תפריט נגישות
חיפוש

Systematic Desensitization - דסנסיטיזציה שיטתית

הילד שלך מפחד פחד מוות מבעלי חיים? סביר להניח שלא תיקח אותו מחר לטיול בקניה אלא תנסה להרגיל אותו קודם כל לחתול של השכנים, תוך כדי הרגעה והחזקה של ידו. על הבנה אינטואיטיבית זו מבוססת גם שיטת הדסנסיטיזציה (הקהיה) שיטתית- אחת מדרכי הטיפול ההתנהגותי-קוגניטיבי החשובות והנפוצות ביותר.

שיטה זו מבוססת על העיקרון התנהגותי הקובע שניתן ללמוד להתגבר על פחד לא אדפטיבי ומוגזם, המתעורר על- ידי מצבים או אובייקטים מסויימים. ההתגברות נעשית ע"י התקרבות הדרגתית למצבים או לאובייקטים מעוררי הפחד במצב פסיכו-פיזיולוגי המפחית חרדה. התהליך מתבצע באופן הדרגתי: תחילה, המטפל והמטופל מכינים ביחד רשימה מוגדרת של מצבים היררכיים מעוררי פחד, מן הקל אל הכבד. לאחר מכן, כשהמטופל שרוי בהרפיה מרבית, הוא מתבקש לתאר לעצמו את כל המצבים מן המצב הפחות מפחיד למצב המפחיד ביותר.

ההרפיה עוזרת למטופל לחוש פחד מזערי בלבד, וכך הוא מתקדם שלב-שלב עד שהוא מסוגל לתאר את המצב המפחיד ביותר בהיררכיה כאשר הוא חש פחד מזערי, גם כאשר הוא נתקל במציאות באותו מצב מדומיין לדוגמא, אדם הסובל מפוביה מכלבים עשוי להיות מונחה לדמיין בהדרגה, תוך כדי הרפיה, כיצד הוא מתקרב לכלב קטן, מלטף כלב קשור, נמצא לבד בחדר עם כלב גדול וכן הלאה. כמו כן, לעיתים בשיטה זו מעמתים את המטופל עם מצבים אמיתיים, ולאו דווקא מדומיינים.


ביבליוגרפיה

אליצור, א. טיאנו, ש. מוניץ, ח. נוימן, מ. (1995). פרקים נבחרים בפסיכיאטריה.תל אביב: הוצאת פפירוס.

אנשי מקצוע בתחום

טיפול קוגניטיבי התנהגותי - CBT