תפריט נגישות

ADHD in adults - קשב וריכוז אצל מבוגרים

הפרעות קשב וריכוז הנן הפרעות אשר לרוב מזוהות עם תקופת הילדות, ספציפית עם שנות בית הספר והגן. למרות זאת, הפרעות אלו נפוצות לאורך מרבית שנות החיים. כחלק מכך ניתן להבחין למשל בסוגי הפרעות קשב וריכוז אצל תינוקות וכמו כן בהפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים.

קשב וריכוז אצל מבוגרים – כיצד משפיעה ההפרעה בבגרות?

הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים, או בקיצור, קשב וריכוז אצל מבוגרים, עשויות להתבטא בתחומי חיים שונים. למשל, במקרים רבים מופיעים קשיים בתכנון ויישום של משימות, כולל קושי בעמידה בלוחות זמנים. קשיים אלו פוגעים ביכולת להתנהל במסגרות עם דרישות מוגדרות, כגון מקומות תעסוקה ומוסדות להשכלה גבוהה. קשב וריכוז אצל מבוגרים עשוי להשפיע גם על מערכות יחסים, ולהתבטא בתנודות רגשיות והתפרצויות זעם אשר מעיבות על האינטימיות הזוגית, חיי המשפחה וחיי החברה. בהמשך לכך, קשיים אלו עשויים לגבות גם מחיר נפשי, ולייצר עומסים אשר עלולים להוביל למשל לתחושת דימוי עצמי נמוך ולסימפטומים של דיכאון או חרדה לסוגיה. במקרים אלו מומלץ לפנות לאבחון ולטיפול.

קשב וריכוז אצל מבוגרים – תהליך האבחון

קשב וריכוז אצל מבוגרים ניתן לאבחון במסגרת ייעוץ פסיכיאטרי או אצל מומחי נוירופסיכולוגיה ולעיתים מתבצע בעקבות הפניה של פסיכולוג או איש מקצוע טיפולי אחר. אבחון הפרעות קשב וריכוז כולל לרוב מספר שלבים:

1. איסוף מידע - המאבחן אוסף מידע על המאובחן ועל סוגי הקשיים עמם המתמודד בעבר ובהווה. היות והפרעות קשב וריכוז נפוצות משנות הילדות ובמקרים מסוימים אף מהינקות, לרוב מצופה כי אדם בוגר המתמודד עם ההפרעה, מתמודד עמה מזה שנים רבות.

2. מבחנים ייעודיים - ביצוע סדרת מבחנים נוירו-קוגניטיביים אשר מספקים משוב אודות רמות הקשב והריכוז של הפרט. מבחנים נוספים עשויים לספק אינדיקציה גם לגבי קשיים רגשיים.

3. קביעת תכנית פעולה - המאבחן מפנה את המאובחן להמשך טיפול, כאשר קיימים מגוון טיפולים אפשריים.

קשב וריכוז אצל מבוגרים – כיצד מטפלים?

כיום, טיפולים שונים מסייעים בהתמודדות עם קשב וריכוז אצל מבוגרים. להלן מספר גישות מרכזיות.

1. טיפול פסיכולוגי
פסיכותרפיה לסוגיה השונים, מסייעת במקרי קשב וריכוז אצל מבוגרים במספר דרכים. ישנם טיפולים אשר מקנים כלים לארגון החשיבה, למשל במסגרת טיפול קוגניטיבי התנהגותי בהפרעות קשב וריכוז. פסיכותרפיה מסייעת גם בהתמודדות עם הקשיים הרגשיים הנלווים להפרעה. כאמור, קשב וריכוז אצל מבוגרים משפיע גם על חיי הזוגיות והמשפחה. לכן, במקרים רבים טיפולים כגון טיפול משפחתי או טיפול זוגי, מסייעים לשפר את איכות מערכות היחסים של הפרט.

2. טיפול תרופתי
ישנן מספר תרופות פסיכיאטריות אשר נפוצות במיוחד בטיפול בקשב וריכוז אצל מבוגרים. תרופות כגון ריטלין וקונצטרה, משחררות חומרים כימיים אשר מעלים את רמות הקשב והריכוז, וכמו כן מסייעות בהרגעתם של סימפטומים היפראקטיביים.

3. אימון אישי
אימון לבעלי הפרעות קשב וריכוז מסייע במקרים בהם קיים צורך בהתמקדות בקושי או ביעד ממוקד, שהפרט מבקש להגשים. במקרים אלו מאמן מסייע להרכיב תכנית עבודה מסודרת, שתסייע להגיע ליעד המבוקש. מדובר בתהליך קצר טווח אשר מתאים כאשר ניתן לגבש מוקד ספציפי לעבודה.

 


אנשי מקצוע בתחום

אבחון הפרעות קשב וריכוז