תפריט נגישות
חיפוש

Anxiety treatment for children - טיפול בחרדה בילדים

חרדה הנה תגובת פחד שאינה מותאמת לסיטואציה המציאותית, בה לא קיימת סכנה ממשית. ישנם מספר סוגים של הפרעות חרדה, אשר עשויים להופיע בכל שלב במהלך החיים. למשל, הפרעה טורדנית כפייתית, התקפי פאניקה, פוביה, חרדה חברתית וכמו כן הפרעת חרדה מוכללת. כאשר מדובר בילדים, סימני החרדה יכולים לכלול התנהגות מכונסת, הימנעות מסיטואציות או אובייקטים שונים, אי שקט, עצבנות, התפרצויות בכי ועוד. כאשר מופיעים סימנים שכאלו, מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע כגון פסיכולוג או פסיכיאטר, לגבי טיפול בחרדה בילדים. להלן מספר גישות טיפוליות מרכזיות.

טיפול בחרדה בילדים – פסיכותרפיה אישית

פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית: אחת הגישות הפופולאריות כיום לטיפול בחרדה. בדובר בסוג של טיפול קצר מועד אשר רואה בחרדה בתור תוצר של דפוסי חשיבה מעוותים, ושל התנהגות אשר מחזקת את החרדה. במסגרת הטיפול המטפל משוחח עם הילד ועוזר לו לנסח את דפוסי החשיבה השליליים, ולאחר מכן מסייע לו לשנות אותם, על ידי שיחה והתנסות בשטח. תהליך זה יכול לכלול גם שיטה המכונה חשיפה הדרגתית, במסגרתה נחשף הילד לאובייקטים או לסיטואציות שמעוררים בו חרדה.

פסיכותרפיה דינמית: גישה טיפולית אשר רואה בחרדה בתור סימן למצוקה פנימית, אשר נובעת מחוויות ורגשות שהילד מתקשה לשאת ולהבין. טיפול בחרדה בילדים בגישה דינמית, מבקש ליצור קשר עם עולמו הרגשי של הילד ולהבינו, באמצעות משחקים, בהם מבטא הילד את התפיסות והתחושות שלו. הילד בוחר את המשחקים שלטעמו, והמטפל באמצעות שיחה ומשחק יכול לסייע לו לעבד את הרגשות שבבסיס החרדה.

טיפול בחרדה בילדים – שילוב המשפחה וטיפול בקבוצה

כאשר הילד מסרב להשתתף בטיפול פרטני, או כאשר מעוניינים לסייע לו באמצעות חיזוק הקשרים עם ההורים והמשפחה, מומלץ על הדרכת הורים או טיפול משפחתי. הדרכת הורים מאפשרת להורים לעבוד על הקשר עם הילד, ועל התפקוד שלהם כצוות. למשל, כיצד להציב גבולות אך גם לגלות אמפתיה, וכיצד לפעול באופן מתואם ביניהם. כמו כן טיפול בחרדה בילדים עשוי לשלב טיפול משפחתי, כאשר נראה כי האינטראקציה בין בני המשפחה השונים מהווה מוקד ללחצים. טיפול בחרדה בילדים עשוי להתקיים גם בפורמט של טיפול קבוצתי, המערב ילדים נוספים המתמודדים עם חרדה. במסגרת הטיפול, הילדים בקבוצה מגלים כי אינם לבד במצוקתם, ויכולים לשתף וללמוד זה מזה בשיחה ובמשחק, בליווי של המנחה.

טיפול בחרדה בילדים – טיפול תרופתי

במקרים בהם החרדה מסבה מצוקה חריפה, בייחוד כאשר יש פגיעה בתפקוד היום יומי, מומלץ על הפניה לפסיכיאטר, במטרה לשקול מתן תרופות פסיכיאטריות, ספציפית תרופות נגד חרדה. בשנים האחרונות ישנן יותר ויותר תרופות נגד חרדה עם מעט תופעות לוואי, אשר יכולות לסייע במקביל לטיפולי פסיכותרפיה, או כשלב מקדים לקראת פסיכותרפיה. במקרים בהם החרדה מסבה מצוקה חריפה, בייחוד כאשר יש פגיעה בתפקוד היום יומי, מומלץ על הפניה לפסיכיאטר, במטרה לשקול מתן תרופות פסיכיאטריות, ספציפית תרופות נגד חרדה. בשנים האחרונות ישנן יותר ויותר תרופות נגד חרדה עם מעט תופעות לוואי, אשר יכולות לסייע במקביל לטיפולי פסיכותרפיה, או כשלב מקדים לקראת פסיכותרפיה.


תחומי מומחיות:
חרדה ,טיפול רגשי לילדים

אנשי מקצוע בתחום

טיפול רגשי לילדים