תפריט נגישות
חיפוש

Asperger - אספרגר

רותם בן השמונה יכול לדקלם את ערי הבירה של מרבית המדינות אך אינו יודע כיצד להזמין ילד אחר לשחק איתו.מיכל, בעלת תואר שני במתמטיקה, מתכננת במשך רבע שעה כיצד להתמודד עם הבדיחה הקבועה של המוכר בקפיטריה.

דוגמאות אלו ממחישות את הפער הדרמטי איתו מתמודדים ילדים ובוגרים המאובחנים כלוקים בתסמונת אספרגר: פער בין יכולת אינטלקטואלית ממוצעת או גבוהה מהרגיל לצד קשיים משמעותיים בהיבט החברתי והבין אישי.

על מאפייני תסמונת אספרגר בילדות והבגרות וההתמודדות איתה.

אספרגר- מאפייני התסמונת

אספרגר, או בשמה המלא תסמונת אספרגר, היא הפרעה התפתחותית מולדת אשר נמצאת על ספקטרוםההפרעות האוטיסטיות אך נחשבת להפרעה שחומרתה נמוכה יחסית להפרעות אחרות המשתייכות לקבוצה זו. בדומה להפרעות נוספות על הספקטרום האוטיסטי, תסמונר אספרגר מתבטאת בפגיעה ביכולות החברתיות והתקשורתיות. בשונה מחלק מהפרעות אלו, תסמונת אספרגר אינה מלווה בדרך כלל בפגיעה באינטליגנציה ולעיתים אף להיפך- חלק מהמאובחנים כלוקים בתסמונת אספרגר הם בעלי אינטליגנציה גבוהה מהממוצע ויכולות מדעיות, מתמטיות, מילויות ו/או זיכרון יוצאות דופן.

תסמונת אספרגר מאובחנת כאשר מתקיימים התנאים הבאים:

מתקיימת פגיעה באינטראקציות החברתיות המתבטאת בפגיעה ביכולות כשימוש בתקשורת לא מילולית, יצירת קשרים חבריים תואמי גיל, הבעת עניין והנאה באינטקאקציות בין אישיות. קשיים אלו מתבטאים בקושי משמעותי בהבנת סיטואציות חברתיות (למשל, חוסר הבנה של חוש הומור, אמירות חסרות טאקט, התעלמות מאספקטים רגשיים), היעדר רגישות לניואנסים וקושי בהנת צרכיו של הפרטנר למשחק/שיחה. כך, למשל, אדם עם תסמונת אספרגר עשוי להמשיך לדבר על הנושא שאינו מעניין אותו מבלי לשים לב להיעדר העניין של בן שיחו.

מתקיימת התנהגות סטריאוטיפית המתבטאת בעיסוק מוגזם בתחום עניין יחיד (מכוניות, מדע) או באובייקט ספיציפי, שגרת חיים קבועה ונוקשה ו/או תנועות גופניות חזרתיות כנפנוף או פכירת ידיים ופיתול הגוף.
מרבית המתמודדים עם תסמונת אספרגר מאופיינים בפער משמעותי בין יכולותיהם הקוגניטיביות, השפתיות והמוטוריות לבין יכולותיהם הרגשיות והבין אישיות. פער זה עלול להביא לפגיעה תפקודית מקיפה, אך בחלק מהמקרים, כאשר ניתן טיפול מתאים, קיימת אפשרות להסתגלות טובה והשתלבות באורח חיים נורמטיבי.

אספרגר: כיצד מטפלים?

הגורמים להיווצרותה של תסמונת אספרגר אינם ידועים בוודאות, ומחקרים בני זמננו עדיין מנסים למפות את האיזורים המוחיים הקשורים בה ולזהות גורמים גנטיים רלוונטיים. בהתאם, תסמונת אספרגר אינה ניתנת לריפוי מלא, אך ניתנת לשיפור משמעותי אשר בחלק מהמקרים יאפשר אורח חיים עשיר ומספק.בגילאי הילדות הטיפול בתסמונת אספרגר מתמקד במתן מענה לקשיים המוטוריים והשפתיים הנלווים לתסמונת באמצעות ריפוי בעיסוק ו/או טיפול אצל קלינאית תקשורת. במקביל, נבנית תוכנית טיפולית המכוונת לשיפור המיומנויות החברתיות והרחבת העניין בקשרים בין אישיים. לדוגמא, ילדים עם תסמונת אספרגר יכולים להיתרם מהכוונה והנחיה ישירה כיצד יש לנהוג במצבים חברתיים שונים כהצטרפות למשחק, שמירה על זכויות (מקום בתור, שמירה על חפצים אישיים) ושיחה הכוללת סאב-טקסט.

בגילאי הבגרות, אנשים בעלי תסמונת אספרגר עשויים להיתרם גם כן מהתערבויות טיפוליות המסייעות ברכישת כישורי חיים ושיפור המיומנויות הבין אישיות. סוג הטיפול בתסמונת אספרגר בגילאי הבגרות משתנה מאחר ובוגרים הסובלים ממנה שונים זה מזה באופן מהותי ברמת תפקודם ויכולותיהם החברתיות.

יש לציין כי גם בילדות וגם בבגרות עשויים להתקיים קשיים רגשיים עם או בלי קשר לתסמונת אספרגר, ובהם ניתן לטפל באמצעות טיפול תרופתי או פסיכולוגי התואם את טיב הבעיה. לדוגמא, ילדים עם תסמונת אספרגר עשויים לא פעם לסבול מהפרעות חרדה ובוגרים עשויים לסבול מסימפטומים דכאוניים על רקע בידוד חברתי ודימוי עצמי נמוך. במקרים אלו מותאמת תוכנית טיפולית המתמקדת בקשיים אלו, כאשר המטפל לוקח בחשבון קשיים ומאפיינים ייחודיים של תסמונת האספרגר.

היכנסו לקבלת מידע נוסף ואנשי טיפול בתחום תסמונת אספרגר


תחומי מומחיות:
אספרגר

אנשי מקצוע בתחום

אספרגר