של אסוציאציות חופשיות.

לאורך השנים פותחו תיאוריות שונות אשר מציעות כי השיטה הקתרטית יעילה לא רק בזכות האבריאקציה שיהא מאפשרת, אלא גם (ובעיקר) בזכות העיבוד המחודש של החוויה בסביבה רגשית תומכת. למרות זאת, הרעיון העומד מאחורי השיטה הקתרטית לפיו העלאת הזיכרונות הטראומטיים העומדים מאחורי סימפטומים נפשיים היא בעלת ערך מרפא- נותר רלוונטי ועומד גם בבסיס הפסיכותרפיות העכשוויות.


אנשי מקצוע בתחום

טיפול פסיכולוגי