תפריט נגישות

Systematic Desensitization - הקהייה שיטתית

הקהייה שיטתית היא שיטת טיפול התנהגותית המיועדת לטיפול בפוביות על ידי חשיפה איטית והדרגתית לגירויים מעוררי הפחד. בעמוד הנוכחי, תוכלו לקרוא על הקהייה שיטתית.

הילד שלך מפחד פחד מוות מבעלי חיים? סביר להניח שלא תיקח אותו מחר לטיול בקניה אלא תנסה להרגיל אותו קודם כל לחתול של השכנים, תוך כדי הרגעה והחזקה של ידו. על הבנה אינטואיטיבית זו מבוססת גם שיטת הדסנסיטיזציה (הקהיה) שיטתית - אחת מדרכי הטיפול ההתנהגותי-קוגניטיבי החשובות והנפוצות ביותר.

מהי הקהייה שיטתית?

הקהייה שיטתית, או דיסנסיטיזציה שיטתית, היא שיטת טיפול התנהגותית בפוביות המבוססת על עקרונות ההתניה הקלאסית. השיטה פותחה על ידי הפסיכיאטר הדרום אפריקאי ג'וזף וולפה (Joseph Wolpe) בשנות ה-50, כאשר גילה שחתולים יכולים להתגבר עם פחד באמצעות חשיפה הדרגתית ועקבית. 

שיטה זו מבוססת על העיקרון התנהגותי הקובע שניתן ללמוד להתגבר על פחד לא אדפטיבי ומוגזם, המתעורר על- ידי מצבים או אובייקטים מסויימים. ההתגברות נעשית על ידי התקרבות הדרגתית למצבים או לאובייקטים מעוררי הפחד במצב פסיכו-פיזיולוגי המפחית חרדה. התהליך מתבצע באופן הדרגתי: תחילה, המטופל לומד טכניקות הרפיה. לאחר מכן, המטפל והמטופל מכינים ביחד רשימה מוגדרת של מצבים היררכיים מעוררי פחד, מן הקל אל הכבד. לאחר מכן, כשהמטופל שרוי בהרפיה מרבית, הוא מתבקש לתאר לעצמו את כל המצבים מן המצב הפחות מפחיד למצב המפחיד ביותר.

ההרפיה עוזרת למטופל לחוש פחד מזערי בלבד, וכך הוא מתקדם שלב-שלב עד שהוא מסוגל לתאר את המצב המפחיד ביותר בהיררכיה כאשר הוא חש פחד מזערי, גם כאשר הוא נתקל במציאות באותו מצב מדומיין. לדוגמה, אדם הסובל מפוביה מכלבים עשוי להיות מונחה לדמיין בהדרגה, תוך כדי הרפיה, כיצד הוא מתקרב לכלב קטן, מלטף כלב קשור, נמצא לבד בחדר עם כלב גדול וכן הלאה. עם השנים השיטה הותאמה כך שכללה גם מצבים אמיתיים, ולא רק מדומיינים, כשלבים מתקדמים יותר בהיררכיית הפחדים.

השיטה מוכרת כיום יותר בשם חשיפה הדרגתית, ומהווה למעשה סוג אחד של חשיפה המשולב כחלק מטיפול קוגניטיבי- התנהגותי (CBT) במגוון הפרעות חרדה. שיטה אחרת לטיפול בפוביות, הנקראת הצפה, משתמשת בעיקרון החשיפה אך בצורה מנוגדת - במקום חשיפה הדרגתית ואיטית היא מערבת חשיפה מיידית וממושכת למושא הפחד. 


מקורות

אליצור, א. טיאנו, ש. מוניץ, ח. נוימן, מ. (1995). פרקים נבחרים בפסיכיאטריה.תל אביב: הוצאת פפירוס.

Lazarus, A. A. (1957). The use of systematic desensitization in psychotherapy. South African Medical Journal, 31(37), 934-937

אנשי מקצוע בתחום

טיפול קוגניטיבי התנהגותי - CBT