תפריט נגישות
חיפוש

Borderline Personality Disorder - הפרעת אישיות גבולית

בסרט "נערה בהפרעה" מגלמת וינונה ריידר את סוזנה, נערה בת 17 המתאשפזת בבית חולים פסיכיאטרי. סוזנה מתאשפזת לאחר שניהלה רומן עם גבר נשוי ומבוגר ממנה, חוותה דלוזיות וביצעה ניסיון אובדני. סוזנה קייסן, שעל דמותה מבוסס הסרט, מגדירה את חוויותיה שטרם האשפוז כחוויות של בת נוער טיפוסית, אך בעלי מקצוע עשויים לחלוק עליה: אנשים אשר סובלים ממצבי רוח אינטנסיביים, יחסים בין אישיים סוערים והתנהגויות של אובדנות והרס עצמי מוגדרים כבעלי הפרעת אישיות גבולית וחווים מצוקה ופגיעה תפקודית בהיבטי חיים רבים.

הפרעת אישיות גבולית - תסמינים קליניים

כמעט כל אדם חווה בחייו תקופות של סערה רגשית או משבר, אשר במהלכן הוא חווה רגשות עוצמתיים אשר השפיעו גם על התנהגותו. אצל מרבית האנשים חולפות תקופות אלו לאחר פרק זמן מסוים, אך בעלי האישיות הגבולית מנהלים אורח חיים סוער ונדמים תמיד כבעיצומו של משבר: רגשותיהם עזים ומתחלפים במהירות, מערכות היחסים שלהם סוערות והם נוטים להתנהגויות של הרס עצמי כפגיעה עצמית, התמכרויות לחומרים שונים וכדומה. כמו כן, מאופיינים הסובלים מההפרעה בתחושת ריקנות ובראייה דיכוטומית, המתבטאת בתפיסת אנשים כטובים ונפלאים או רעים והרסניים, ללא יכולת לתפיסה משולבת של היבטים "טובים" ו"רעים" בו זמנית. במקרים קשים, ייתכנו גם סימפטומים פסיכוטיים לתקופות קצרות.

 

אבחנה ע"פ ה-DSM

הפרעת אישיות גבולית ניתנת כאשר מתקיים דפוס נרחב של אימפולסיביות וחוסר יציבות ביחסים בין אישיים, בערך העצמי ובמצבי הרוח, אשר בא לידי ביטוי החל מהבגרות המוקדמת, מתקיים במגוון מצבי חיים ומתבטא בחמישה (או יותר) מהקריטריונים הבאים:

  • הפגנת ניסיונות נואשים להימנע מנטישה אמיתית או מדומיינת (לא כולל ניסיונות אובדניים ופגיעה עצמית).

  • בעלי דפוס של יחסים בין אישיים אינטנסיביים ובלתי יציבים המאופיינים בתנודות בין אידיאליזציה (הערכת יתר) לדה-וליואציה (הערכה מופחתת) של האחר.

  • הפרעות זהות: תפיסה ותחושת עצמי בלתי יציבות.

  • אימפולסיביות המתבטאת לפחות בשני תחומי חיים העשויים להיות הרסניים (בזבוז כספים, התנהגות מינית, שימוש בסמים, נהיגה לא אחראית, התקפי אכילה) (לא כולל ניסיונות אובדניים ופגיעה עצמית).

  • התנהגות אובדנית, איומים אובדניים ומחוות אובדניות או התנהגויות של פגיעה עצמית.

  • אי יציבות רגשית ושינויים קיצוניים במצב הרוח (עצבות ודכדוך עמוקים, עצבנות חרדה וכן הלאה) הנמשכים, בדרך כלל, מספר שעות ואינם עולים במשכם על מספר ימים.

  • תחושת ריקנות כרונית.

  • זעם אינטנסיבי ולא תואם או קושי לשלוט בכעס (מתבטא בדרך כלל במצב רוח עצבני, "התפוצצויות" ומעורבות חוזרת בקטטות).

  • התעוררות רעיונות פרנואידים בזמני לחץ או הופעת סימפטומים דיסוציאטיביים חמורים.

שכיחות ההפרעה

שכיחות ההפרעה באוכלוסייה מוערכת כ-1.6%, אך ישנן גם הערכות גבוהות בהרבה המציעות כי כ-6% מהאוכלוסיה סובלים מהפרעת האישיות.

תחלואה נלווית

בעלי אישיות גבולית נוטים לסבול מסימפטומים דיכאוניים וחרדתיים. כמו כן, הם פגיעים יותר לפיתוח הפרעות אכילה והתמכרויות ולביצוע ניסיונות אובדניים.

גורמים להפרעה

גישות שונות ניסו להסביר את היעדר היציבות ואת העוצמות הרגשיות המביאות לאורח החיים הסוער, כאשר מרביתן הדגישו השפעה שלילית של הסביבה הראשונית על אישיותו המתעצבת של הילד.

