תפריט נגישות
חיפוש

Caesura - סזורה

"בין החיים בתוך הרחם לבין הינקות המוקדמת ביותר יש המשכיות רבה יותר מכפי שהסזורה המרשימה של אירוע הלידה מאפשרת לנו להאמין" (פרויד, 1926).

משפט זה עומד בלב המאמר "סזורה" מאת התיאורטיקן והקליניאי וילפרד ביון, אשר פורסם בשנת 1977.

המונח סזורה מתייחס לחתך המפריד בין מצבים או אירועים אשר נדמים כמופרדים באופן מוחלט זה מזה אך בפועל נמצאים על רצף המשכי- בדומה למרווח בין צלילים ביצירה מוסיקלית או למרווח בין פעימות הלב. כלומר, סזורה היא אמנם מרווח, הפרדה, אך מהותה היא בהיותה חלק מרצף המשכי של "יש" ו"אין".

במאמר סזורה ביון הציע, בהתאם לדבריו של פרויד, כי כפי שבין החיים ברחם לבין החיים הפוסט רחמיים ישנה יותר המשכיות מכפי שאנו נוטים לתאר לעצמנו - כך גם קיימת המשכיות בין מצבים מנטליים שונים הנדמים ממבט ראשון כמופרדים. כך, למשל, הוא הציע כי קיימת המשכיות ולא הפרדה מוחלטת בין שפיות ושיגעון, עבר והווה, שינה וערות וכן הלאה. ברוח זו, ביון הציע גם כי למרות שבין בני אדם קיימת סזורה והם נפרדים זה מזה, הרי שבפועל ניתן לצלוח סזורה זו ולגשר בין התודעות הסובייקטיביות השונות.

ביון עסק ברעיון של סזורה מתוך עניין באפשרות לגשר על סזורות באותם מצבים הנדמים כמופרדים לגמרי, ובפרט באופן בו ניתן לגשר על הסזורה בין המטפל למטופל ובין מצבים רגשיים שונים של המטופל.


ביבליוגרפיה

ביון, ו. סזורה (1977). תרגום מוער ומאמרים נוספים בעריכת חגית אהרוני ואבנר ברגשטיין, הוצאת תולעת ספרים, 2012.

אנשי מקצוע בתחום

טיפול פסיכולוגי