תפריט נגישות

Anxiety and Depression Treatment - טיפול בדיכאון וחרדה

לא פעם כונו הפרעות החרדה והדיכאון "השפעת של המאה ה-21". ואכן, הפרעות חרדה ודיכאון הן ההפרעות השכיחות ביותר באוכלוסיה, ומביאות לסבל נפשי ולפגיעה משמעותית בתפקודם של ילדים, בני נוער ומבוגרים. שכיחותם הגבוהה של הדיכאון והפרעות החרדה הביאה בעשורים האחרונים להתפתחותן של מגוון שיטות טיפול המביאות להקלה ושיפור משמעותיים.

טיפול בדיכאון וחרדה -אודות ההפרעות

המונח חרדה והמונח דיכאון הם שמות כוללים לקבוצת הפרעות שונות הנובעות ממגוון גורמים ביולוגיים ופסיכו-סוציאליים. קיימת חפיפה בין קבוצת הפרעות החרדה להפרעות מקבוצת הדיכאון, כך שרבים מהלוקים בחרדה יסבלו גם מרמה כזאת או אחרת של דיכאון.בקבוצת הפרעות חרדה נכללים הפרעת פאניקה , פוביה , הפרעה טורדנית-כפייתית (OCD) , הפרעת חרדה מוכללת , הפרעה פוסט טראומטית ואף חרדה חברתית לסוגיה. במסגרת ההפרעות הדיכאוניות, השייכות לקבוצה המכונה הפרעות מצב רוח נכללים דיכאון מזורי,  דיסתימיה (דכדוך מתמשך) וכמו כן דיכאון אחרי לידה.

טיפול בדיכאון וחרדה - סוגי טיפולים

גישות רבות מציעות היום בטיפול בחרדה לצד טיפול בדיכאון כאשר בחלק מן המקרים מומלץ לשלב בין הטיפולים להשגת התוצאה האפקטיבית ביותר בזמן הקצר ביותר.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי: טיפול בחרדה ודיכאון מסוג טיפול הקוגניטיבי התנהגותי הוא שיטת טיפול קצרת מועד וממוקדת אשר מציעה טיפול בחרדה וטיפול בדיכאון באמצעות שינוי דפוסי חשיבה והתנהגות בלתי יעילים. במסגרת הטיפול רוכש המטופל כלי ומיומנויות לשליטה בדפוסי חשיבה אוטומטיים ושגויים העומדים בבסיס הסמפטומים ("לאף אחד לא יהיה אכפת אם אמות", "הביצועים שלי חייבים להיות מושלמים") ובהתנהגויות המגבילות הנלוות להם (הימנעות מאירועים חברתיים, התבודדות).

אופי ומוקדי הטיפול מותאמים, כמובן, לאופיים הספציפי של הקשיים: טיפול קוגניטיבי התנהגותי בדיכאון עשוי להתמקד בהעלאת הערך העצמי, טיפול בפוביה יתמקד בחשיפה הדרגתית למושא הפחד וטיפול בפוסט טראומה יקנה בין האר מיומנויות להתמודדות עם פלשבקים והימנעות מסיטואציות המזכירות את הטראומה.

פסיכותרפיה: טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא טיפול יעיל המביא להקלה מהירה יחסית בסימפטומים, אך לעיתים מתקיים דפוס נרחב וממושך יותר ל קשיים, המצריך עבודה טיפולית מעמיקה יותר. טיפול בדיכאון או טיפול בחרדה המבוססים על שיחות מאפשרים למטופל לבחון לעומק את גרמי הקושי, דפוסי יחסים והתנהגות ואירועי עבר במטרה לרדת לשורש הבעיה. נפגעות תקיפה מינית, למשל עשויות להיעזר בטיפול קוגניטיבי התנהגותי להתמודדות עם הסימפטומים הפוסט טראומטיים, אך להזדקק גם לטיפול מקיף שיסייע לה בשיקום האמון, יצירת מערכות יחסים עם גברים, התמודדות עם תחושת האשמה ועוד.

תרופות פסיכיאטריות: טיפול בחרדה ודיכאון באמצעות טיפול תרופתי התפתח מאוד בעשורים האחרונים. כיום טיפול בחרדה וטיפול בדיכאון באמצעות תרופות נחשב לטיפול בטוח אשר כמעט ואינו מלווה בתופעות לוואי. הטיפול התרופתי ניתן במסגרת ייעוץ פסיכיאטרי ויעיל במקרים של מצוקה או פגיעה תפקודית קשה וכאשר טיפולים פסיכולוגיים בלבד אינם מהווים מענה מספק. במקרים רבים שילוב בין טיפול נפשי לטיפול תרופתי הם המביאים לתוצאות משמעותיות בזמן הקצר ביותר.

טיפול זוגי, טיפול משפחתי: טיפול בחרדה ודיכאון קיימים בפורמטים נוספים. דיכאון וחרדה משפיעים לא רק על הסובל מהם אלא גם על בני משפחתו המתקשים לסייע לו ופעמים רבות נאלצים להתאם את אורח חייהם לקשייו (הורים לילד חרד שאינם יכולים לצאת לבילוי, זוגיות המתפוררת עקב דיכאון של אחד מבני הזוג). בהתאם, פעמים רבות טיפול בחרדה או טיפול בדיכאון מתקיימים במתכונת של טיפולים משפחתיים וזוגיים או הדרכות הורים. אלו משמעותיים במיוחד כאשר הסובל מדיכאון או חרדה הוא ילד/מתבגר, אך משפרים ותורמים גם כאשר מדובר במטופלים בוגרים.

טיפולים נוספים: פסיכותרפיה, טיפול קוגניטיבי התנהגותי וטיפול תרופתי הן שיטות הטיפול המרכזיות והנפוצות בדיכאון ובחרדה, אך מלבדן קיימות התערבויות טיפוליות נוספות ויעילות. טיפול יעיל לדיכאון קשה הוא פנייה למסגרת של אשפוז פסיכיאטרי המאפשר טיפול אינטנסיבי, לדוגמא טיפול בנזעי חשמל (ECT) במקרים מסוימים.

כמו כן, קיימות מגוון תרפיות המיועדות להפרעות ספציפיות, לדוגמא טיפול בין אישי בדיכאון הממוקד בשיפור יחסים בין אישיים, שיטות טיפול ייחודיות לפוסט טראומה (חשיפה ממושכת מעבר לטיפול קוגניטיבי התנהגותי) וכמו כן טיפול קבוצתי המסייע בהתמודדות עם חרדה חברתית.


תחומי מומחיות:
דיכאון ,חרדה

אנשי מקצוע בתחום

חרדה