גורמים פסיכו-סוציאליים: התעללות פיסית או מינית בילדות נמצאה כקשורה לקשיים מהם סובלים בעלי האישיות הגבולית. כמו כן, הוצע כי יחסי הורה-ילד אשר אינם מספקים לילד ביטחון ויציבות אינם מאפשרים יצירת זהות בשלה ואינטגרטיבית. היעדר תחושת הזהות וביטחון עצמי מביאים לעיוותים בתפיסת העצמי ואחרים.

גורמים ביו-סוציאליים: על פי הגישה הביו-סוציאלית, נולדים חלק מהילדים עם נטייה בסיסית לקושי בויסות רגשי והם מאופיינים בתגובתיות חזקה לגירויים. כאשר הסביבה אינה מגיבה באופן יציב והולם לחוויות אישיות (כרגשותיו ומחשבותיו של הילד), גדלים הבלבול וחוסר היכול לויסות וגדלים סיכוייו של הילד לפתח אישיות גבולית.

גורמים ביולוגיים: הגורמים העיקריים להפרעה הם ביו-פסיכו-סוציאליים, אך גורמים ביולוגיים עשויים להגביר את הפגיעות: בעלי הפרעת אישיות גבולית סובלים גם, לעיתים, מעודף דופמין (בדומה למצב בסכיזופרניה) ורמות נמוכות של סרוטונין ואבנורמליות במעגלי השינה (בדומה לסובלים מדיכאון).

טיפול

הרגשות העוצמתיים ומערכות היחסים הסוערות מביאים למצוקה משמעותית ולקשיים בתפקוד. טיפולים שונים עשויים להביא להקלה בתחומים רבים, החל מהתמודדות עם בעיות נקודתיות (חרדה, דיכאון) ועד התמודדות עם דפוסים קבועים של התנהגות וחשיבה. הטיפול היעיל ביותר, בדרך כלל, משלב מספר סוגי טיפולים ועשוי להקל על חווית המצוקה הסובייקטיבית ולשפר, במקביל, יכולות תפקודיות ומיומנויות בין אישיות. כיום, נחשב הטיפול הדיאלקטי (DBT) לטיפול המביא לתוצאות טובות במיוחד, בפרק זמן קצר יחסית.

טיפול דיאלקטי (DBT): תוכנית טיפולית יעילה במיוחד היא התרפיה הדיאלקטית של לינהאן, אשר מתמקדת באלמנטים קוגניטיביים והתנהגותיים. הטיפול נועד לשפר את כישורי ההתמודדות של המטופל בתחומים של קשרים בין אישיים, ויסות רגשי, יכולת לשאת מצוקה ותשומת לב לסביבה. במסגרת הטיפול, מחויבים המשתתפים בו להשתתף גם בפסיכותרפיה "רגילה".

טיפול פסיכותרפי: בעלי אישיות גבולית מרבים לפנות לטיפול ועשויים להפיק ממנו רבות. המסגרת הטיפולית לכשעצמה מהווה גורם טיפולי יעיל עבור הסובלים מההפרעה מאחר והיא מאפשרת יצירת קשר יציב, תומך, אמפתי ובעל גבולות ברורים. הטיפול עצמו יתמקד, בדרך כלל, בחידוד תובנתו של המטופל למוטיבציות העומדות בבסיס התנהגותו, לזיהוי השפעות התנהגותו על הסביבה ולשינוי הנחות וסכמות בלתי יעילים בהן מחזיק המטופל. הוספת טיפולים קבוצתיים ומשפחתיים עשויה להועיל בשיפור מיומנויות חברתיות.

טיפול תרופתי: מאחר והקשיים האישיותיים והרגשיים מלווים פעמים רבות בבעיות כגון חרדה, דיכאון ועוד, עשויים להועיל טיפולים אנטי חרדתיים, אנטי דיכאוניים או אנטי פסיכוטיים. כמו כן, עשויות תרופות מייצבות להפחית את קיצוניות מצבי הרוח וההתנהגות האימפולסיבית של הסובלים מהפרעת אישיות גבולית.

אשפוז: נמצא כגורם יעיל ו"מארגן" במצבי משבר קשים או כאשר קיים חשש משמעותי לאובדנות.


ביבליוגרפיה

הפרעת אישיות גבולית, מדריך להקניית כישורים, מארשה לינהאן, הוצאת אח 2006

DSM-V (2013) American Psychiatric Association: Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, Fourth Edition. Washington DC: American Psychiatric Press.

Kaplan H.I, Sadock B.J, Grebb J.A (1994) Synopsis of psychiatry, Behavioral sciences, Clinical Psychiatry, seventh edition.

Kraus, The "A-B-C's" of the Cluster B's: Identifying, understanding, and treating Cluster B personality disorders. Clinical Psychology Review 0272-7358, vol: 21 (3) 2001 p:345-373.
Baird. A, Veague. B, Rabbit. E. , Developmental precipitants of borderline personality disorder : Development and Psychopathology 0954-5794, vol: 17 (4) 2005 p:1031-1049.

אנשי מקצוע בתחום

פסיכותרפיה